28 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukłon się: kostium Kate Moss wysyła wywrotową wiadomość w procesie Deppa o zniesławienie | Johnny Depp

TNajbardziej oczekiwanym modowym momentem tygodnia nie był ślub na Brooklynie Beckham, który w końcu pojawił się w Vogue, ani najnowszy „lewk” czerwony dywan na festiwalu filmowym w Cannes. Nie, obserwatorzy mody czekali na coś bardziej subtelnego i wyrafinowanego – co założy Kate Moss, aby zeznawać w tym tygodniu w procesie o zniesławienie byłego chłopaka Johnny’ego Deppa?

Przez trzy minuty na steli stałem nad łączem wideo, aby wyjaśnić „Upadłeś / Czy zostałeś popchnięty?” pytanie o schody (hej Upadł), Moss uzbroił się w białą, tęczową bluzkę.

Dla niewprawnego oka ten wybór może wydawać się kompletnie obcisłym strojem. Nie dla mysich i wykształconych w modzie ludzi. W łuku zawsze było coś subtelnie sabotowanego.

„Historycznie kojarzy się z kobietami, które zaczęły najeżdżać męskie przestrzenie – pole golfowe, miejsce pracy – i przeciwstawiać się tradycyjnym zasadom ubioru” – mówi dr Kate Stradin z University of Falmouth.

Został wydany w latach sześćdziesiątych przez Coco ChanelJej jedwabne bluzki dobrze komponują się z bardziej męskimi tkaninami, takimi jak tweed. Ale w 1966 roku, kiedy Yves Saint Laurent dostosował smoking do spodni jako strój dla kobiet, aby stworzyć Le Smoking, wygładzając go jedwabną bluzką, uczynił to ekstremalnym i stał się feministycznym wyrazem mody.

„To był pierwszy raz, kiedy został sparowany ze spodniami” – mówi Strasdin. „Była prosta kobiecość, ale była hipermęska”.

Lata sześćdziesiąte dały pracującym kobietom w męskim świecie miękką wersję garnituru i krawata (odniesienie: ci szaleni, twardzi mężczyźni z Peggy Olson i Joan Holloway). Była to żelazna pięść w aksamitnej rękawiczce.

Była to również podstawa w arsenale Margaret Thatcher, którą opisała jako „miękką i piękną”.

I jakby przypominając światu o swoich buntowniczych korzeniach, Balenciaga otworzyła swój pokaz Resort 2023 na nowojorskiej giełdzie w ostatnią niedzielę z modelką ubraną w masywną czarną satynową bluzkę z kiepską lateksową maską.

READ  Liam Neeson opowiada o swoim filmie „Gwiezdne wojny Qui-Gon Jinn Return” — The Hollywood Reporter

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Opinia Kate była bardziej uprzejma. Nosiła ją z plisowaną czarną satynową kurtką, a wygląd był bardzo intensywny z Le Smoking: „Prawie odtworzyła tę kultową ikonę z 1966 roku. [Helmut Newton] Obraz” – mówi Stradin.

Więc co mogła powiedzieć Kate? Co ona sabotowała?

„To wyzwanie” – mówi historyk mody dr Bethan Bed. Łuk ma się wycofać. Mówi, że mniej się stara, czuje się bardziej zbuntowana. To prawie tak, jakby mówiła: „Nie zamierzam cię tu przedstawiać”. To odmowa ubiegania się o przyjęcie do cyrku medialnego.

„Kate jest biegła w zwijaniu tej linii. Na pierwszy rzut oka jej wygląd jest wyjątkowo godny szacunku, ale ma prawdziwy wygląd, który zapewnia jej powrót. „