15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje Tesli spadają po tym, jak użytkownicy Twittera głosują na Muska, aby sprzedał akcje

(Reuters) – Akcje Tesli Inc. spadły o 7,5% na początku handlu w poniedziałek, a inwestorzy proponują sprzedaż jednej dziesiątej jej akcji producentowi samochodów elektrycznych Elonowi Muskowi po sondażu na Twitterze.

Musk, dyrektor generalny Tesli i najbogatszy człowiek na świecie, napisał w sobotę na Twitterze, że prześle 10% swoich akcji, jeśli użytkownicy sieci społecznościowej zaakceptują propozycję.

Akcje producenta pojazdów elektrycznych spadły o 6,2% do 1146,43 USD. Akcje notowane we Frankfurcie spadły o około 7% do 9 989,10.

Na Twitterze obserwujących Muska, czy sprzedać akcje, oddano ponad 3,5 mln głosów, a 57,9% osób zagłosowało „tak”.

Musk powiedział wcześniej, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy użyje większej liczby opcji na akcje, co spowoduje powstanie poważnego rachunku podatkowego. Może uwolnić fundusze z podatków, sprzedając część swoich akcji.

„Byłem gotów zaakceptować każdą decyzję” – powiedział Musk po głosowaniu. Uczestnicy rynku oczekują, że spekulanci będą próbowali zwiększyć jego sprzedaż.

Na dzień 30 czerwca Reuters szacuje, że akcje Muska w Tesli wzrosły o około 170,5 mln akcji, a do końca piątku 10% sprzedaży zbliży się do 21 mld USD.

Musk jest właścicielem 23% Tesli, najcenniejszej firmy samochodowej na świecie, w tym opcji na akcje.

Według danych Refinitiv Eikon, w ciągu trzech miesięcy, od 4 do 4 listopada, wtajemniczeni w Tesli sprzedali pośrednie akcje firmy o wartości 259,62 mln USD.

Słomkowy sondaż Muskin pomoże programowi wydatków socjalnych prezydenta Joe Bidena opodatkować akcje miliarderów i inne aktywa handlowe oraz wypełnić lukę, która pozwala na odroczenie podatku od zysków kapitałowych na czas nieokreślony, zgodnie z propozycją senackich demokratów.

Chris Weston, szef działu badań w firmie Pepperstone z siedzibą w Melbourne, powiedział: „Ostatnią rzeczą, jaką robisz podczas obciążania masową ekspozycją, jest odsłonięcie ręki.

READ  Tajwan twierdzi, że chińskie ćwiczenia wojskowe wydają się symulować atak

„Kupujący mają tendencję do odchodzenia, gdy masz taki nawis, ale to nie jest normalna historia i jest to sposób Muska na wycofanie planu podatkowego od zysków nieprzyniesionych do elity”.

Tesla przekroczyła 1 bilion dolarów w kapitalizacji rynkowej w zeszłym miesiącu, stając się piątą amerykańską firmą, która dołączyła do klubu, w skład którego wchodzą Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet.

David Madden, analityk rynku w Equity Capital w Londynie, powiedział: „Ten spadek nie potrwa długo, ponieważ Tesla ma niesamowity rekord odrabiania strat po tego typu sprzedaży.

Inwestorzy nie zobaczą odpowiedzi ze strony regulatorów na sondaż Muska na Twitterze. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nakazała Tesli sprawdzenie wszelkich komunikatów publicznych, jakie opublikowała na temat producenta pojazdów elektrycznych, po jego tweecie z 2018 roku, że był „zabezpieczony finansowo”, aby wziąć Teslę jako prywatną w transakcji o wartości 72 miliardów dolarów.

Sprawozdania Sruthi Shankar, Danvi Mehta i Anisha Sirkar w Bangalore i Vidya Ranganathan w Singapurze; Edytowanie przez Shaunak Dasgupta)