15 maja, 2024

Zwycięstwo zdobywają Sam Coffey i Jaden Shaw

On gra

W tym rozczarowującym roku dla reprezentacji kobiet USA jest kilka jasnych punktów, a żaden nie jest jaśniejszy niż Jaden Shaw.

19-latka po raz pierwszy wystartowała we wtorek wieczorem w swoim rodzinnym mieście i strzeliła zwycięskiego gola, dzięki czemu USWNT zwyciężyło 2:1 z Chinami w ostatnim meczu roku. To był dopiero czwarty mecz Shaw w barwach USWNT, a już zdobyła dwa gole i widać, że przez wiele lat będzie ważną częścią elitarnego programu.

„Często rozmawiamy o tym, jak zrobić kolejną właściwą rzecz” – powiedziała tymczasowa trenerka Twyla Kilgore. „To osoba, której celem są igrzyska olimpijskie, ale kolejnym krokiem w tym celu jest po prostu pojawienie się na następnym obozie i danie z siebie wszystkiego. Aby tego dokonać, musi być dobrze przygotowana w domu. .

– Ale najpierw odpocznie.

To był najtrudniejszy rok dla czterokrotnych mistrzów świata od dłuższego czasu. Może kiedykolwiek. Najwcześniej w historii opuścili duży międzynarodowy turniej po przegranej ze Szwecją w rzutach karnych w 1/8 finału Pucharu Świata, nie okazując śmiałości i zaciekłości, które definiowały ten program.

Nawet po zwycięstwie we wtorek wieczorem na początku meczu wyglądali na bez życia. Od sobotniego meczu mieli trudności ze znalezieniem rytmu po siedmiu zmianach w składzie i nie byli w stanie utrzymać posiadania piłki w meczu z zatłoczonym chińskim pomocnikiem. Ich passa siedmiu meczów bez punktów zakończyła się tuż przed przerwą, kiedy Chiny strzeliły dopiero trzeciego gola w roku przeciwko USWNT.

Ale jedną rzeczą, która wyróżnia się od czasów Pucharu Świata, jest młody talent, jakim dysponuje USWNT. Jenna Nighswonger, Debiutantka Roku NWSL, dołącza do Shaw podczas jej pierwszego startu w USWNT – jeden mecz po debiucie. We wtorkowy wieczór Corbyn Albert zadebiutowała w pierwszym składzie.

Wydawało się, że każdy z nich podjął się zadania postawienia dominującej drużyny świata na zwycięskiej ścieżce.

Sam Coffey, która przez ostatnie dwa lata występowała w rozgrywkach krajowych i poza nimi, zremisowała w 62. minucie, zdobywając swojego pierwszego gola w reprezentacji. Albert rzucił mu but w twarz, co doprowadziło do faulu, który doprowadził do bramki Shawa.

Niggsunger wykonała rzut wolny, ale jej strzał trafił w chiński mur. Sophia Smith, 23-letnia weteranka, przyjęła piłkę i wpuściła ją z powrotem do ruchu. Shaw w biegu odbił piłkę i posłał krzyk do siatki.

„Mam wiele wspomnień związanych z tym stadionem” – powiedział Shaw po meczu. „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę grać tutaj na tym poziomie i w tym zespole”. „To było moje marzenie, odkąd byłem małym dzieckiem”.

W ostatnich minutach meczu drużyna USWNT dwukrotnie niemal podwyższyła prowadzenie. Sędzia uznał wspaniałą główkę Lindsay Horan w 67. minucie za spalonego, a chiński bramkarz Xu Huan zablokował potężny strzał Ningsungera nad poprzeczką w 89. minucie.

READ  Jak CB All-Pro, James Bradberry, zdecydował, że orły są najlepsze — i przeciwko „najbardziej lukratywnym” ofertom

„Myślę, że to słowo jest podekscytowane” – Kilgore powiedział o młodych Amerykanach. „Myślę, że są chętni i głodni okazji. Wiedzą, że takie okazje nie pojawiają się zbyt często, i chcą je wykorzystać”.

USWNT nadal ma problemy, którymi należy się zająć. Wyzwanie, jakim jest brak nowej trenerki Emmy Hayes do maja, również nie zniknie.

więcej: Pytania, na które szukamy odpowiedzi po premierze zwiastuna serialu dokumentalnego „Under Pressure” serwisu Netflix USWNT

Jednak rozczarowujący rok zakończył pozytywnie.

USWNT zakończyło rok niepokonany, z 14 zwycięstwami i czterema remisami. (Przegrana w rzucie karnym ze Szwecją została uznana za remis.) Stracili także zaledwie trzy gole w 18 meczach, co stanowi rekord programu wynoszący 0,17 gola w stosunku do średniej.

Trzy gole to także druga najmniejsza liczba zdobytych bramek przez USWNT w jednym sezonie w ciągu ostatnich 34 lat. USWNT puściło jednego gola w 2020 i 2009 roku, ale zespół rozegrał też mniej niż 10 meczów w każdym z tych sezonów.

