15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

11 najlepszych innowacji w smartfonach od czasu iPhone’a

11 najlepszych innowacji w smartfonach od czasu iPhone’a

Złożenie Galaxy Z 3

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

Znacie tę historię: w 2017 roku Steve Jobs, ubrany we wspaniały czarny golf, zaprezentował światu „rewolucyjny telefon komórkowy”. Słynne oryginalne funkcje iPhone’a, które stały się podstawą komputerów mobilnych, w tym ekran dotykowy i (ostatecznie) App Store.

Od tego czasu inne firmy rozwinęły rozwój smartfona do tego, czym jest dzisiaj — urządzenia, którego używamy do konsumowania multimediów, przechwytywania treści, komunikowania się i nie tylko. Przyjrzymy się niektórym z najlepszych innowacji smartfonów od czasu iPhone’a i udzielimy uznania firmom, które podjęły ryzyko, aby je nam dostarczyć.

Czy czegoś brakuje? Przewiń w dół do komentarzy i opowiedz nam o pierwszej funkcji smartfona, która naprawdę zmieniła grę.

Wiele obiektywów aparatu

LG G5

Zdjęcie: Andrzej Leszewski / Gizmodo

Historia telefonów z podwójnymi aparatami wyprzedza erę smartfonów, choć większość wczesnych modeli wykorzystywała dodatkowy obiektyw do stereoskopowego 3D. Drugi obiektyw do poprawy fotografii w końcu pojawił się na urządzeniach takich jak HTC M8 i LG G5. Co zrobić z tym dodatkowym obiektywem było kwestią sporną. M8 miał tylko jeden prawdziwy aparat, ale używał drugiego obiektywu jako czujnika głębokości, aby zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad zdjęciami. LG G5 przyjął bardziej tradycyjne podejście, rozszerzając standardowy aparat 16 MP o szerokokątny obiektyw 8 MP z polem widzenia 135 stopni, dzięki czemu można fotografować krajobrazy, drapacze chmur i obiekty z bliska bez łączenia zdjęć.

Huawei wypuści później P9 we współpracy z Leica; Miał z tyłu dwie kamery, z których jedna rejestrowała monochromatyczne (czarno-białe) szczegóły. Zdjęcia czarno-białe można robić osobno, ale magia się wydarzyła, gdy połączyłem informacje uchwycone przez monochromatyczny obiektyw z informacjami standardowymi. Później Apple wypuści iPhone’a 7 Plus z głównym aparatem 12 MP i teleobiektywem 12 MP z 2-krotnym zoomem optycznym. Dzisiejsze flagowce nie zmuszają Cię do wyboru — urządzenia takie jak Galaxy S22 Ultra, Pixel 6 Pro i iPhone 13 Pro Max są wyposażone w obiektywy standardowe, ultraszerokokątne i teleobiektywy.

Ekrany AMOLED

Nokia N86

Na tym zdjęciu pokazany jest N86, następca N85
obrazek: Nokia [Abdulla Zaki]/Youtube

Nokia, a nie Samsung, jako pierwsza dostarczyła telefon z ekranem AMOLED, kiedy wypuściła N85, wysokiej klasy „smartfon” z 2,6-calowym ekranem Matrix OLED. Od tego czasu panele AMOLED pojawiają się na głównych urządzeniach każdej głównej marki, w tym Apple, począwszy od iPhone’a X. Są to panele z wyboru nie bez powodu: ekrany AMOLED są jasne, zapewniają doskonałe poziomy czerni i nieograniczone współczynniki kontrastu i używaj najmniejszej mocy.

Obecnie technologia wyświetlania jest na równi z najnowszymi dodatkami, takimi jak miniLED, microLED i nowe smaki OLED wkraczające na scenę, ale nawet w 2022 roku AMOLED pozostaje najlepszym wyborem dla flagowych urządzeń mobilnych.

szybkie ładowanie

OnePlus 9

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

Ładowanie bezprzewodowe jest świetne, gdy możesz pozostawić telefon włączony na kilka godzin, a nie w przypadku przesyłania w środku dnia po spędzeniu dnia na przewijaniu kanałów społecznościowych i oglądaniu filmów z YouTube. Potrzebujesz więc szybkiego ładowania. Który telefon zrobił to pierwszy, jest przedmiotem dyskusji, ale nie można zaprzeczyć, że OnePlus robi to lepiej.

OnePlus trafnie nazwany „Warp Charge” może doładować swoje flagowe telefony od 1% do 58% w zaledwie 15 minut, a nawet ukończyć go w mniej niż 40 minut. Jeśli nie używałeś telefonu OnePlus ani żadnego innego urządzenia, które obsługuje podobne prędkości ładowania, cóż, to – proszę wybaczyć banał – zmienia zasady gry.

