24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina twierdzi, że w bezpośrednich rozmowach z Rosją dokonano „drobnych pozytywnych zmian” dwunastego dnia niszczycielskiego ataku i inwazji Putina

Ukraina twierdzi, że w bezpośrednich rozmowach z Rosją dokonano „drobnych pozytywnych zmian” dwunastego dnia niszczycielskiego ataku i inwazji Putina

Rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział, że rosyjskie władze zaproponowały we wtorek zawieszenie broni, poinformowała Pamela Falk z CBS News. Rosja poinformowała, że ​​proponowane zawieszenie broni, które rozpocznie się o godz. 10 czasu moskiewskiego, pozwoli na otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji obywateli Kijowa, Czernigowa, Sum i Mariupola.

Nebenzia zabrała głos na zakończenie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu humanitarnego na Ukrainie w poniedziałek, aby ogłosić oświadczenie.

„Propozycja ta nie zawiera żadnych wymagań dotyczących wysyłania obywateli do Rosji, na terytorium Rosji” – powiedział.

„Jest też oferta ewakuacji w kierunku ukraińskich miast na zachód od Kijowa, a ostatecznie będzie to wybór samych ludzi, dokąd chcą się ewakuować” – powiedział Nebenzia.

Ale w Kijowie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o złamanie wcześniejszych porozumień dotyczących korytarza humanitarnego, mówiąc, że uciekający Ukraińcy mieli do czynienia z „rosyjskimi czołgami, rosyjskimi pociskami Grad i rosyjskimi minami”.

„Wykopali drogi, które były uzgodnionymi sposobami dostarczania żywności i lekarstw dla ludzi, dla dzieci w Mariupolu” – powiedział Zełenski w nagłówku codziennego wideo o północy.

Podczas poniedziałkowych rozmów, poprzedzających przemówienie Nebenzii, Rosjanie zaproponowali drogi ewakuacyjne prowadzące do Rosji i jej sojuszniczej Białorusi, a nie do wciąż spokojnych regionów zachodniej Ukrainy.

To tylko sarkazm – powiedział Zełenski. Powiedział, że otwierając mały korytarz do Rosji, Moskwa szuka tylko propagandowego zwycięstwa.

-CBS/Stowarzyszona prasa

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie