20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teheran zapowiedział odwet po tym, jak w nalocie, za który odpowiedzialny jest Izrael, zniszczono konsulat Iranu w Syrii, zabijając 12 osób.

Teheran zapowiedział odwet po tym, jak w nalocie, za który odpowiedzialny jest Izrael, zniszczono konsulat Iranu w Syrii, zabijając 12 osób.

TEHRAN, Iran (AP) – Iran obiecał we wtorek odpowiedzieć na każdy atak Atak powietrzny powszechnie przypisywany Izraelowi Które poprzedniego dnia zniszczyły irański konsulat w stolicy Syrii, Damaszku i zabiły 12 osób, w tym dwóch irańskich generałów i członek libańskiej grupy Hezbollah.

We wtorek syryjski urzędnik powiedział, że w nalocie zginęło także czterech obywateli Syrii, nie podając żadnych szczegółów na ich temat. Hezbollah, który jest kluczowym sojusznikiem zarówno rządu syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada, jak i Iranu, również zapowiedział „karę i zemstę” na Izraelu.

Zastępca ambasador Iranu przy ONZ Zahra Ershadi powiedziała na kontrowersyjnym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że niektórzy Irańczycy odnieśli obrażenia, ale „ostateczna i dokładna liczba ofiar śmiertelnych pozostaje niepewna, ponieważ cały budynek dyplomatyczny został zniszczony, a osoby uwięzione pod gruz.” .

Izrael ma Wielokrotnie atakował irańskich funkcjonariuszy W Syrii i Libanie nie potwierdziła poniedziałkowego ataku.

Iran oszczędza pieniądze i Broń dla Hezbollahu i Hamasu Oraz inne palestyńskie grupy zbrojne walczące z Izraelem w Gazie. Od tego czasu na granicy izraelsko-libańskiej nasiliły się starcia między Izraelem a Hezbollahem Wojna w Gazie rozpoczęła się prawie sześć miesięcy temu S.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że ​​Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, kluczowy organ decyzyjny, zebrała się późnym wieczorem w poniedziałek i podjęła decyzję w sprawie „wymaganej” reakcji na strajk. Dodała, że ​​spotkaniu przewodniczył prezydent Ibrahim Raisi, nie podając bliższych szczegółów.

„Sprawimy, że pożałują tej zbrodni i podobnych działań” – powiedział Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei, do którego należy ostatnie słowo we wszystkich sprawach państwowych w Iranie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA stwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w strajku w Damaszku i nie były o tym wcześniej świadome. Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ: „Zgłosiliśmy to bezpośrednio Iranowi”, dodając, że Stany Zjednoczone „nie mogą potwierdzić żadnych informacji na temat tego wydarzenia”.

READ  Osiem osób boi się gruzów po zawaleniu się budynku w Marsylii

Ershadi oskarżył Izrael o zagrażanie pokojowi regionalnemu i międzynarodowemu i oświadczył, że „Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za wszystkie zbrodnie popełnione przez izraelski reżim”.

Powiedziała, że ​​Iran zachował „dużą powściągliwość”, ale Izrael musi teraz ponieść „pełną odpowiedzialność” za konsekwencje ataku. Iran zastrzega sobie prawo na mocy prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych do „podjęcia zdecydowanej odpowiedzi na takie karygodne działania”.

Wood wezwał Iran oraz jego pełnomocników i partnerów w regionie – Hamas, Hezbollah i Houthi – do uspokojenia napięć i powtórzył wcześniejsze ostrzeżenia USA skierowane do nich, aby nie wykorzystywali sytuacji do „wznawiania ataków na Stany Zjednoczone”. Sprawy personalne.”

Prawie wszyscy członkowie Rady wyrazili obawę, że atak w Damaszku, w połączeniu z trwającą wojną między Izraelem a Hamasem w Gazie, może rozprzestrzenić się na cały region Bliskiego Wschodu i poza niego.

Nie było jasne, czy i kiedy Iran odpowie, ale jakikolwiek odwet Teheranu groziłby niebezpieczną konfrontacją z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

We wtorek później podczas rozmowy telefonicznej Assad złożył kondolencje Raisiemu i potępił Izrael – podała syryjska agencja informacyjna SANA.

W wyniku nalotu zginął generał Mohammad Reza Zahedi, który do 2016 r. dowodził siłami Quds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji w Libanie i Syrii, jego zastępca, generał Mohammad Hadi Hajriahimi, i pięciu innych oficerów. W ataku zginął także członek Hezbollahu Hussein Yousef.

Minister zdrowia Syrii Hassan Al-Ghobash powiedział, że oprócz czterech zabitych obywateli Syrii, w nalocie ciężko rannych zostało 13 innych osób. Nie podano żadnych informacji o rannych.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, grupa monitorująca wojnę, stwierdziła, że ​​Syryjczycy są członkami proirańskich bojówek, ale nie podała szczegółów.

