20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna ukraińsko-rosyjska: śledzące na żywo wiadomości i aktualizacje wideo

Wojna ukraińsko-rosyjska: śledzące na żywo wiadomości i aktualizacje wideo

WASZYNGTON – Stany Zjednoczone i Europa ruszyły w piątek, by osobiście ukarać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina za jego inwazję na Ukrainę, nakładając sankcje mające na celu zamrożenie jego bogactwa, jednocześnie kontynuując próby osłabienia jego zdolności militarnych i gospodarczych poprzez inne nowe ograniczenia.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że prezydent Biden zamierza nałożyć sankcje i zamrozić aktywa Putina wraz z Siergiejem W. Ławrowem, jego sekretarzem stanu. Inni rosyjscy urzędnicy bezpieczeństwa narodowego również zostaną objęci sankcjami, a Stany Zjednoczone planują nałożyć zakazy podróży, aby ograniczyć ruchy czołowych przywódców Rosji.

Stany Zjednoczone sprzymierzają się ze swoimi europejskimi sojusznikami, których rządy podjęły dziś podobne kroki.

Sekretarz Skarbu Janet L.

Europejscy przywódcy spotkali się w piątek we wczesnych godzinach, aby osiągnąć porozumienie w sprawie nowego zestawu sankcji, które są szeroko wymierzone w rosyjską gospodarkę i samego Putina, gdy jego siły zbliżają się do inwazji na Ukrainę.

Jedną z decyzji było zamrożenie aktywów Putina i Ławrowa, ale nie nałożenie na nich zakazu podróżowania, według trzech unijnych dyplomatów i urzędników zaznajomionych z projektem sankcji UE.

Nowe sankcje amerykańskie i europejskie stanowią prowokacyjny ruch, biorąc pod uwagę rzadkość rządów, w tym Stanów Zjednoczonych, atakujących przywódców zagranicznych. Może się to jednak okazać w dużej mierze symboliczne, biorąc pod uwagę, że miejsce pobytu zasobów finansowych Putina było ukryte w tajemnicy, a jego pieniądze nie są prawdopodobnie przechowywane w Stanach Zjednoczonych.

Nałożenie bezpośrednich sankcji na Putina „wysyła jasny sygnał o sile sprzeciwu wobec działań i kierunku prezydenta Putina w kierowaniu rosyjskim wojskiem” – powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.

W rozmowie z dziennikarzami w piątek, pani Psaki powiedziała, że ​​decyzja została podjęta w ciągu ostatnich 24 godzin po konsultacjach z europejskimi przywódcami. Nie skomentowała wpływu, jaki jej zdaniem sankcje wywrą na Putina. Ale podkreśliła, że ​​był to pokaz transatlantyckiej jedności w sprzeciwianiu się jego działaniom.

READ  Azerbejdżan aresztuje byłego wyższego urzędnika w Karabachu w związku ze wzrostem exodusu Ormian

Podczas gdy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektórych rosyjskich władców i zamroziły ich aktywa, bezpośrednie wycelowanie w Putina było znaczącą eskalacją. Umieszcza go w podobnej firmie z Syryjscy prezydenci Baszar al-Assad A Aleksander G. Łukaszenko z BiałorusiObaj podlegali sankcjom osobistym ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

Adam M powiedział Smith, były urzędnik skarbu, który jest teraz partnerem w firmie prawniczej Gibsona, Dunn & Crocher, powiedział, że nałożenie sankcji na Putina było ważnym sygnałem, biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone nigdy nie podjęły podobnych działań przeciwko takim działaniom. Silny lider. Powiedział jednak, że sankcje raczej nie wpłyną na los Putina ani nie zmienią jego kont na Ukrainie.

„Nie sądzę, aby Putin naprawdę stracił dużo snu, kiedy zostanie ukarany” – powiedział Smith.

Sankcje personalne uzupełniają rosnącą listę restrykcji nakładanych przez administrację Bidena we współpracy z Europą. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na główne rosyjskie instytucje finansowe i zadłużenie państwowe, aw czwartek podjęły kroki w celu odmowy Rosji dostępu do amerykańskiej technologii, która ma kluczowe znaczenie dla jej przemysłu wojskowego, lotniczego i gospodarki publicznej.

Ale próba ukarania Putina ujawniła, w jakim stopniu wiele krajów europejskich jest uzależnionych od Rosji w zakresie energii, zboża i innych produktów. Pakiet sankcji, który przywódcy europejscy określili jako bezprecedensowy pod względem skali i zasięgu, był trudny do osiągnięcia konsensusu, nawet z siłami rosyjskimi. Bliżej Kijowastolica Ukrainy.

