20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skrajnie prawicowy Geert Wilders ogłasza nowe porozumienie dla holenderskiego rządu – Politico

Skrajnie prawicowy Geert Wilders ogłasza nowe porozumienie dla holenderskiego rządu – Politico

Porozumienie wymaga jeszcze zgody frakcji parlamentarnych czterech partii. Przeszkodą w ostatniej chwili może być także wybór nowego premiera.

Oświadczenie kończy prawie sześć miesięcy napiętych rozmów między czterema stronami, które w pewnym momencie doprowadziły do ​​wycofania się lidera Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a ich otwarte sprzeczki w mediach społecznościowych wzbudziły zainteresowanie holenderskiej opinii publicznej.

Jednak poczyniwszy pewne ustępstwa, w tym zgadzając się, że nie zostanie premierem, wydaje się, że Wilders – niespodziewany zwycięzca ubiegłorocznych wyborów – w końcu zdołał osiągnąć porozumienie.

Zwycięstwo Wildersa jest powszechnie postrzegane jako zapowiedź wzrostu popularności skrajnej prawicy w przyszłomiesięcznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Oczekuje się, że włączenie go jako głównej siły do ​​nowego rządu będzie stanowić wyzwanie dla urzędników w Brukseli, biorąc pod uwagę jego eurosceptyczne i antyimigracyjne stanowisko.

Wilders dodał: „Jeśli się powiedzie, można to uznać za historyczny dzień”. Powiedzieć Holenderskie radio NOS w środę rano przed ogłoszeniem. „Bycie największą partią w rządzie to coś, o czym jako lider partii możesz tylko marzyć i jest to dobre dla naszych wyborców”.

Ponieważ przywódcy pozostałych trzech partii również zdecydowali się pozostać w parlamencie, zamiast pełnić funkcję ministrów, nadal wiele nie wiadomo na temat tego, kto utworzy następny holenderski rząd.

Ta historia została zaktualizowana.

READ  W rosyjskim ataku w obwodzie charkowskim zginęło 49 osób, mówi Ukraina: Aktualizacje na żywo