6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amazon zarezerwował właśnie do 83 rakiet, aby wystrzelić konstelację Internetu satelitarnego

Amazon zarezerwował właśnie do 83 rakiet, aby wystrzelić konstelację Internetu satelitarnego

Umowa obejmuje dwóch doświadczonych konstruktorów rakiet — United Launch Alliance, spółkę joint venture Boeinga i Lockheed Martin oraz europejską firmę Arianespace — a także Blue Origin, firmę rakietową założoną przez założyciela Amazona Jeffa Bezosa, która wciąż pracuje nad pociskiem zdolnym do osiągnięcie orbity.

Bezos nadal jest prezesem Amazona.

Kontrakty obejmują do 83 startów, które Amazon opisuje jako jedną z największych umów o komercyjne uruchomienie, jakie kiedykolwiek podpisano. Premiery będą trwały około pięciu lat. Wszystkie trzy pociski, które Amazon planuje wykorzystać w tych misjach, nie są jeszcze operacyjne, ale oczekuje się, że wejdą do służby jeszcze w tym roku lub 2023. Szczegóły finansowe nie zostały ujawnione.

W rozmowie z CNBC We wtorek Dave Limp, starszy wiceprezes Amazon ds. urządzeń i usług, powiedział, że kontrakty będą kosztować Amazon „miliardy”.

Dodał, że celem firmy jest wystrzelenie na orbitę kilku eksperymentalnych satelitów w ciągu mniej więcej roku. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 2026 r. Amazon rozmieści co najmniej połowę konstelacji Projektu Kuipera, czyli ponad 1600 satelitów. Ale firma może rozpocząć komercyjne usługi z kilkoma setkami satelitów, powiedział Limp. Odmówił omówienia kosztów usługi dla konsumentów.

„Wciąż jest wiele do zrobienia, ale zespół nadal osiągał kolejne osiągnięcia w każdym aspekcie naszego systemu satelitarnego” – powiedział Limp w oświadczeniu.

Szczególnie nieobecny na liście dostawców jest SpaceX Elona Muska. Chociaż SpaceX pracował nad zdominować Oczekuje się, że branża komercyjnych wyrzutni rakiet wielokrotnego użytku, internetowa firma kosmiczna Amazona, nazwana Project Kuiper, będzie konkurować bezpośrednio z firmą internetową SpaceX, Starlink. Starlink to dobry postęp Od Projektu Kuipera i innych konkurentów firma rozmieściła już ponad 2000 satelitów i podpisała ponad 145 000 klientów na całym świecie, podał SpaceX w styczniu.
to jest nierzadkijednak, aby firma kosmiczna wystrzeliła satelitę na konkurencyjnej rakiecie. SpaceX podpisał umowę na wystrzelenie w tym celu satelitów OneWeb z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który buduje kolejną konstelację satelitów internetowych na niskiej orbicie okołoziemskiej, w regionie orbitalnym rozciągającym się około 1200 mil od powierzchni Ziemi. (OneWeb zawarł tę umowę po poprzednim kontrakcie na wystrzelenie, który obejmował użycie rosyjskich rakiet, Anulowany w czasie wojny ukraińskiej.)
Uważa się jednak, że związek Bezosa i Muska jest szczególnie napięty, a Musk często publicznie krytykuje Bezosa. Świergot A ich firmy toczą zaciekłą rywalizację o wybitne osobistości Umowy z NASA i armia amerykańska.
Projekt Amazon Kuiper był w Spokojny rozwój na lata. Federalni regulatorzy podali Zgoda Aby firma mogła wystrzelić swoje satelity w 2020 roku, od tego czasu udostępniono niewiele namacalnych aktualizacji.

Zgodnie z ogłoszoną we wtorek umową, firma Arianespace, która ma działające rakiety orbitalne, ale planuje użyć nadchodzącej rakiety Ariane 6 do wystrzelenia Projektu Kuiper, podpisała umowę na 18 misji.

Lwia część transakcji przypadła ULA, która planuje 38 startów. ULA użyje pocisku Vulcan Centaur, który miał latać na początku 2022 roku, ale został opóźniony z powodu utknięcia w fazie rozwoju silników, których będzie używał – silnika BE-4, który zostanie zbudowany przez firmę Bezos Blue Origin. Vulcan Centaur może latać po raz pierwszy Później tego roku.
Blue Origin użyje również BE-4 do swojego pocisku New Glenn, który jest Teraz planowane wejście do służby w 2023 r.. Amazon podpisał umowę na 12 startów tego pojazdu, gdy będzie on gotowy do lotu.