Gospodarki Europy są ściśle powiązane z gospodarką rosyjską, a im bardziej Unia Europejska jest przychylna rosyjskim sankcjom, tym większy ból odczują także jej członkowie. Nawet najsurowsze sankcje mogą wykoleić tymczasowe wyjście bloku z recesji spowodowanej pandemią koronawirusa.

Dlatego negocjatorzy pominęli szczególnie trudne elementy, takie jak nałożenie sankcji na firmy naftowo-gazowe czy zakaz korzystania z Rosji przez SWIFT, platformę służącą do przeprowadzania globalnych transakcji finansowych na surowcach, m.in. Pszenica. Urzędnicy UE powiedzieli, że jednym z głównych powodów, dla których niechętnie odcinają Rosji dostęp do platformy, jest to, że Europa używa jej do płacenia za gaz, który kupuje od Rosji.

READ  Pożar w Nairobi: w stolicy Kenii w wyniku ogromnej eksplozji gazu i pożaru zginęły co najmniej 3 osoby, a setki zostały ranne

Eksperci stwierdzili, że zatwierdzone sankcje były surowe, a tempo, w jakim działała UE, było imponujące. Ale niektórzy krytykowali przywódców za to, że nie poszli dalej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Zjadł w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku w piątek.

„Dzisiaj rano sami bronimy naszego państwa” – powiedział. „Podobnie jak wczoraj, najpotężniejsze mocarstwa świata patrzą z daleka. Czy wczorajsze sankcje przekonały Rosję? Słyszymy na naszym niebie i widzimy na naszej ziemi, że to nie wystarczy”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która prowadziła żmudne prace techniczne związane z sankcjami, powiedziała w piątek, że sankcje zaszkodzą zdolności rosyjskiej gospodarki do funkcjonowania poprzez pozbawienie jej kluczowej technologii i dostępu do finansowania.

Jej najbardziej ambitne elementy były również najbardziej techniczne: Unia Europejska zabroniłaby eksportu samolotów i części zamiennych do obsługi rosyjskich flot. Pani von der Leyen powiedziała, że ​​trzy czwarte samolotów w rosyjskiej flocie lotniczej zostało wyprodukowanych w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie, a nowe ograniczenia w praktyce oznaczały, że wiele samolotów zostało wkrótce uziemionych.

Blok zakazałby również eksportu wyspecjalizowanej technologii rafinacji ropy naftowej oraz półprzewodników i ukarałby więcej banków – chociaż przestałby atakować VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji, który już został dotknięty sankcjami amerykańskimi i brytyjskimi. Według szkicu opisującego kary widziane przez The New York Times.

UE zaatakuje rosyjskie elity, odcinając dyplomatom i posiadaczom paszportów dostęp do wiz unijnych oraz ograniczając obywatelom Rosji możliwość wpłacania ponad 100 000 euro (około 113 000 dolarów) na europejskie konta bankowe.

Sposób, w jaki kształtowane są europejskie sankcje wobec Rosji, pokazuje, że niektóre kraje UE, zwłaszcza Niemcy i Włochy, wolą stopniowe podejście do ukarania Putina, po części w celu ochrony kruchego ożywienia gospodarczego Europy po pandemii.

READ  Protestujący w Iraku szturmują parlament, potępiając nominację nowego premiera

Po drugiej stronie są sąsiednie kraje Rosji i Ukrainy, takie jak Polska, Estonia, Łotwa i Litwa, a także kraje nordyckie i Holandia. Wolą nie dzielić sankcji na mniejsze pakiety, ale zamiast tego uderzyć Putina miażdżącymi środkami ekonomicznymi, które naprawdę zadają cios.

Pani Psaki powiedziała, że ​​administracja Bidena nadal rozważa dodatkowe opcje, takie jak sankcje wymierzone w rosyjski sektor energetyczny. Jednak Biały Dom rozumie, że wzrost cen ropy może być korzystny dla Putina, ponieważ ceny benzyny rosną w Stanach Zjednoczonych.

„Nasze sankcje mają na celu zaszkodzenie rosyjskiej gospodarce, a nie naszej” – powiedziała Psaki.

Alan Rabeport A Katie Rogers Zgłoszone z Waszyngtonu, Matina Stevis Gridnev z Brukseli.