24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem: Zacięte walki toczą się w pobliżu głównego szpitala w Gazie

Wojna między Izraelem a Hamasem: Zacięte walki toczą się w pobliżu głównego szpitala w Gazie

Khan Yunis (Strefa Gazy) – izraelskie siły lądowe w niedzielę Starło się z bojownikami Hamasu W pobliżu największego szpitala w Gazie, gdzie według urzędników służby zdrowia tysiące pracowników, pacjentów i wysiedleńców pozostało uwięzionych bez prądu, zapasy się kurczyły, a wewnątrz doszło do strzelaniny.

Premier Benjamin Netanjahu odrzucił rosnącą liczbę międzynarodowych wezwań do zawieszenia broni, chyba że obejmuje ono uwolnienie wszystkich 240 zakładników przechwyconych przez Hamas. W szaleństwie 7 października To właśnie rozpaliło wojnę, twierdząc, że Izrael użył swojej „pełnej siły” w celu zakończenia 16-letnich rządów Hamasu w Gazie.

Mieszkańcy zgłaszali ciężkie naloty i ostrzały, m.in Okolice szpitala Al-Shifa. Izrael, nie przedstawiając dowodów, oskarżył Hamas o ukrycie centrum dowodzenia na terenie szpitala i pod nim, czemu Hamas i personel szpitala zaprzeczyli zarzutom.

Ahmed Al-Barash, jeden z mieszkańców, którzy schronili się w szpitalu, powiedział: „Noc spędziliśmy w stanie paniki, czekając na ich przybycie”. – Są na zewnątrz, niedaleko bram.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w sobotę w ostatnim generatorze szpitala zabrakło paliwa, co doprowadziło do śmierci trójki wcześniaków i czterech innych pacjentów. Mówi, że bez prądu kolejne 36 dzieci jest zagrożonych śmiercią.

Podsekretarz w Ministerstwie Zdrowia Mounir Al-Barsh powiedział, że izraelscy snajperzy zostali rozmieszczeni w pobliżu Al-Shifa i strzelali do każdego ruchu na terenie kompleksu. Powiedział, że naloty zniszczyły kilka domów obok szpitala, zabijając trzy osoby, w tym lekarza.

Powiedział telewizji Al Jazeera: „W domu są ranni i nie możemy do nich dotrzeć”. „Nie możemy wystawiać głów przez okno”.

Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy, w szpitalu Khan Yunis, sobota, 11 listopada 2023 r. (AP Photo/Fatima Shabir)

Netanjahu potwierdził w programie NBC „Meet the Press”, że Izrael zaoferował szpitalowi Al-Shifa paliwo do zasilania generatorów elektrycznych, ale „odrzucił to”. Ministerstwo Zdrowia i inne agencje, w tym Czerwony Krzyż, nie zareagowały natychmiast.

READ  Europa walczy z pożarami w palącym upale

W rozmowie z CNN Netanjahu potwierdził, że z Shify ewakuowano „około 100 osób” i że Izrael utworzył bezpieczne korytarze. Armia oświadczyła, że ​​w niedzielę w transporcie dzieci pomogą żołnierze i jest w kontakcie z personelem szpitala.

Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło jednak twierdzeniom ewakuowanych i bezpiecznych przejść, a osoby, które schroniły się w szpitalu, stwierdziły, że boją się wychodzić.

Nie udało się samodzielnie potwierdzić sytuacji na terenie szpitala i wokół niego.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalu Al-Shifa nadal przebywa 1500 pacjentów, 1500 pracowników medycznych i od 15 000 do 20 000 osób szukających schronienia.

Palestyńska Służba Ratunkowa Czerwonego Półksiężyca poinformowała, że ​​inny szpital w mieście Gaza, prowadzony przez Czerwony Półksiężyc szpital Al-Quds, „nie jest już czynny”, ponieważ skończyło się w nim paliwo. Jedyna elektrownia w Gazie została zmuszona do zaprzestania działalności miesiąc temu, a Izrael zakazał importu paliwa, twierdząc, że Hamas wykorzysta je do celów wojskowych.

Nibal Farsakh, rzecznik Czerwonego Półksiężyca, powiedział, że w szpitalu nadal uwięzionych jest 6000 osób, w tym wysiedlone rodziny, pacjenci i pracownicy.

Alarm narastał. „Teraz potrzebne są zdecydowane działania międzynarodowe, aby zapewnić natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni i zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym” w związku z atakami na placówki opieki zdrowotnej – stwierdzili w oświadczeniu dyrektorzy regionalni ONZ i inne osoby, dodając, że ponad połowa szpitali w Gazie jest zamknięta. Reszta jest zamknięta pod „ogromną presją”.

„Nie chcemy widzieć strzelaniny w szpitalu, gdzie niewinni ludzie, osoby ubezwłasnowolnione i osoby szukające opieki medycznej wpadają w krzyżowy ogień” – powiedział programowi ABC „This Week” Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena.

Muhammad Zaqout, dyrektor szpitali w Gazie, powiedział, że Ministerstwo Zdrowia nie było w stanie zaktualizować liczby ofiar śmiertelnych od piątku, ponieważ medycy nie byli w stanie dotrzeć do obszarów dotkniętych izraelskimi bombardowaniami. Dodał: „Sytuacja jest bardzo tragiczna”. „Karetki nie są w stanie dotrzeć do osób znajdujących się pod gruzami”.

