20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozmowy o zawieszeniu broni w Kairze i wiadomości wojenne między Izraelem a Hamasem: aktualizacje na żywo

Rozmowy o zawieszeniu broni w Kairze i wiadomości wojenne między Izraelem a Hamasem: aktualizacje na żywo

Kiedy Christopher Lockyer, Sekretarz Generalny Lekarzy bez Granic, odwiedził w tym miesiącu Strefę Gazy przez pięć dni, odnotował kilometry przejechane ciężarówkami czekającymi na dostarczenie pomocy do zniszczonej enklawy pomimo rosnącej presji międzynarodowej, aby zwiększyć dostawy.

W czwartek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zareagował na utrzymujące się problemy, nakazując Izraelowi zapewnienie „niezakłóconego dostarczania pomocy” dla Strefy Gazy, używając swego najostrzejszego jak dotąd języka. Izrael odrzucił oskarżenia o to, że jest odpowiedzialny za opóźnienia w dostawach pomocy, i uczynił to ponownie w zeszłym tygodniu.

„Nie chodzi tylko o liczbę ciężarówek przekraczających granicę” – powiedział Lockyer w sobotnim wywiadzie. „Chodzi o to, co dzieje się później. Chodzi o poród. Chodzi o zrównoważoną opiekę zdrowotną. Chodzi o czystą wodę”.

W swoim czwartkowym orzeczeniu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy sąd ONZ, wezwał Izrael do zwiększenia liczby przejść lądowych w celu uzyskania pomocy i zażądał od niego dopilnowania, aby jego wojsko nie naruszało praw Palestyńczyków wynikających z Konwencji o ludobójstwie. w tym poprzez zapobieganie, w jakikolwiek sposób, dostarczaniu pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Odpowiedział Stwierdzając, że Izrael poczynił znaczne wysiłki, aby złagodzić szkody wyrządzone ludności cywilnej i ułatwić przepływ pomocy do Gazy, „w tym w szczególności żywności, wody, wyposażenia schronów i leków”.

9 października – dwa dni po ataku Hamasu na południowy Izrael i rozpoczęciu izraelskiej wojny w Gazie – Izrael nałożył na region coś, co nazywał „całkowitym oblężeniem”. Od tego czasu pomoc do Gazy była dozwolona wyłącznie w ramach środków ograniczających kontrolowanych przez Izrael; Zasady te mają zastosowanie również do pomocy wysyłanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych i grupy takie jak Lekarze bez Granic, znani pod francuskim akronimem MSF.

W zeszłym tygodniu ciężarówce organizacji Lekarze bez Granic przewożącej zaopatrzenie i sprzęt medyczny odmówiono wjazdu do Gazy, ponieważ przewoziła metalowe urządzenia stosowane do stabilizacji złamanych kości, powiedział Lockyer. „Te materiały, które zostały wcześniej zatwierdzone do wjazdu, wwieźliśmy już wcześniej do Gazy” – powiedział Lockyer. Tym razem powiedział: „Zwrócono całą ciężarówkę, ponieważ znajdowały się tam te przedmioty i nie wiemy dlaczego”.

READ  Rosyjskie media państwowe: w przyszłym tygodniu w Azji Centralnej spotkają się chiński Xi i rosyjski Putin

Rzeczniczka izraelskich władz odpowiedzialnych za zezwolenie na wjazd pomocy do Strefy Gazy powiedziała, że ​​władze nie były w stanie znaleźć żadnych zapisów ani informacji na temat odrzucenia lub odmowy przyjęcia ciężarówki należącej do Lekarzy bez Granic.

Izrael oświadczył już wcześniej, że uniemożliwia lub ogranicza wwóz tak zwanych materiałów „podwójnego zastosowania” – przedmiotów lub substancji, które według niego Hamas mógłby wykorzystać do celów wojskowych.

Lockyer powiedział, że jego pięciodniowa wizyta w Gazie, zarówno w mieście Rafah na południu, jak i w Deir al-Balah w centralnej części Strefy Gazy, podkreśliła dla niego kluczowe znaczenie nie tylko zapewnienia dotarcia odpowiedniej pomocy do Gazy, ale także zapewnienie, że dotarcie do Gazy nie wystarczy. Jest dystrybuowany prawidłowo i bezpiecznie, ale istnieje również potrzeba zakończenia samego konfliktu.

Dodał, że pogłębiające się skutki katastrofy humanitarnej i trwających operacji wojskowych stały się widoczne podczas wizyty w szpitalu Al-Aksa w Dajr al-Balah 19 marca, następnego ranka po kolejnym brutalnym bombardowaniu tego obszaru.

Oddziały i korytarze były pełne rannych ludzi z poparzeniami, odłamkami i połamanymi kończynami, a niektórzy potrzebowali amputacji. Tymczasem do szpitala napływał stały strumień słabych, wychudzonych i niedożywionych dzieci.

„Jedną z najbardziej szokujących rzeczy była decyzja, jaką musiały podjąć tamtejsze zespoły medyczne w zakresie: czy dają łóżka pacjentom po urazach, czy niedożywionym dzieciom?” Powiedział.

W sobotę dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał do zwiększenia liczby ewakuacji ze Strefy Gazy. Napisał, że dotknięte szpitale z trudem opiekowały się chorymi i rannymi W poście na XDodał: „Około 9 000 pacjentów należy pilnie ewakuować za granicę, aby uzyskać ratujące życie usługi zdrowotne, w tym leczenie raka, urazy powstałe w wyniku bombardowań, dializy i inne choroby przewlekłe”.

Namawiał Izrael, aby zgodził się na dalsze ewakuacje, mówiąc: „Każda chwila ma znaczenie”.

READ  Pociski artyleryjskie przelatują nad liniami frontu na Ukrainie pomimo „rozejmu”. Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą