5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone przeprowadzają naloty na obiekty magazynujące broń IRGC i grup wspieranych przez Iran we wschodniej Syrii.

Stany Zjednoczone przeprowadzają naloty na obiekty magazynujące broń IRGC i grup wspieranych przez Iran we wschodniej Syrii.

Joshua Roberts/Reuters/File

Pentagon widziany z Waszyngtonu, 3 marca 2022 r.CNN

Pentagon ogłosił w środę, że dwa amerykańskie myśliwce F-15 przeprowadziły nalot na skład broni we wschodniej Syrii, z którego korzysta irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i grupy sojusznicze.

„Ten precyzyjny atak obronny jest odpowiedzią na ciągłe ataki oddziałów IRGC-Quds Force na personel amerykański w Iraku i Syrii” – oznajmił w oświadczeniu sekretarz obrony Lloyd Austin. „Prezydent nie ma wyższego priorytetu niż bezpieczeństwo amerykańskiego personelu i poprowadził dzisiejszą akcję, aby jasno dać do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone będą chronić siebie, swój personel i swoje interesy”.

„Stany Zjednoczone są w pełni przygotowane do podjęcia dalszych kroków niezbędnych do ochrony naszych ludzi i naszych obiektów” – dodał. „Wzywamy do powstrzymania się od jakiejkolwiek ekspansji”.

To już drugi raz, kiedy Stany Zjednoczone uderzyły w obiekty wykorzystywane przez grupy wspierane przez Iran w odpowiedzi na niemal codzienne ataki irańskich pełnomocników na siły amerykańskie w Iraku i Syrii. 26 października amerykańskie F-15 i dwa F-16 użyły amunicji precyzyjnie naprowadzanej. Strajk w dwóch placówkach Powiązany ze wspieranymi przez Iran bojówkami we wschodniej Syrii.

Od 17 października siły amerykańskie i siły koalicji były celem co najmniej 41 razy jednokierunkowych dronów lub ataków rakietowych – ostatnim z nich był wielokrotny atak rakietowy na siły amerykańskie i koalicyjne w Shadadi w Syrii.

Według amerykańskiego urzędnika w środowym ataku nie było ofiar ani szkód w infrastrukturze.

MRuda 40 żołnierzy Ataki, które poprzedziły atak USA 26 października, spowodowały drobne obrażenia, w tym co najmniej 20 urazów mózgu.

Amerykański atak następuje tego samego dnia, co atak bezzałogowego amerykańskiego drona MQ-9 Reaper Został zestrzelony Na wybrzeżu Jemenu przez wspierane przez Iran siły Houthi. Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych bada sprawę.

READ  Fala upałów w Pekinie zachmurzyła długi weekend i ustanowiła wielodniowy rekord temperatury

CNN zgłoszone wcześniej Grupy proirańskie planują nasilić ataki na siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie, aby wykorzystać reakcję w regionie Iranu do wzmocnienia wsparcia USA dla Izraela po brutalnym ataku Hamasu 7 października.

Od 7 października i coraz częstszych ataków wojsk amerykańskich w regionie USA Zapewniał znaczną siłę ognia na Bliski Wschód, aby rozszerzyć konflikt między Izraelem a Hamasem oraz wesprzeć siły w regionie.

Rozmieszczone zdolności obejmują dwie grupy uderzeniowe lotniskowców, każda zatrudniająca tysiące marynarzy i kilka niszczycieli rakietowych; różne samoloty, w tym myśliwce F-15 i F-16; Około 1200 żołnierzy, w tym żołnierze przyłączeni do baterii Patriot i Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.