Około 2,3 miliona Palestyńczyków jest nadal uwięzionych w oblężonym Strefie.

Okna ewakuacyjne, ale bez przystanków

Jordański minister spraw zagranicznych Ayman Safadi powiedział w niedzielę w X (wcześniej na Twitterze), że zwrócił się do szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella o zastosowanie tych samych „podstaw prawnych i moralnych” w odniesieniu do wsparcia UE dla Ukrainy „w celu określenia jego stanowiska w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael .”

Stany Zjednoczone nalegały na tymczasową przerwę, która umożliwiłaby rozesłanie bardzo potrzebnej pomocy ludności cywilnej na oblężonym obszarze, gdzie warunki Robiło się coraz bardziej tragicznie.

Palestyńczycy uciekają do południowej Strefy Gazy ulicą Salah al-Din w Bureij, Strefa Gazy, sobota, 11 listopada 2023 r. (AP Photo/Fatima Shbair)

Palestyńczycy uciekają do południowej Strefy Gazy ulicą Salah al-Din w Bureij, Strefa Gazy, sobota, 11 listopada 2023 r. (AP Photo/Fatima Shbair)

Ale Izrael zrobił tylko to Zgódź się na krótkie codzienne interwały Podczas którego cywile będą mogli uciec ze strefy walk naziemnych w północnej Gazie i udać się pieszo na południe dwiema głównymi drogami. Izrael w dalszym ciągu atakuje cele wojskowe w południowej Strefie Gazy, często zabijając kobiety i dzieci.

Dziesiątki rannych osób, w tym dzieci, przewieziono do szpitala w Khan Yunis po tym, jak izraelski nalot zniszczył budynek w południowym mieście. Władze szpitala poinformowały, że zginęło co najmniej 13 osób.

Wojna doprowadziła do wysiedlenia ponad dwóch trzecich ludności Gazy, z której większość uciekła na południe. Egipt zezwolił setkom zagranicznych posiadaczy paszportów i pacjentów na wyjazd przez przejście w Rafah, a także na wjazd części pomocy humanitarnej.

Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie od początku wojny zginęło ponad 11 000 Palestyńczyków, w tym dwie trzecie kobiet i nieletnich. Bez różnicy Wśród zmarłych wśród ludności cywilnej i żołnierzy. Zgłoszono zaginięcie około 2700 osób i uważa się, że zostały uwięzione lub martwe pod gruzami.

Po stronie izraelskiej zginęło co najmniej 1200 osób, w większości cywile zginęli w pierwszym ataku Hamasu. Od rozpoczęcia ofensywy lądowej w Gazie zginęło 46 izraelskich żołnierzy.

Około 250 tysięcy Izraelczyków Musieli się ewakuować Oraz ze społeczności w pobliżu Gazy, gdzie palestyńscy bojownicy wciąż strzelają salwami rakiet, oraz wzdłuż północnej granicy z Libanem.

Netanjahu odrzuca amerykańską wizję powojenną

Netanjahu powiedział, że odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone ludności cywilnej ponosi Hamas. Izrael od dawna oskarża tę grupę, która działa w zatłoczonych dzielnicach mieszkalnych, o wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz.

W sobotę Netanjahu zaczął przedstawiać ogólne zarysy Powojenne plany Izraela w GazieJest to ostro sprzeczne z wizją Stanów Zjednoczonych.

Netanjahu powiedział, że Gaza zostanie zdemilitaryzowana i że Izrael zachowa możliwość swobodnego wjazdu do Gazy w celu ścigania bojowników. Odrzucił także pomysł, jakoby Autonomia Palestyńska, która obecnie zarządza częściami okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu, w pewnym momencie przejmie kontrolę nad Gazą. Hamas wypędził siły Autonomii Palestyńskiej ze Strefy Gazy podczas tygodnia walk ulicznych w 2007 roku.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się temu Ponowna okupacja Gazy przez Izrael Przewiduje utworzenie zjednoczonego rządu palestyńskiego zarówno w Gazie, jak i na Zachodnim Brzegu, jako krok w kierunku ustanowienia państwa palestyńskiego. Jeszcze przed wojną rząd Netanjahu był zdecydowanie przeciwny utworzeniu państwa palestyńskiego.

wojna Grozi to wywołaniem szerszego konfliktu Z bojownikami Izraela i Hezbollahu w Libanie wielokrotnie wymieniającymi ogień wzdłuż granicy. W niedzielę Hezbollah wystrzelił rakiety przeciwpancerne w stronę Izraela, na co Izrael odpowiedział artylerią i myśliwcami. Izraelskie przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że pracownicy naprawiający linie uszkodzone w poprzednich atakach zostali ranni, a na nagraniu wideo widać płonące dwa samochody.

Dziesiątki tysięcy ludzi Chodził po Paryżu w niedzielę, aby zaprotestować przeciwko rosnącemu antysemityzmowi.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracownicy prasowi: Amy Table z Jerozolimy, Karim Chehayeb z Bejrutu i Abby Sewell z Bejrutu wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.