20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Swift: Biden poważnie zastanawia się, czy wesprzeć wykluczenie Rosji z sieci bezpieczeństwa finansowego

Swift: Biden poważnie zastanawia się, czy wesprzeć wykluczenie Rosji z sieci bezpieczeństwa finansowego
Decyzja o wszczęciu procedury od dawna podlegała zatwierdzeniu przez Unię Europejską, która podzieliła się tygodniami spornej debaty na temat środka i ostatecznie wybrała Nie pójdę dalej w tym tygodniu.

Jednak urzędnicy amerykańscy i ich odpowiednicy z UE nadal oceniają opcje, w tym usuwanie z sieci banków i poszczególnych podmiotów, a nie całej rosyjskiej gospodarki, mówią urzędnicy.

Ten ruch byłby uważany za opcję nuklearną, jeśli chodzi o odpowiedzi na: Inwazja Rosji na Ukrainę. Biden i jego doradcy podkreślili złożoność rosyjskiego zakazu SWIFT – czyli Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – zauważając, że Stany Zjednoczone nie mogą działać jednostronnie. „To nie jest stanowisko, które chciałaby zająć reszta Europy” – powiedział Biden dziennikarzom w czwartek.

Ale od czasu konferencji prasowej Bidena ogłaszającej nowe sankcje na Rosję za jej niesprowokowany atak, administracja wydaje się zbliżać do tego stanowiska, ponieważ inni europejscy sojusznicy udzielili jej teraz swojego poparcia.

Administracja przedyskutowała tę sprawę z Rezerwą Federalną, która według urzędnika będzie zainteresowana każdą decyzją.

Po tym, jak Putin zarządził inwazję w czwartek, Biały Dom spotkał się z wezwaniami ze strony ukraińskich i amerykańskich prawodawców w Kongresie, aby wydobyć Rosję z reżimu Swifta. Jak dotąd Wielka Brytania, Litwa, Estonia i Łotwa poparły apele Kijowa o odizolowanie Rosji od reżimu Swifta.

W sobotę Niemcy, które wcześniej ostrzegały przed „ogromnym wpływem” na niemiecki biznes, gdyby Rosja miała zostać zakazana w systemie Swift, zasygnalizowały w jakiejś formie poparcie dla ograniczeń.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock i niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedzieli we wspólnym tweecie, że są „pod ogromną presją unikania strat ubocznych podczas odłączania (Rosja) od systemu SWIFT, dopóki nie trafi on we właściwe osoby. Narzędzie wiązania SWIFT”.

Wcześniej tego dnia Włochy zasygnalizowały, że poprą również działania mające na celu wykluczenie Rosji z systemu Swift po tym, jak premier Mario Draghi powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że „Włochy w pełni popierają stanowisko UE w sprawie sankcji wobec Rosji, w tym związanych z systemem Swift „I będzie musiała to zrobić. Rób to dalej.”

READ  Ukraina ogranicza rosyjskie książki i muzykę w najnowszym posunięciu „offsetowego charakteru” | Ukraina

Uwagi Draghiego są szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę ekspozycję energetyczną włoskiej gospodarki.

Przedstawiciel administracji powiedział, że możliwe są dodatkowe sankcje, jeśli Kijów, oblężona stolica Ukrainy, upadnie. Nie było jednak jasne, czy obejmowałoby to SWIFT, czy też usunięcie Rosji z SWIFT może nastąpić wcześniej.

Urzędnik z Białego Domu powiedział CNN, że „jak jasno powiedzieli prezydent i urzędnicy administracji, koncentrujemy się na koordynowaniu z sojusznikami i partnerami, aby nałożyć więcej kosztów na prezydenta Rosji Władimira Putina za jego wojnę z wyboru”, ale odmówił dalszych komentarzy.

Usunięcie Rosji z systemu SWIFT zaszkodziłoby Rosji, a także głównym gospodarkom Europy i wpłynęłoby na eksport energii na kontynent.

Utrudniłoby to międzynarodowe transakcje finansowe, wstrząsając rosyjskimi firmami i ich zagranicznymi klientami – zwłaszcza nabywcami eksportu ropy i gazu denominowanego w dolarach amerykańskich.

Tymczasem Stany Zjednoczone mają Nałożyć inne sankcje na Rosję, skierowany do sektora bankowego, technologicznego i lotniczego w Moskwie. W piątek Stany Zjednoczone ogłosiły, że to zrobią Nałożyć sankcje Bezpośrednio na Putina i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany i dodatkowe informacje.

Charles Riley z CNN, Veronica Straqualorsi i Inki Cappeller przyczynili się do powstania tego raportu.