Ładowanie bezprzewodowe

Nokia Lumia 920

obrazek: Reklamy HD na telefony / YouTube

Możemy podziękować firmie Nokia (pre-Microsoft/HMD) za wprowadzenie bezprzewodowego ładowania po raz pierwszy w modelu Nokia Lumia 920, pierwszym dostępnym na rynku telefonie z tą funkcją. Wykorzystał specyfikację Qi, z której do dziś korzystają mobilni giganci Samsung, Apple, Google i OnePlus. Dzięki ładowaniu bezprzewodowemu możesz umieścić telefon na podkładce ładującej zamiast podłączać przewód. Jest to wygodne, gdy pakujesz się na górze strony w pracy lub przed rozpoczęciem pracy w nocy – po prostu połóż telefon na górze tablicy i zapomnij o tym.

Ładowanie bezprzewodowe ma swoje wady: nie jest całkowicie „bezprzewodowe” (pad musi być podłączony do gniazdka) i pomimo zwiększonych prędkości ładowania, technologia ta nie jest bardzo energooszczędna. Co więcej, wprowadzenie ładowania Qi zmusiło producentów telefonów do przejścia na szklane osłony w celu poprawy łączności, chociaż Nokia zasługuje na większe uznanie za zastosowanie poliwęglanu.

Czujniki odcisków palców i rozpoznawanie twarzy

Google Pixel 6

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

Motorola Atrix był pierwszym telefonem wyposażonym w skaner linii papilarnych, wyprzedzając iPhone’a 5s firmy Apple pod względem tej funkcji o dwa lata. I chłopcze, co za telefon. W Atrixie nie było nic tradycyjnego, w tym skaner linii papilarnych, który był małą prostokątną poduszką umieszczoną na górze telefonu. Ale jeśli myślałeś, że to było dziwne, głównym punktem sprzedaży telefonu był Lap Dock, atrapa laptopa, do którego można włożyć Atrix. Po podłączeniu obudowa Twojego komputera uruchomi Linuksa do przeglądania sieci i wykonywania zadań związanych z netbookiem, podczas gdy ekran Twojego telefonu będzie odzwierciedlany po lewej stronie 11,6-calowego ekranu.

W każdym razie Atrix wprowadził funkcję, która zbliżyłaby nas do świata bez haseł i wzorców przesuwania. Dzięki temu logowanie do telefonu było prawie natychmiastowe i zapewniało kolejną warstwę bezpieczeństwa. Czujniki linii papilarnych staną się standardową funkcją we flagowych telefonach i zostaną ostatecznie zastąpione lub uzupełnione przez rozpoznawanie twarzy, które zostało wprowadzone w Androidzie 4 w 2011 roku, ale po raz pierwszy wdrożone (i prawidłowo zaimplementowane) w iPhone X w 2017 roku. Dziś wiele flagowców telefony ma zarówno logowanie twarzą, jak i odcisk palca, a czujniki do tych ostatnich są osadzone u dołu ekranu.

wirtualni asystenci

siri

Zdjęcie: Victoria Song / Gizmodo

Siri nie trzeba przedstawiać. Bez względu na to, jakie masz odczucia dotyczące wirtualnego asystenta Apple, jego ogromny wpływ nie tylko na smartfony, ale także na całą branżę konsumencką jest niezaprzeczalny. Po raz pierwszy wydana jako aplikacja na iOS w lutym 2010 roku, zanim została zintegrowana z iPhonem 4S, Siri była pierwszym asystentem głosowym, który pomagał nam wykonywać pewne zadania i uzyskiwać informacje bez użycia naszych telefonów. Inni giganci technologiczni podążali za własnymi wersjami, niektóre bardziej udane (Google) niż inne (Samsung i Microsoft).

Inteligentnych asystentów można teraz znaleźć we wszelkiego rodzaju gadżetach, w tym w szeregu inteligentnych urządzeń domowych. Do diabła, Samsung robi lodówkę, z którą można porozmawiać. Jedną z aplikacji, którą wszyscy moglibyśmy pozostać w tyle, jest korzystanie z cyfrowych asystentów w CarPlay i Android Auto, aby zniechęcić do rozproszonej jazdy.

3G, 4G LTE i 5G

Samsung Galaxy S10 5G

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

5G nie jest specjalnie ekscytujące, ale nie możemy mówić o innowacjach w smartfonach bez dyskusji o szybkim rozwoju sieci komórkowych.

Oryginalny iPhone obsługiwał sieci 2G dla SMS-ów i MMS-ów oraz (bardzo) powolny transfer danych, ale został szybko zastąpiony przez iPhone’a 3G, który miał te same elementy wewnętrzne, ale szybsze prędkości mobilne. 3G była pierwszą technologią, która zapewniała wystarczające prędkości przesyłania danych, aby użytkownicy mieli satysfakcjonujące wrażenia z surfowania po Internecie, prowadzenia rozmów wideo lub oglądania filmów na urządzeniu mobilnym. Dopiero w 2010 roku, kiedy pojawiło się 4G LTE, zaczęliśmy widzieć bogate treści multimedialne tworzone na i dla smartfonów. Wideo HD, gry, przesyłanie strumieniowe i inne zadania wymagające dużej ilości danych były możliwe dzięki sieci, z której wielu nadal korzysta do dziś.

