27 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraińska Orkiestra Kalosh wygrywa Eurowizję w środku wojny

Ukraińska Orkiestra Kalosh wygrywa Eurowizję w środku wojny

Turyn, Włochy (AP) – Ukraińska Orkiestra Kaluch wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji we wczesnych godzinach porannych w niedzielę, co jest wyraźnym przejawem powszechnego poparcia dla rozdartego wojną narodu, który wykracza poza muzykę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powitał zwycięstwo, trzecie Ukrainie od czasu debiutu w Eurowizji w 2003 roku, i powiedział, że „zrobimy wszystko, co w naszej mocy”, aby zorganizować przyszłoroczne zawody w gorącym porcie Mariupol. Podkreślił frazę „ukraiński Mariupol”, dodając: „Wolny, pokojowy, zrekonstruowany!”

„Dziękujemy za zwycięstwo, Orkiestrze Kałusza i wszystkim, którzy na nas głosowali!”, powiedział Zełenski we wpisie w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. „Jestem pewien, że zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko.

Oleg Psyuk, dyrygent Orkiestry Kałusza, wykorzystał ogromną publiczność na całym świecie, która w zeszłym roku liczyła ponad 180 milionów, aby z pasją błagać o uwolnienie bojowników, którzy po ich występie wciąż byli uwięzieni pod rozległą hutą stali w Mariupolu.

Piosenka orkiestrowa Kallush, „Stefania”, była sentymentalną i ulubioną przez bukmacherów wśród 25 artystów rywalizujących w Wielkim Finale. Głosowanie publiczności z domu, za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub aplikacji Eurowizji, okazało się kluczowe, wynosząc je ponad brytyjską gwiazdę Tik Tok, Sama Rydera, który prowadził po oddaniu głosów przez jury krajowe w 40 krajach.

Psiuk napisał „Stefanię” na cześć swojej matki, ale od rosyjskiej inwazji 24 lutego stała się hymnem ojczyzny, z tekstami zarzekającymi się: „Zawsze znajdę drogę do domu, nawet jeśli wszystkie drogi są zniszczone”.

Sama Orkiestra Kałuszska jest projektem kulturalnym, w którym biorą udział znawcy folkloru i łączy tradycyjne melodie ludowe i współczesny hip-hop w celowej obronie kultury ukraińskiej. Staje się to jeszcze bardziej istotnym punktem, ponieważ Rosja poprzez swój podbój starała się zapewnić, że Ukraina nie ma własnej, unikalnej kultury.

READ  Maxim Chmerkovsky wraca do Stanów Zjednoczonych z Ukrainy, spotyka się z PETA

Prośba o uwolnienie pozostałych ukraińskich bojowników uwięzionych pod fabryką Azowstalu przez Rosjan była smutnym przypomnieniem, że słynny i czasami porywający Konkurs Piosenki Eurowizji odbywał się na tle wojny na wschodniej flance Europy.

„Pomóż Azovstalowi już teraz” – błagał Psiuk spod jasnego kapelusza, który stał się znakiem rozpoznawczym zespołu wśród fanów.

Batalion Azowski, który jest jednym z ostatnich 1000 obrońców zakładu, wysłał podziękowanie od Warren Tunnels pod zakładem i opublikował na Telegramie: „Dziękuję Orkiestrze Kałusza za wsparcie! Chwała Ukrainie!”

Samo miasto było miejscem największych zniszczeń w czasie wojny trwającej dwa i pół miesiąca, gdy Rosja stara się zabezpieczyć most lądowy między Donbasem a Krymem zaanektowanym przez separatystów w 2014 roku.

Sześcioosobowy, wyłącznie męski zespół otrzymał specjalne pozwolenie na wyjazd z kraju, aby reprezentować Ukrainę i kulturę ukraińską w konkursie muzycznym. Jeden z pierwotnych członków pozostał do walki, a pozostali planowali wrócić po zakończeniu zawodów.

Pesiuk powiedział agencji Associated Press przed konkursem, że wróci do organizacji wolontariuszy, którą założył na początku wojny, która wykorzystuje media społecznościowe do pomocy w znalezieniu transportu i schronienia dla potrzebujących.

