23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sidney Poitier zmarł w wieku 94 lat

Sidney Poitier umiera w 94 roku

Gwiazda Hollywood jest znana ze swoich filmów Zgadnij kto przyjdzie na obiad, W upale nocy i Lilie polne, za co został pierwszym czarnoskórym i Bahamem, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora.

Oświadczenie to ogłosił minister spraw zagranicznych Bahamów Fred Mitchell. Inspiruje hołdy ze świata rozrywki.

Bahamsko-amerykańska gwiazda Poitier niespodziewanie została obywatelem USA w lutym 1927 roku, kiedy jego rodzice odwiedzili Miami.

Dorastał na Bahamach, ale przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdy miał 15 lat i służył w czasie II wojny światowej jako nastolatek, po tym, jak kłamał na temat swojego wieku.

Po opuszczeniu wojska pracował jako pomywacz, dopóki nie został wprowadzony do amerykańskiej Negro Theatre School of Drama.

Poitier otrzymał swoją pierwszą główną rolę filmową w 1955 roku Las tablicowy I przyszło jego pierwsze doświadczenie w uznawaniu nagród Przeciwnicy (1958), w którym zagrał u boku Tony’ego Curtisa w nominacji do nagrody dla najlepszego aktora.

Sześć lat później za swoją rolę zdobył Oscara dla najlepszego aktora historycznego Lilie polne.

Kiedy został drugim czarnoskórym, który zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za film z 2001 roku, Denzel Washington pochwalił Poitiera. Dzień treningowyMówi: „Zawsze będę cię gonić, Sydney. Zawsze pójdę w Twoje ślady. Nie mam nic do roboty, sir.

Podczas tej samej ceremonii Poitier otrzymał Honorową Nagrodę Akademii za wkład w kino amerykańskie. Po śmierci Ernesta Borgnine’a w 2012 roku Poitier został zwycięzcą nagrody dla najlepszego aktora żyjącego w historii.

Uzyskaj dostęp do nieograniczonego przesyłania strumieniowego filmów i programów telewizyjnych za pośrednictwem Amazon Prime Video Zarejestruj się teraz na 30-dniowy bezpłatny okres próbny

Proszę zarejestruj się

W wywiadzie opublikowanym w czwartek Waszyngton powiedział: Różnorodność Chciał zagrać w filmie z Poitierem, który wycofał się z aktorstwa w 2001 roku.

READ  Źródła: Stan Ohio zatrudni trenera UCLA, Chipa Kelly’ego, jako nowego OC

„Niech Bóg go błogosławi – wciąż tu jest, ale tak, przegapiłem tę okazję” – powiedział aktor.

Sidney Poitier został pierwszym czarnoskórym, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora w 1964 roku.

(Obrazy Getty’ego)

W 1967 Poitier zagrał w trzech filmach, które poruszały kwestię stosunków rasowych: Z poważaniem, Zgadnij kto przyjdzie na obiad i W upale nocy, który wyreżyserował Norman Juvison.

Gra Virgila Dipsa, czarnoskórego detektywa z Filadelfii, który jest zaangażowany w śledztwo w sprawie morderstwa w małym miasteczku w stanie Missisipi. Najbardziej znany jest z dialogu kłamcy „Nazywają mnie Mr. Tips”, nazwanym na cześć kontynuacji cytatu (stylisty). Nazywają mnie Pan Porady!Przyszedł w 1970 roku.

Sidney Poitier jako Mr. Virgil Tips w filmie z 1967 roku W upale nocy

(Mirish / United Artists / Gopal / Shutterstock)

W latach 80. wyreżyserował kilka filmów, ale Richard Fryer i Jean Wilder odnieśli większe sukcesy w komedii. Mieszanie jest szalone (1980).

Jego inne osiągnięcia filmowe to: Porky i Bess (1959), Paryski Blues (1961), Plama niebieskiego (1965), Trampki (1992) i Lis (1997)

Aktor pełnił również funkcję dyplomaty. W 1997 został mianowany ambasadorem Bahamów w Japonii. Pełnił to stanowisko do 2007 roku.

Poitier dwukrotnie poślubił Juanitę Hardy w latach 1960-1965. Po dziewięciu latach związku z aktorką i piosenkarką Diane Carroll, Poitier poślubił kanadyjskiego aktora Jonaha Shimkasa w 1976 roku. Byli razem przez resztę życia.

Poitier ma sześcioro dzieci, ośmioro wnucząt i troje prawnuków.

1967 Sidney Poitier i Catherine Hotton film „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”

(Kolumbia / Gopal / Shutterstock)

Ostatnio zagrał z Angeliną Jolie podczas rozdania Oscarów dla najlepszego reżysera w 2014 roku. „Jesteśmy ci dłużnikami”, powiedziała mu Jolie, a on otrzymał brawa od obecnych.

„Kontynuuj wspaniałą pracę”, powiedział przepełnionemu tłumowi Poetry.

Zachodni świat i Nie ma czasu na śmierć Aktor Jeffrey Wright złożył hołd Poitierowi, pisząc na Twitterze: „Sidney Poitier. Co za ważny aktor. Co za miły. Co za przystojny, współczujący, kochający, prawdziwy królewski człowiek. ODP, sir. Z miłością”.

READ  Rada Szkoły Ann Arbor zgadza się na uchwałę popierającą zawieszenie broni w Gazie