Ogłaszając śmierć Youssefa, Hezbollah również nie podał we wtorek żadnych szczegółów na jego temat. Powiedziała, że ​​Zahedi odegrał kluczową rolę, pomagając „rozwijać i usprawniać pracę” grupy w Libanie.

READ  Wojna na Ukrainie: Zełenski potępia atak na Czernihów, Putin spotyka po drodze generałów i F-16

W oświadczeniu Hezbollahu stwierdzono: „Jest pewne, że ta zbrodnia nie minie, jeśli wróg nie otrzyma kary i zemsty”.

Premier Syrii Hussein Arnous powiedział po wizycie w ambasadzie Iranu w Damaszku, że ratownicy nadal szukają ciał pod gruzami budynku konsulatu.

od 7 października, wybuch wojny w GazieJednakże irańscy pełnomocnicy zintensyfikowali swoje ataki, prowadząc niemal codzienną wymianę transgraniczną między Hezbollahem a Izraelem oraz częste ataki na statki na Morzu Czerwonym dokonywane przez wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi.

Izrael, który rzadko przyznaje się do ataków na cele irańskie, oświadczył, że nie ma komentarza w sprawie ostatniego ataku w Syrii, chociaż rzecznik wojskowy oskarżył Iran o atak. Atak dronów w poniedziałek wcześnie rano Przeciwko bazie morskiej w południowym Izraelu.

Izrael, coraz bardziej zniecierpliwiony wymianą z Hezbollahem, ostrzegał przed możliwością wojny totalnej. Huti również wystrzelili rakiety dalekiego zasięgu w stronę Izraela, także w poniedziałek.

Izraelski minister obrony Yoav Galant powiedział, że jego kraj toczy wojnę na wielu frontach, „ofensywnie i defensywnie”.

„Widzimy tego dowody każdego dnia, także w ciągu ostatnich kilku dni” – powiedział Galant przed Komisją Obrony i Spraw Zagranicznych izraelskiego parlamentu. „Każdego dnia pracujemy wszędzie, aby uniemożliwić naszym wrogom zdobycie władzy i dać jasno do zrozumienia każdemu, kto wystąpi przeciwko nam – na całym Bliskim Wschodzie – że cena działania przeciwko Izraelowi będzie wysoka. „

Sekretarz generalny ONZ António Guterres, do którego we wtorek zadzwonił telefon od irańskiego ministra spraw zagranicznych, potępił atak na irański konsulat i potwierdził we wtorek „zasadę nienaruszalności budynków dyplomatycznych i konsularnych” – powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric. Guterres powiedział także, że personel dyplomatyczny „należy szanować we wszystkich przypadkach zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia skrytykował Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję za to, że nie potępiły łamania przez Izrael prawa międzynarodowego i celowo oparły się na przesłankach dyplomatycznych.

READ  Cywile uciekający z bunkrów Azovstal podczas ewakuacji kierowanej przez ONZ

Następnie powiedział reporterom, że Rosja będzie domagać się potępienia ataku przez Radę Bezpieczeństwa. Zapytany, czy ma jakąś radę dla Iranu, Nebenzia odpowiedział: „Mam radę dla Izraela, aby okazał powściągliwość i nie prowokował dalszej eskalacji, co uczynił tym razem”.

„Wręcz przeciwnie, to Iran i jego pomocnicy przeprowadzili szereg ataków w całym regionie” – odpowiedziała America Wood.

Zgodnie z Konwencją wiedeńską o immunitecie dyplomatycznym z 1961 r. pomieszczenia misji dyplomatycznej nie mogą być nietykalne.

Państwa Zatoki Perskiej, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar potępiły strajk w miarę narastania obaw o rozwój regionalnego konfliktu. Liga Arabów składająca się z 22 narodów skrytykowała Izrael, twierdząc, że jego celem jest „rozszerzenie zakresu wojny i wepchnięcie regionu w chaos”.

Oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA podała, że ​​w poniedziałek późnym wieczorem Iran przekazał Stanom Zjednoczonym ważną wiadomość, która została dostarczona za pośrednictwem wysłannika Szwajcarii w Teheranie. Szwajcaria dba o amerykańskie interesy w Iranie, gdyż między Waszyngtonem a Teheranem nie ma stosunków dyplomatycznych.

IRNA stwierdziła również, że Iran obarcza odpowiedzialnością za atak Stany Zjednoczone, najbliższego sojusznika Izraela.

Tymczasem urzędnik obrony USA powiedział, że w poniedziałek po południu siły amerykańskie wykryły i zniszczyły drona szturmowego w garnizonie Al-Tanf w Syrii.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń infrastruktury. Urzędnik wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić szczegóły, które nie zostały jeszcze ogłoszone. Urzędnik powiedział, że dron znajdował się blisko bazy, ale nie było jasne, czy był w nią wycelowany.

__

Chehayeb doniósł z Bejrutu. Współpracownicy prasowi Sami Magdy w Kairze, Ellen Knickmeyer i Tara Cobb w Waszyngtonie oraz Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.