27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

USA ogłaszają ważną umowę gospodarczą w Azji w celu wzmocnienia wizerunku i przeciwdziałania Chinom

USA ogłaszają ważną umowę gospodarczą w Azji w celu wzmocnienia wizerunku i przeciwdziałania Chinom

Prezydent USA Joe Biden, przedstawiony na zdjęciu w czwartek, 21 kwietnia 2022 r., wraz z dziesiątkami niepewnych partnerów uruchomił Indyjsko-Pacyficzny Program Dobrobytu Gospodarczego (IPEF).

Jurij Grybas | Abaka | Bloomberg | Obrazy Getty

Aby podnieść swoją sytuację gospodarczą i stworzyć kolejną równowagę dla Chin w Azji, Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek Indo-Pacyficzne Ramy Gospodarcze z partnerami azjatyckimi, w tym Australią, Japonią i Republiką Korei.

Jest to szeroko zakrojony plan, który ma pomóc w rozszerzeniu „przywództwa gospodarczego” USA w regionie Indo-Pacyfiku. Grupa chce ustanowić międzynarodowe zasady dotyczące gospodarki cyfrowej, łańcuchów dostaw, dekarbonizacji i przepisów mających zastosowanie do pracowników.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że walka z inflacją jest priorytetem i że te ramy mają pomóc obniżyć koszty poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw na dłuższą metę.

Co najważniejsze, IPEF nie jest umową o wolnym handlu. Biden napotyka polityczną presję zarówno z lewicy, jak i prawicy w Stanach Zjednoczonych, aby uniknąć umów o wolnym handlu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w niedzielę, że umowa nie jest paktem bezpieczeństwa i jest oddzielona od Kwartetu Obronnego, który obejmuje Stany Zjednoczone, Japonię, Indie i Australię.

Biden odwiedza Tokio w tym tygodniu, aby spotkać się z regionalnymi liderami IPEF i Quad.

zwiększyć konkurencyjność

Mimo unikania umów handlowych, Stany Zjednoczone chcą umocnić swoją pozycję w gospodarczej sferze Azji, gdzie Chiny są krajem dominującym pomimo dwóch amerykańskich sojuszników, Japonii i Korei Południowej, które mogą pochwalić się dużymi gospodarkami oraz Indii, członka Kwartetu, rośnie skokowo.

Według Ali Wen, starszego analityka w Global Macro Group w Eurasia Group, Stany Zjednoczone muszą „wzmocnić swoją konkurencyjność gospodarczą w regionie”.

„Nawet te kraje, które mają znaczące i rosnące obawy dotyczące polityki zagranicznej i celów strategicznych Chin, zdają sobie sprawę, że nie mogą w krótkim okresie znacząco oddzielić się od swojej gospodarki” – powiedział Wayne, więc administracja Bidena będzie pracowała nad nadaniem indiom maksymalnego rozpędu. Ramy gospodarcze Pacyfiku”.

Urzędnicy amerykańscy ostrożnie unikali wspominania o Chinach w dyskusjach na temat IPEF i zaprzeczali, że jest to „zamknięta” grupa, jak twierdzą Chiny.

„Głównym celem podróży Bidena do Korei Południowej i Japonii jest próba wypracowania nowego stanowiska politycznego przeciwko Chinom, poprzez ustanowienie sojuszu wokół Waszyngtonu w regionie Azji i Pacyfiku” – poinformowały w sobotę chińskie, państwowe media Global Times.

Sullivan powiedział dziennikarzom w niedzielę, że nie był zaskoczony, „że Chiny mają obawy dotyczące liczby krajów i różnorodności krajów, które wyraziły zainteresowanie i entuzjazm dla IPEF”.

trudno sprzedać?

W rozmowie z CNBC „Capital Connection” w poniedziałek, przed ujawnieniem szczegółów IPEF, starszy pracownik Stimson Center w Waszyngtonie, Yuki Tatsumi, powiedział, że plan będzie trudny do sprzedania w regionie.

Powiedziała, że ​​jest ono podobne do Partnerstwa Transpacyficznego, z którego Stany Zjednoczone wycofały się za administracji Trumpa, kiedy kraje w regionie miały problemy z możliwością stania się jego częścią.

Ponadto Tatsumi powiedział, że Stany Zjednoczone zaostrzyły swoje podejście do Chin pod rządami byłych prezydentów Donalda Trumpa i Baracka Obamy.

„Więc bez względu na to, jakie nowe inicjatywy polityczne wyjdą z Waszyngtonu, strategiczna konkurencja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami będzie się nasilać” – powiedziała, dodając, że nowe ramy prawdopodobnie tylko przyspieszą ten trend.

Vicki McIver i Ravi Buddhavaraphu z CNBC przyczynili się do powstania tego raportu

READ  Setki ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z hut Azowstal 82 dni po ataku | Ukraina