Chociaż poparcie dla Ukrainy w konkursie piosenki było ostatecznie przytłaczające, konkurs pozostał szeroko otwarty aż do zliczenia ostatecznych głosów. Wojna czy nie, fani z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i innych krajów, którzy wjechali na stadion PalaOlimpico z całej Europy, zabiegali o zwycięstwo swoich krajów.

Jednak ukraińska fanka muzyki Irina Lacey powiedziała, że ​​czuła globalne wsparcie dla swojego kraju w czasie wojny i „nie tylko dla muzyki”.

Rosja została wykluczona w tym roku po inwazji na Ukrainę 24 lutego, co zdaniem organizatorów miało na celu utrzymanie polityki z dala od konkurencji, która promuje różnorodność i przyjaźń między narodami.

Na Ukrainie, w zniszczonym północno-wschodnim mieście Charkowie, udział Orkiestry Kałuszskiej w konkursie jest postrzegany jako nowa platforma do zdobycia międzynarodowego poparcia.

READ  SNL żegna się z Kate McKinnon i Petem Davidsonem

Cały kraj się rozwija, wszyscy na świecie nas wspierają. To bardzo miłe – powiedziała Julia Vashenko, 29-letnia nauczycielka.

„Myślę, że wszędzie tam, gdzie jest Ukraina i jest okazja do rozmowy o wojnie, musimy porozmawiać” – powiedziała Aleksandra Konowałowa, 23-letnia charakteryzatorka z Charkowa. „Wszelkie konkursy są teraz ważne, dzięki czemu więcej osób dowiaduje się o tym, co się teraz dzieje”.

Ukraińcy we Włoszech również wykorzystali wydarzenie Eurowizji jako tło do błyskawicznej parady w tym tygodniu, aby poprosić o pomoc Mariupola. Około 30 Ukraińców zgromadziło się w barze w Mediolanie, aby obejrzeć transmisję, wielu z nich nosiło jasne czapki, takie jak te, które nosi Psiuk, aby wesprzeć zespół.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wezwał pomoc w ratowaniu mieszkańców Mariupola” – powiedziała podczas prezentacji prawniczka Zoya Stankovska. „Jesteśmy pewni, że wygrają”.

Zwycięzca otrzymuje puchar ze szklanym mikrofonem i potencjalny impuls do kariery – chociaż pokój jest największym zmartwieniem Kaloosh Orchestra.

Włochy były gospodarzem imprezy po zwycięstwie lokalnego zespołu rockowego Maneskin w zeszłym roku w Rotterdamie. Zwycięstwo katapultowało zespół z Rzymu do międzynarodowej sławy, występując przed Rolling Stones i występując w Saturday Night Live oraz na okładkach kilku magazynów w jej zwykłym neutralnym płciowo stroju.

Do półfinałów w tym tygodniu wybrano dwadzieścia drużyn, które rywalizowały z Wielką Piątką Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, które mają stałe miejsca do cumowania dzięki wsparciu finansowemu zawodów.

Ukraiński komentator Timur Miroshnichenko, który podkłada głos na żywo w ukraińskiej transmisji Eurowizji, brał udział z piwnicy w nieujawnionym miejscu, zamiast w swoim zwykłym studiu telewizyjnym.

„Piątego lub czwartego dnia wojny rozstrzelali naszą wieżę telewizyjną w Kijowie” – powiedział. Aby kontynuować nadawanie, „Musieliśmy przenieść się do podziemia gdzieś na Ukrainie”.

Powiedział, że pokaz Eurowizji na Ukrainie był znaczący, zarówno w internecie, jak iw telewizji.

READ  Każda piosenka Harry Styles jest w porządku

„W tym roku myślę, że jest to bardziej symboliczne niż kiedykolwiek” – powiedział Miroshnichenko.

Powiedział, że Ukraina mogła wziąć udział w konkursie muzycznym „dzięki siłom zbrojnym Ukrainy i oporowi naszego narodu”.

____

Barry zameldował się z Mediolanu. Vasilisa Stepanenko Wkład z Charkowa na Ukrainie.