23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umiera Louis Gossett Jr.: pierwszy czarny mężczyzna, który zdobył Oscara za rolę drugoplanową

Umiera Louis Gossett Jr.: pierwszy czarny mężczyzna, który zdobył Oscara za rolę drugoplanową
  • Napisane przez Noor Nanji
  • Korespondent kultury

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

W wieku 87 lat zmarł Louis Gossett Jr., pierwszy czarnoskóry mężczyzna w historii nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Urodzony w Nowym Jorku aktor zdobył Oscara w 1982 roku za rolę sierżanta artylerii Emile'a Foleya w filmie Oficer i dżentelmen.

Gossett zdobył także nagrodę Emmy w 1978 roku za rolę w Roots, przełomowym miniserialu telewizyjnym o niewolnictwie.

Rodzina potwierdziła jego śmierć CBS, partnerowi BBC. Nie podano przyczyny śmierci.

Gossett zadebiutował na Broadwayu jako nastolatek, a później wystąpił w takich przedstawieniach jak A Raisin in the Sun i Golden Boy.

Przez sześć dekad kariery nadal zdobywał uznanie krytyków.

Gossett kontynuował grę aż do późniejszych lat, a jego ostatnią rolą była rola w muzycznym remake'u The Color Purple z 2023 roku .

W filmie będącym nową wersją powieści Alice Walker, nagrodzonej Pulitzerem w 1982 roku, zagrał pierwszego pana Johnsona, ojca Alberta „Mistera” Johnsona, granego przez Colmana Domingo.

Pisząc na Instagramie, Domingo opisał go jako „prawdziwego wielkiego. Prawdziwą legendę”.

„Co za zaszczyt móc wręczyć mu kwiaty ostatniego dnia jego ostatniego filmu „Kolor fioletu”, w którym zagrał mojego ojca” – napisał.

„Fantazja [Barrino] Śpiewał to najlepiej… Pobiegł dla nas w wyścigu. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. Obyśmy mocno stanęli na Jego ramionach. Prześlij go już dziś. uciąć”

Parrino, który grał główną bohaterkę filmu Celie, napisał również: „Louisie Gossett Jr., jakim wspaniałym człowiekiem byłeś, a historii, które nam opowiedziałeś, nigdy nie zapomnę”.

Dodała, że ​​„utorował drogę czarnym aktorom i aktorkom”.

Gossett zagrał także w filmach Backstairs in the White House, The Satchel Paige Story, The Josephine Baker Story, za którą zdobył Złoty Glob, oraz Roots Revisited.