5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Anthony Flinken ostrzega Chiny, aby zaprzestały „agresji” w regionie Azji i Pacyfiku | Polityka zagraniczna USA

Sekretarz Stanu USA Anthony Mrugnięcie Waszyngton wykorzystał wizytę w regionie Indo-Pacyfiku, aby wezwać Chiny do powstrzymania „agresji w regionie” w dążeniu do wzmocnienia sojuszu z Pekinem.

Administracja prezydenta Joe Biden Dąży do przywrócenia relacji i przywrócenia wpływów w Azji Po zamieszaniu i nieprzewidywalności epoki Donalda Trumpa.

Pojawiły się komentarze Blingen Indonezja, Pierwsza część trasy po Azji Południowo-Wschodniej, niedawna wizyta wysokiego rangą urzędnika USA w ostatnich miesiącach.

Przedstawiając podejście USA do regionu Indo-Pacyfiku, Blinken powiedział, że Waszyngton będzie współpracował z sojusznikami i sojusznikami, aby „utrzymać porządek oparty na zasadach” i że kraje powinny mieć prawo „wybrać własną ścieżkę”.

„Dlatego istnieje duże zaniepokojenie agresją Pekinu z Azji Północno-Wschodniej na Azję Południowo-Wschodnią oraz z rzeki Mekong na wyspy Pacyfiku.

„Uznając otwarte morza za własne. Zniekształcanie otwartych rynków poprzez dotacje dla przedsiębiorstw państwowych. Odmowa eksportu lub anulowanie umów do krajów, które nie przestrzegają zasad.

„Kraje w regionie muszą zmienić to zachowanie – my musimy się zmienić” – powiedział w przemówieniu na Uniwersytecie Indonezyjskim w Dżakarcie.

Powiedział również, że Waszyngton był „oddany zapewnieniu swobody żeglugi na Południu”. Chiny Morze ”- powiedział, dodając, że operacje Pekinu zagrażają ruchowi handlowemu o wartości 3 bilionów dolarów każdego roku.

Ale Blinken dodał: „To nie jest rywalizacja skoncentrowana na USA ani na Chinach – region Indo-Pacyfiku to jego własne terytorium”.

Chiny roszczą sobie prawo własności całego bogatego w surowce Morza Południowochińskiego. Z konkurencyjnymi roszczeniami I z czterech państw Azji Południowo-Wschodniej Tajwan.

Pekin został oskarżony o rozmieszczanie tam różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym pocisków powietrznych przeciw okrętom i ziemia-powietrze, i zignorował orzeczenie międzynarodowego trybunału z 2016 r., uznające jego historyczne prawo do większości wód za bezpodstawne.

Blingen powiedział również, że Waszyngton chce zapewnić „pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”.

READ  Biden obiecuje 1 miliard dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego podczas ostatniego dnia trasy na Bliskim Wschodzie

Napięcia między USA a Chinami nasiliły się w związku z samodzielnym, demokratycznym Tajwanem, przy czym Chiny roszczą sobie prawo własności jego terytorium i obiecują przymusowe odzyskanie go pewnego dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Blinken stara się podkreślić rosnące znaczenie Azji Południowo-Wschodniej Polityka zagraniczna USA Chociaż jego administracja zmagała się z wieloma innymi kryzysami, od Iranu po Rosję, w podróży.

Kraje regionu stoją przed trudnym zadaniem utrzymania dobrych stosunków zarówno z Pekinem – kluczowym partnerem handlowym – jak iz Waszyngtonem.

Rosja dąży także do ugruntowania swoich wpływów w regionie.

Po rozmowach z Blingenem w poniedziałek prezydent Indonezji Joko Widodo spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Badruszewem. Po Indonezji Blingen jedzie do Malezji i Tajlandii.

Stosunki USA-Chiny pogorszyły się z powodu różnych problemów, od bezpieczeństwa cybernetycznego i dominacji technologicznej po prawa człowieka w Hongkongu i Sinciangu.

Biden często podążał za kiepskim stanowiskiem Trumpa w sprawie Chin, opisując potęgę Azji jako przesądzoną dla Stanów Zjednoczonych.