„Rozmawiałem z zespołem pod koniec meczu i powiedziałem, że jestem bardzo dumny ze sposobu, w jaki zakończyliśmy sezon ’23 i tego, jak daleko zaszliśmy w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jestem z nich wszystkich naprawdę dumny. – powiedział Kilgour. „Nie ma ograniczeń, a obecny sufit, na którym zakończymy tę grę, będzie naszym dolnym poziomem, kiedy do niej wrócimy”.

Oto, co warto wiedzieć o ostatniej grze roku USWNT:

Emily Fox czuje się dobrze po tym, jak w przerwie została zmieniona i zbadana pod kątem wstrząśnienia mózgu.

W pierwszej połowie obrońca otrzymał kilka ciosów i wydawał się być poza swoim żywiołem. Jednak tymczasowy trener Twyla Kilgore powiedział po meczu, że Fox został przebadany w pierwszej połowie i został dopuszczony do gry.

„Byli w stanie wyjść i sprawdzić ją pod kątem obrażeń ciała, ale byli także w stanie ocenić jej stan głowy i stwierdzili, że jest w dobrym zdrowiu” – powiedział Kilgore.

Jednak w przerwie Kilgore powiedział, że Fox powiedziała pracownikom, że nie czuje się dobrze.

„Wiedzieliśmy, że musimy to sprawdzić, ale zajmie to trochę więcej czasu. Ze względów ostrożności wymieniliśmy go” – powiedział Kilgore.

Rzecznik USWNT Aaron Heifetz powiedział, że Fox „czuje się teraz dobrze”.

Jaedyn Shaw dał fanom z rodzinnego miasta wartość.

Shaw, który dorastał kilka minut od stadionu Toyota we Frisco w Teksasie, strzelił zdecydowanego gola w 79. minuciey minuta. Dla 19-latki, która dla USWNT wystąpiła w dopiero czwartym meczu, był to drugi gol w reprezentacji.

USWNT otrzymało rzut wolny w 77. minuciey Minuta po mocnym faulu na Albercie Kopinie. Strzał Jenny Nijswinger trafił w chiński mur, ale Sophia Smith wskoczyła na piłkę i ponownie wprowadziła ją do ruchu. Piłka spadła do Xu, który oddał strzał w stronę ruchu ulicznego, który minął chińskiego bramkarza Xu Huana.

Shaw promieniała, gdy koledzy z drużyny jej gratulowali, podczas gdy jej duża grupa rodziny i przyjaciół – Shaw powiedział, że w grupie było 50 osób – skakała w górę i w dół, wiwatując.

READ  Donte DiVincenzo i Myles McBride prowadzą Knicks w zwycięstwie nad Nets

„Są tu najgłośniejszymi ludźmi” – powiedział Shaw.

Shaw zebrała ogromne owacje, gdy w 86. minucie opuściła mecz i została zastąpiona przez Alyssę Thompson.

Sam Coffey potwierdził, że drużyna USWNT zostanie wykluczona z ostatniego meczu w tym roku.

Kofi strzeliła swojego pierwszego gola w międzynarodowym meczu w 62. minucie, kiedy po rzucie rożnym strzeliła w górny róg bramki. Bramka doprowadziła do remisu 1 i zdawała się ożywić kiepski występ drużyny USWNT.

Rzut rożny Jenny Nijswinger wpadł w tłum, a piłka kołysała się przed bramką przez kilka sekund, zanim Emily Sonnett zdołała ją przejąć. Sonnett ciężko pracowała, aby utrzymać się przy piłce, zanim zauważyła Coffeya po jej lewej stronie i podała jej piłkę.

Strzał Kofiego minął z około 16 metrów w górny róg siatki, a bramkarz Xu Huan niewiele mógł zrobić, aby go zatrzymać.

„To było dość przygnębiające zagranie” – powiedział Coffey. „On (Sonnett) wykonał naprawdę dobrą robotę, znajdując piłkę i ustawiając ją. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem pomóc tej drużynie wygrać”.

Pięć minut później drużyna USWNT prawie podwoiła prowadzenie, ale Lindsay Horan był na spalonym.

Corbyn Albert, która w tym oknie po raz pierwszy została powołana do kadry narodowej seniorów, zadebiutowała w USWNT w 69. minucie, wchodząc na boisko jako zmiennik kapitana Lindsaya Horana. W tym samym czasie na boisko weszła Olivia Moultrie, zastępując króla strzelców – i kolega z drużyny Portland Thorns – Sam Coffey. To drugi występ 18-latka z rzędu.

Albert popełnił ogromny błąd, gdy wycelowała but w jej twarz. Po dokładnym zbadaniu – Albert stwierdził, że wszystko w porządku, ale spodziewano się podbitego oka – Jenna Niggsunger wykonała rzut wolny, który zdobył bramkę Jaedena Shawa.

Trinity Rodman, prawdopodobnie najlepszy ostatnio zawodnik USWNT, wszedł na boisko z ławki Lane’a Williamsa w 58. minucie.

Rodman miał swój udział przy każdym z trzech goli w pierwszym meczu w sobotę, przy pierwszych dwóch zanotował asystę, a przy trzecim sam strzelił gola. Strzeliła także gola w obu meczach przeciwko Republice Południowej Afryki we wrześniu.

