5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W trzęsieniu ziemi w Nepalu zginęło co najmniej 69 osób

W trzęsieniu ziemi w Nepalu zginęło co najmniej 69 osób

Światło oświetla ulicę pomiędzy skupiskami budynków mieszkalnych w Katmandu w Nepalu, 8 listopada 2022 r. REUTERS/Navish Chitrakar/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

KATHMANDU (Reuters) – Co najmniej 69 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w Nepalu w piątek, gdy silne trzęsienie ziemi nawiedziło zachodni dystrykt Jajarkot. Świadkowie twierdzą, że domy w okolicy zawaliły się, a budynki aż do New Delhi w Indiach. głaz.

Nepalskie Narodowe Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie miało magnitudę 6,4, ale Niemieckie Centrum Badań nad Ziemią (GFZ) obniżyło później jego siłę do 5,7, a amerykańska służba geologiczna oszacowała je na 5,6.

Lokalne władze poinformowały, że nie było możliwe nawiązanie kontaktu w pobliżu epicentrum w Jajarkot, górzystym regionie liczącym 190 000 mieszkańców i wioskach rozproszonych na odległych wzgórzach.

Harish Chandra Sharma, urzędnik okręgowy w Jajarkot, powiedział, że w jego okręgu zginęły co najmniej 34 osoby, natomiast funkcjonariusz policji Namraj Bhattarai powiedział, że w sąsiedniej dzielnicy West Rukum zgłoszono co najmniej 35 osób.

„Zespoły ratownicze i poszukiwawcze muszą otworzyć drogi zablokowane przez suche osuwiska w wyniku trzęsienia ziemi, aby dotrzeć do dotkniętych obszarów” – powiedział Bhattarai.

Władze nie były jeszcze w stanie dotrzeć do obszaru Ramidanda, gdzie znajduje się epicentrum.

Premier Pushpa Kamal Dahal w poście na portalu społecznościowym wyraził głęboki smutek z powodu ofiar śmiertelnych i mienia podczas trzęsienia ziemi oraz nakazał agencjom bezpieczeństwa rozpoczęcie natychmiastowych działań ratowniczych i pomocy

Suresh Sonar, urzędnik okręgu Jajarkot, powiedział agencji Reuters przez telefon, że co najmniej 20 osób z obrażeniami trafiło do szpitala.

„Sam jestem na otwartej przestrzeni” – powiedział Reuterowi. „Zbieramy szczegóły, ale z powodu zimna i nocy trudno jest uzyskać informacje z odległych miejsc”.

Narodowe Centrum Sejsmologiczne w Nepalu podało, że trzęsienie ziemi miało miejsce o 23:47 (18:02 GMT) w regionie Jajarkot w prowincji Karnali. Jajarkot położony jest około 500 kilometrów na zachód od stolicy Katmandu.

READ  Biden mówi, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO w przemówieniu Sił Powietrznych USA

Na nagraniach opublikowanych przez lokalne media widać zniszczone fasady wielopiętrowych domów, na których porozrzucane są duże meble.

Mieszkańcy twierdzili, że wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich obszarach i tak odległych, jak Katmandu.

„Domy się zawaliły. Ludzie wybiegli z domów. Jestem w tłumie przerażonych mieszkańców. Próbujemy ustalić szczegóły szkód” – powiedział Reuterowi przez telefon funkcjonariusz policji Santosh Roka.

Świadkowie agencji Reuters powiedzieli, że trzęsienie ziemi wstrząsnęło budynkami aż do New Delhi, oddalonego o około 600 km. Filmy na platformie mediów społecznościowych X, wcześniej znanej jako Twitter, pokazywały ludzi wybiegających na ulicę podczas ewakuacji niektórych budynków.

W 2015 r. w dwóch trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Nepal, zginęło około 9 000 osób. Całe miasta, wielowiekowe świątynie i inne miejsca historyczne obrócono w gruzy, a ponad milion domów zostało zniszczonych, co kosztowało gospodarkę 6 miliardów dolarów.

(Raport: Aditya Kalra, Gopal Sharma, Shivam Patel, Jnaneshwar Rajan i Jahnavi Nedumulu – Przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego – Przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego) Redakcja: Chris Reese, Jonathan Oatis, Cynthia Osterman, David Gregorio i Sandra Maler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę