23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyłącznie: chiński Xi planuje odwiedzić Rosję już w przyszłym tygodniu – źródła

Wyłącznie: chiński Xi planuje odwiedzić Rosję już w przyszłym tygodniu – źródła

(Reuters) – Chiński prezydent Xi Jinping planuje udać się do Rosji, aby spotkać się ze swoim odpowiednikiem Władimirem Putinem już w przyszłym tygodniu, podają osoby zaznajomione z tą sprawą, wcześniej niż wcześniej oczekiwano.

Plany wizyty pojawiają się, gdy Chiny zaoferowały pośrednictwo w pokoju na Ukrainie, co spotkało się ze sceptycyzmem na Zachodzie, biorąc pod uwagę dyplomatyczne wsparcie Chin dla Rosji.

Rosyjska agencja informacyjna Tass poinformowała 30 stycznia, że ​​Putin zaprosił Xi do wiosennej wizyty. Wall Street Journal poinformował w zeszłym miesiącu, że wizyta w Moskwie może się odbyć w kwietniu lub na początku maja.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie możliwej wizyty Xi w Moskwie, a Kreml odmówił komentarza.

Żadne inne szczegóły nie były natychmiast dostępne.

Źródła zaznajomione ze sprawą odmówiły zidentyfikowania ze względu na delikatność sprawy.

W zeszłym miesiącu Putin gościł czołowego chińskiego dyplomatę Wang Yi podczas wizyty w Moskwie i zapowiedział, że Xi uda się do Rosji.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Chiny i Rosja zawarły „bezgraniczne” partnerstwo w lutym 2022 r., kiedy Putin był w Pekinie na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę, i obie strony nadal potwierdzają siłę swoich więzi.

Xi spotkał się osobiście z Putinem 39 razy, odkąd został prezydentem, ostatnio we wrześniu podczas szczytu w Azji Środkowej.

W poniedziałek Xi zakończył doroczną sesję chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, podczas której został jednogłośnie zatwierdzony na przełomową trzecią kadencję.

reportaże z redakcji w Hong Kongu, Pekinie i Moskwie; Pod redakcją Roberta Purcella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Ewakuowani z Gazy przybywają do Egiptu przez przejście w Rafah: aktualizacje na żywo między Izraelem a Hamasem