2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Starsze małżeństwo przegrywa batalię sądową we Francji o afrykańską maskę wartą 4,6 miliona dolarów

Starsze małżeństwo przegrywa batalię sądową we Francji o afrykańską maskę wartą 4,6 miliona dolarówCNN

Francuski sąd odrzucił apelację złożoną przez małżeństwo starszych osób, które otrzymało 150 euro na wesele. Rzadka maska ​​gabońska Który później został sprzedany na aukcji za ponad 4 miliony euro (4,4 miliona dolarów).

Para twierdziła, że ​​handlarz dziełami sztuki, który kupił od nich maskę, „nie dopełnił swojego obowiązku udzielenia informacji przed zawarciem umowy” i dopuścił się „naruszenia zgody”.

Chcieli anulować sprzedaż maski i zażądali przekazania im dochodu z aukcji, ale sąd w Alès na południu Francji w wydanym we wtorek wyroku podtrzymał warunki sprzedaży.

Sąd stwierdził w swoim orzeczeniu, że para trzymała maskę na strychu i nie zwracała się o pomoc do żadnych ekspertów, aby potwierdzić „prawdziwą wartość historyczną i artystyczną” maski przed uzgodnieniem ceny ze sprzedawcą.

Sąd stwierdził, że handlarz dziełami sztuki nie miał ani szczególnej wiedzy na temat sztuki afrykańskiej, ani wcześniejszej wiedzy na temat „wyjątkowej wartości” maski, wskazując na fakt, że zlecił jej ocenę kilku domom aukcyjnym, ostatecznie uzyskując wycenę na kwotę od 300 000 do 400 000 euro. .

Sąd skrytykował właścicieli za „zaniedbanie i niedyskrecję”, twierdząc, że spieszyli się ze sprzedażą nieruchomości, w której przechowywana była maska, i nie zwrócili uwagi na znajdujące się w niej przedmioty.

88-latek i jego 81-letnia żona, zidentyfikowani na podstawie inicjałów w dokumentach sądowych, ale wcześniej potwierdzeni przez swoich prawników CNN jako państwo Fournier, zaoferowali na sprzedaż starożytną afrykańską maskę, która przeszła w dół. Od dziadka pana Fourniera.

Dziadek, René Victor Edouard Maurice Fournier, był gubernatorem kolonialnym w Afryce Środkowej na początku XX wieku, kiedy duże części kontynentu znajdowały się pod francuskim panowaniem kolonialnym.

We wrześniu 2021 roku rodzina Fournier sprzedała swoją maskę handlarzowi używanym za 150 euro. Dokumenty sądowe Wyświetla. Według ich prawnika, Frédérica Mansata-Jaffreya, para nie znała wartości rynkowej maski i uważała, że ​​sprzedawca oferuje uczciwą cenę.

READ  Akcje Hongkongu spadły o 2% z powodu niepokojów w Chinach i spadku cen ropy do najniższego poziomu w 2022 r.

Ich prawnik powiedział, że kilka miesięcy później dowiedzieli się z artykułu w gazecie, że ich stara maska ​​zostanie sprzedana na aukcji publicznej, a jej wartość znacznie przewyższa kwotę zapłaconą przez sprzedawcę.

Dwa dni po tym odkryciu maska ​​została sprzedana za 4,2 miliona euro, jak wynika z dowodu sprzedaży udostępnionego CNN, który stanowi równowartość 4,6 miliona dolarów.

Rodzina Fourniera złożyła pozew cywilny przeciwko kupcowi, ale przegrała jesienią 2022 roku i została obciążona kosztami sądowymi.

We wtorek sąd nakazał im także pokrycie kosztów związanych z nieudaną apelacją.

Ponadto sąd odrzucił wniosek rządu Gabonu o zawieszenie postępowania.

Gabon złożył oddzielny pozew w sprawie zajęcia się skradzionymi towarami, oskarżając poprzednika Fourniera o kradzież maski i tym samym nigdy nie będąc jej prawowitym właścicielem, powiedziała w listopadzie CNN Olivia Beto P. Effie, jedna z prawników reprezentujących Gabon.

Gdyby sąd uwzględnił jej wniosek o zawieszenie postępowania prawnego dotyczącego sprzedaży maski, Gabon mógłby prowadzić odrębną sprawę dotyczącą postępowania ze skradzionymi towarami i walczyć o zwrot maski do kraju pochodzenia.

Beto P. Efe powiedziała CNN, że maska ​​jest niezwykle rzadkim artefaktem o wielkiej wartości duchowej dla Gabonu.

Według Beto B. Efe jej początki sięgają XIX wieku i należała do potężnej społeczności Njile, tajnej grupy, której zadaniem jest wymierzanie sprawiedliwości w społecznościach Fang w Gabonie.

„Dla mieszkańców Zachodu maska ​​jest dziełem sztuki, ale dla Afrykanów, dla Gabończyków… jest to rytualne narzędzie służące zapewnieniu pokoju w społeczeństwie. Jest bardzo ważne” – powiedziała Betoy B. Ife.

Według Sotheby’s istniejący Jeśli chodzi o podobną maskę z welonem, artefakty te „należą do najrzadszych i najbardziej znanych dzieł sztuki afrykańskiej”, co czyni je „bardzo poszukiwanymi jako niezastąpiony kamień węgielny najlepszych kolekcji sztuki afrykańskiej”.

Według filii CNN, BFMTV, z katalogu aukcyjnego maski wynika, że ​​„zebrano ją około 1917 roku, w nieznanych okolicznościach, przez francuskiego gubernatora kolonialnego René Victora Edouarda Maurice’a Fourniera (1873–1931), prawdopodobnie podczas podróży po Gabonie”.

READ  Ukraina promuje plan pokojowy na spotkaniu w Davos z udziałem 83 krajów