2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Więcej laptopów i telefonów powinno dążyć do lepszej żywotności baterii, a nie do szczupłości

Więcej laptopów i telefonów powinno dążyć do lepszej żywotności baterii, a nie do szczupłości

Narzędzia znowu stają się zbyt słabe.

W ciągu ostatnich kilku tygodni byliśmy świadkami kilku ostatnich ofiar w pozornie niekończącym się dążeniu do uczynienia naszych urządzeń tak cienkimi, jak to tylko możliwe, bez względu na konsekwencje. Samsung Galaxy S22 i S22 Plus – Bez wątpienia jedne z najpopularniejszych telefonów z Androidem w tym roku – są cieńsze niż modele zeszłoroczne i zostały ograniczone przez rozczarowującą żywotność baterii. Nowy Dell XPS 15 „Wyjątkowo cienki i lekki”, ale na ładowaniu ledwo wytrzymuje cztery godziny i nagrzewa się prawie jak słońce. A OnePlus 10 Pro To sztandarowy smartfon, który można jakoś przeciąć na pół gołymi rękami.

Wygląda na to, że pomimo ponad dziesięcioletniego polowania na cieńsze i lżejsze telefony i komputery kosztem żywotności baterii, chłodzenia i trwałości, firmy nie wyciągnęły jeszcze wniosków.

Nauka tutaj nie jest skomplikowana. Wszystkie inne rzeczy są takie same, umieszczenie większej baterii – ogólnie rzecz biorąc – w telefonie lub laptopie oznacza, że ​​będziesz w stanie wydłużyć jej żywotność. Większy laptop ma więcej miejsca na chłodzenie. A jeśli twoje urządzenie jest grubsze, trudniej jest podzielić je na pół.

Oczywiście może się to znacznie różnić w zależności od sprzętu, oprogramowania, szczegółów oprogramowania układowego i wielu innych czynników (jeden z powodów, dla których iPhony Apple mają mniejsze baterie niż ich flagowe odpowiedniki z Androidem, ale nadal są konkurencyjne pod względem żywotności baterii). Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli weźmiesz identyczne urządzenie z identycznym oprogramowaniem dla dwóch różnych baterii, wygrywa to z większym pakietem baterii.

Fot. Amelia Holowaty Krales

Jednak producenci wciąż gonią za Smokiem, aby stworzyć jak najcieńsze i najlżejsze urządzenie. Dynabook właśnie ogłosił Portégé X40L-Kktóry ma być jednym z najlżejszych 14-calowych laptopów w historii — ale ta waga musi skądś pochodzić.

Ale nie musi tak być. Tak, lżejsze i cieńsze urządzenia są w porządku, ale jak we wszystkim w życiu jest równowaga. Weź jednego z największych wielbicieli na ołtarzu chudości: jabłko.

Apple spędził lata, próbując zmniejszyć rozmiar swoich laptopów wszelkimi niezbędnymi środkami: Przełącz senne (i absurdalnie delikatne) przełączniki motylkowe. Lub zwiększ porty na korzyść całej konfiguracji USB-C. A wszystko to w tym samym czasie, gdy starał się złożyć w swoich komputerach mocniejsze (i wyłączane) części oraz większe i lepsze ekrany. I w końcu laptopy firmy były w gorszym stanie.

Ale firma w końcu się przyjęła, najpierw usunąłem klucze motylkowe, aby wrócić do większych kluczy nożycowych, a potem ruszyłem dalej nawet większy i cięższe Z przeprojektowaniem w 2021 roku. Najnowszy 16-calowy MacBook Pro Około 9 procent cięższe niż stary model i grubsze do rozruchu, pomimo faktu, że nowe układy Apple oparte na Arm zajmują mniej miejsca niż starsze procesory Intela i oddzielne procesory graficzne. Apple mogło się schudnąć, ale zdecydowali się tego nie robić. Zamiast tego stworzyłem laptopa, który jest nieco grubszy, ale jednocześnie jest jednym z najlepszych laptopów, jakich kiedykolwiek używaliśmy, z żywotnością baterii i chłodzeniem, których nie może dotknąć żaden inny komputer na rynku.

iPhone 13 Pro jest nieco grubszy ze względu na większą baterię, więc etui do iPhone’a 12 Pro się nie zmieszczą.

Fot. Vjeran Pavic / The Verge

Albo weźmy zeszłoroczny asortyment iPhone’ów 13. Modele z 2021 r. były grubszy i cięższy W porównaniu do linii iPhone’a 12 z 2020 roku, dzieje się tak głównie dlatego, że Apple przyznaje, że klienci chcą telefonów, które mogą wytrzymać cały dzień na jednym ładowaniu i włożyć większe baterie. zadziałało A iPhone 13 był dla niego znacznie lepszym urządzeniem, mimo że był tylko kilka milimetrów większy i kilka gramów większy. Z drugiej strony Samsung Galaxy S22 dokonał zupełnie innego wyboru, czyniąc swoje najnowsze telefony coraz cieńszymi, ale z gorszą żywotnością baterii.

Ale wyścig technologii na dno jest ostatecznie przegraną grą. Nawet gdybyś mógł zrobić laptopa wielkości kilku arkuszy papieru, żywotność baterii wypalłaby się szybciej niż zapałka (prawie się przegrzewa). A jeśli jakoś uda się rozwiązać dwa pierwsze problemy, kompromisy w kruchości takiego produktu i tak go natychmiast zabiją.

Czas skończyć z konsumenckim kultem szczupłości, aby telefony i komputery przyszłości mogły przenieść się – dosłownie – do rzeczy większych i lepszych.

READ  Zapowiedź zestawu kontroli dostępności dla PlayStation 5 „Project Leonardo”