Powoli przeszliśmy na 5G i chociaż przed nami długa droga, W ciągu ostatnich kilku miesięcy poczyniono znaczne postępy które dają przebłyski przyszłości, które mogą to umożliwić. Istnieje wiele odmian 5G, ale ogólnie sieć będzie oferować znacznie większe prędkości, mniejsze opóźnienia, większą pojemność i większą przepustowość. 5G obiecuje zastąpić domowy internet (dla niektórych), umożliwiając wiele strumieni wideo HD, aplikacje wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz gry w chmurze.

tryb portretowy

Tryb portretowy iPhone'a

Zdjęcie: Alex Kranz / Gizmodo

To jest przykład kogoś innego, kto zrobił to jako pierwszy, a Apple wziął na siebie zasługę – i nie bez powodu. Funkcja Google „Rozmycie obiektywu” dostępna we wczesnych telefonach Pixel była jedną z pierwszych wersji tego, co jest obecnie powszechnie znane jako „Tryb portretowy”, funkcja, która sztucznie tworzy przekonującą głębię ostrości podobną do tej, jaką można uzyskać z szerokiej przysłony obiektyw. Podejście Google opierało się na jednym obiektywie i kilku wymyślnych algorytmach do rozmycia tła obrazu. Działało dobrze, ale nie było tak niezawodne jak tryb portretowy firmy Apple, który zadebiutował na iPhonie 7 Plus.

W wersji Apple zastosowano dwa obiektywy, aby lepiej oddzielić pierwszy plan od tła. Ta funkcja, która zasadniczo naśladuje jedną z najbardziej pożądanych funkcji lustrzanki cyfrowej (lub aparatu bezlusterkowego) i umieszcza ją w kieszeniach milionów ludzi, stała się natychmiastowym hitem, szczególnie wśród Instagrammerów, którzy chcieli, aby ich zdjęcia się wyróżniały.

Fotografia obliczeniowa (tryb nocny)

strona google night

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

Aparaty w smartfonach szybko zastąpiły lustrzanki cyfrowe i aparaty typu „celuj i strzelaj”, ale nawet najlepsi zmagali się z trudnościami w warunkach słabego oświetlenia. To znaczy, dopóki Huawei nie wypuścił trybu nocnego w Mate 20 Pro i Google nocny widok Co do Pixela 3. Wreszcie, z pewną ręką i odrobiną cierpliwości, smartfony potrafią robić wyraźne, pozbawione szumów zdjęcia w ciemnych warunkach. Dzięki temu zdjęcia wykonane nocą wyglądały tak, jakby zostały wykonane profesjonalnym sprzętem oświetleniowym. Nagle szczegóły, które ginęłyby w cieniu, stały się wyraźnie widoczne.

Dzięki Night Sight Google udowodnił światu, że jego skoncentrowane na oprogramowaniu podejście do smartfonów może zrewolucjonizować funkcje, od dawna opierające się na sprzęcie. Konkurenci, w tym Apple i Samsung, wkrótce wydali własne wersje.

Żegnaj krawędzie. Hej, gigantyczne ekrany

Ostry kryształ Aquos

Zdjęcie: Darren Orff / Gizmodo

wąsy Kryształ AquosWydany w 2014 roku był pierwszym smartfonem z „bezramkowym” ekranem, chociaż od tego czasu znaczenie tego terminu uległo zmianie. Ekran tego telefonu został zrównany z prawą, lewą i górną krawędzią urządzenia, ale pod spodem pozostaje duży podbródek, w którym znajduje się przedni aparat i mikrofony. Niedługo potem pojawił się Samsung Galaxy Note Edge, chociaż ma podbródek (dla przycisku zasilania) i górną pokrywę przedniego aparatu.

Od tego czasu producenci telefonów pozbyli się głównych przycisków i rozszerzyli ekran o wszystkie cztery krawędzie, tworząc telefony praktycznie pozbawione ramek. Przednie aparaty znajdują się teraz w wycięciu lub otworze w ekranie, a czujniki linii papilarnych są teraz ukryte pod ekranem, a gesty dotykowe zastąpiły obsługę przycisków.

składane ekrany

Samsung Galaxy Fold 3

Zdjęcie: Sam Rutherford / Gizmodo

To włączenie z pewnością wkurzy niektóre pióra, biorąc pod uwagę, że składane telefony to raczkująca technologia o skalistej przeszłości i niepewnej przyszłości. Chodź jednak, technologia jest świetna, a najnowsza seria składanych telefonów jest bardziej niezawodna (i tańsza) niż kiedykolwiek. Nie możemy mówić o składanych telefonach bez omówienia oryginalnego Galaxy Folda, telefonu tak delikatnego, że wezwano jednostki testowe, a premiera została wstrzymana, dopóki Samsung nie mógł wydać nowej wersji.

Co ciekawe, Samsung właśnie to zrobił. Druga próba, choć ciężka i przereklamowana, naprawiła większość problemów z trwałością nieszczęsnego poprzednika i dała nam nadzieję, że to jednak zadziała. Ale dopiero po pojawieniu się najnowszego modelu, który jest Złożenie Galaxy Z 3Wygląda na to, że składane rzeczy mogą naprawdę stać się kolejną wielką rzeczą dla telefonów

READ  Nagrody App Store nagradzają najlepsze aplikacje i gry 2022 roku