20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie sankcje falują na światowych rynkach, czołgi rubelowe

Rosyjskie sankcje falują na światowych rynkach, czołgi rubelowe
  • Rubel spada do rekordowo niskich stawek dla Centralnego Banku Rosji
  • Akcje europejskie spadają, kontrakty terminowe na akcje amerykańskie są na czerwono
  • Ropa rośnie o 5%, euro gwałtownie spada w stosunku do dolara

LONDYN (Reuters) – Światowe akcje spadły, ceny ropy wzrosły, a rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu w poniedziałek, gdy Zachód nałożył sankcje na Rosję za atak na Ukrainę, który obejmował blokowanie banków przed globalnym systemem płatności SWIFT.

Rosyjski bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową do 20% z 9,5% w nagłym posunięciu, a władze powiedziały firmom nastawionym na eksport, aby były przygotowane do sprzedaży walut obcych, gdy rubel spadł o prawie 30% do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara. Czytaj więcej

Wraz ze zbliżającym się kryzysem gospodarczym w Rosji, skutki najsurowszych sankcji nałożonych przez Zachód w weekend rozprzestrzeniły się na rynki finansowe.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Akcje europejskie (.stoxx) 2% spadek. Banki europejskie z największą ekspozycją na Rosję, w tym austriacki Raiffeisen Bank (RBIV.VI)UniCredit (CRDI.MI) i Societe Generale (SOGN.PA)między 9 a 15%, podczas gdy indeks banków w szerszej strefie euro spadł (.SX7E) spadła o 7%.

Akcje europejskich banków spadają, gdy Zachód eskaluje sankcje wobec Rosji

Kontrakty terminowe na akcje amerykańskie były głęboko ujemne, pomimo szerokiego wskaźnika MSCI dotyczącego akcji azjatyckich (.MIAP00000PUS.) Japoński indeks Nikkei odnotował niewielkie wzrosty (.N225).

„Środowisko handlowe jest bardzo dynamiczne i utrzymujemy postawę defensywną, ponieważ od tego momentu sytuacja może się znacznie pogorszyć” – powiedział Peter Garnery, szef strategii akcyjnej w Saxo Bank.

Tymczasem ceny ropy wzrosły po tym, jak w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin postawił nuklearne siły zbrojne w stan najwyższej gotowości, czwartego dnia największego ataku na kraj europejski od II wojny światowej. Czytaj więcej

READ  Ciężki cios dla Borisa Johnsona, gdy rezygnują prominentni ministrowie rządu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i Sajid Javid

Eskalacja napięć zwiększyła obawy o zakłócenia w dostawach ropy ze strony drugiego co do wielkości producenta na świecie, powodując wzrost kontraktów terminowych na ropę Brent o 5% do 102,86 USD. Kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate wzrosły o 4,62 USD, czyli prawie 5,0%, do 96,24 USD za baryłkę.

„Mówię klientom, że wszystko, co wiemy na pewno, to to, że ceny energii będą wyższe i będą niektórzy beneficjenci”, powiedział John Milroy, doradca finansowy w Ord Minute w Sydney.

„To stary frazes, ale prawdą jest, że niepewność prowadzi do ruchów w obu kierunkach”. Czytaj więcej

Bezpieczny blask

Ponieważ na rynkach wciąż panuje niepewność, inwestorzy starali się zablokować dolara, franka szwajcarskiego i jena japońskiego.

Euro spadło o 1% do 1,1168 USD i 0,9% do 129,08 jena, podczas gdy wrażliwe na ryzyko dolary australijskie i nowozelandzkie spadły odpowiednio o 0,5% i 0,3%.

Popyt na obligacje skarbowe, takie jak obligacje skarbowe USA i obligacje niemieckie, uważany za jedne z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, utrzymywał się na wysokim poziomie.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła o około 7 punktów bazowych do 1,90% w handlu londyńskim, a ekwiwalent niemieckiej rentowności spadł o 6 punktów bazowych do 0,16%.

Rynki pieniężne w dalszym ciągu odrzucają oczekiwania podwyżek stóp, a inwestorzy wyceniają obecnie łącznie prawie 30 punktów bazowych zaostrzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w tym roku, w porównaniu z 35 punktami bazowymi pod koniec ubiegłego tygodnia.

Złoto ostatnio wzrosło o 0,61% do około 1899 USD.

Rosyjski rubel spadł o prawie 30% do rekordowo niskiego poziomu 120 w stosunku do dolara, ale odzyskał część swoich zysków, aby utrzymać kurs na poziomie nieco ponad 100 w stosunku do dolara.

Indeks giełdowy MSCI Russia spadł o 25% (.MIRU00000PUS)podczas gdy rosyjskie fundusze ETF w Londynie i Frankfurcie spadły o ponad 35%. (XMRC.DE)A (CSRU.L)A (HRUB.L) Ponieważ inwestorzy porzucili rosyjskie aktywa.

Raport Dary Ranasinghe. Dodatkowe raporty Kevina Bucklanda w Tokio. Edytowanie przez Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.