W pierwszej połowie drużyna USWNT dokonała dwóch zmian, mając nadzieję na ożywienie ostatniego meczu w tym roku.

Sophia Smith, która strzeliła pierwszego gola dla Stanów Zjednoczonych w sobotnim meczu zakończonym zwycięstwem Stanów Zjednoczonych 3:0, zastąpiła Ashley Hatch. Emily Fox, którą w przerwie wykluczono z gry z powodu wstrząśnienia mózgu, zastąpiła Midge Pearce.

Chiny przerwały passę siedmiu meczów eliminacyjnych USWNT tuż przed przerwą, strzelając zaledwie trzeciego gola przeciwko Amerykanom w tym roku.

China oddał rzut wolny w bramkę, a Wang Siqian głową minął kilka stóp od dalszego słupka. Włożyła piłkę z powrotem do siatki, a bramkę zdobył Shen Mingyu, który stał nieoznakowany przed bramką, dając Chinom prowadzenie 1:0.

Powtórki pokazały, że Shane mógł być na spalonym, ale w tym meczu nie było sędziego asystenta wideo (VAR). Był to pierwszy gol stracony przez Amerykanów od czasu remisu w fazie grupowej z Holandią na mundialu. Jedyny inny gol dopuszczony przez USWNT padł podczas Pucharu SheBelieves zeszłej wiosny.

READ  Gwiazda USC, QB Caleb Williams, zagrał „wystrzelony” ścięgno podkolanowe, odmówił usunięcia z meczu o mistrzostwo Pac-12

Zespół USWNT miał w pierwszej połowie kilka okazji, w tym strzał Jaedyna Shawa w 31. minucie, który odbił się od najbliższego słupka. Jednak przez większą część pierwszych 45 minut wydawali się niestabilni, próbując ustawić się w składzie obejmującym siedem zmian w porównaniu z sobotnim meczem.

Kontrolowali jednak piłkę i powinni pokazać więcej w pierwszej połowie.

Początek meczu odbędzie się we wtorek o godzinie 20:00 czasu wschodniego na stadionie Toyota we Frisco w Teksasie. Przed meczem odbędzie się ceremonia uhonorowania dwukrotnej mistrzyni Pucharu Świata Ali Krieger, która w zeszłym miesiącu zakończyła karierę piłkarską, pomagając Gotham FC zdobyć tytuł NFL.

Wtorkowy mecz USWNT vs. China będzie transmitowany w TruTV, Universo, Max i Peacock.

Trzy dni po debiucie w USWNT debiutantka roku NWSL Jenna Niggsunger po raz pierwszy wystartowała.

Nighswonger i Emily Fox zaczynają grę na lewej obronie, a Naomi Girma i Tierna Davidson grają na środku obrony. Nastolatka Jaedyn Shaw również po raz pierwszy wystąpi w barwach USWNT po występie w trzech ostatnich meczach – i będzie to miało miejsce nie mniej niż w jej rodzinnym mieście.

Trener tymczasowy Twyla Kilgore dokonał siedmiu zmian w swoim składzie w sobotnim meczu przeciwko Chinom, które drużyna wygrała 3:0. Aubrey Kingsbury zastępuje Caseya Murphy’ego w bramce, a Davidson i Nygsungsunger na linii obrony zastępują Abby Dahlkemper i Casey Krueger. Sam Coffey dołącza do kapitanów Lindsay Horan i Emily Sunnett w pomocy, podczas gdy Lynn Williams i Ashley Hatch dołączają do ataku w miejsce Sophii Smith i Trinity Rodman.

Zmiany nie są zaskakujące, ponieważ Kilgore i nowa trenerka Emma Hayes korzystają z tego obozu, aby przyjrzeć się młodszym i nowym zawodnikom.

Nie, nowy trener USWNT nie dołączy do zespołu, dopóki jej obecna drużyna, Chelsea, nie zakończy sezonu w maju. Wykorzystała przerwę międzynarodową, aby w zeszłym tygodniu przyjechać na obóz treningowy USWNT i przedstawić się zawodnikom, ale wróciła do Anglii przed sobotnim meczem Amerykanów z Chinami.

Kim jest Emma Hayes? Czytaj więcej.

W tym roku w styczniu nie ma obozu. Zamiast tego następny turniej USWNT zostanie rozegrany w lutym Złoty Puchar CONCACAFnowe zawody organizowane przez federację z udziałem drużyn z federacji Ameryki Północnej i Środkowej, Karaibów i Ameryki Południowej.

USWNT zakwalifikowało się już do fazy grupowej, podobnie jak Argentyna, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Panama i Paragwaj. Mecze fazy grupowej odbędą się 20–28 lutego w Los Angeles, San Diego i Houston, mecze ćwierćfinałowe odbędą się 2–3 marca na stadionie BMO w Los Angeles, a półfinały 6 marca na stadionie Snapdragon w San Diego.

Finał turnieju odbędzie się 10 marca, także na Snapdragonie.