24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rodzina z Florydy, której dom został uderzony przez śmieci kosmiczne, pozywa NASA

Rodzina domaga się odszkodowania od NASA po tym, jak w marcu odłamki metalu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zerwały dach ich domu w Neapolu na Florydzie.

Nikt nie odniósł obrażeń, ale przedstawiciel prawny rodziny Otero opisał incydent jako „niemal nieunikniony”, który „mogł być druzgocący”. W piątkowym komunikacie prasowym.

Właściciel domu Alejandro Otero powiedział wcześniej dziennikowi The Washington Post, że w dniu zdarzenia otrzymał spanikowany telefon od syna. Wrócił do domu i znalazł w ścianie gęsty, cylindryczny kształt zwęglonego metalu, nieco mniejszy od garnka na zupę, i od razu wiedział, że pochodzi „z kosmosu”.

„Moi klienci domagają się odpowiedniego odszkodowania za stres i wpływ, jaki to wydarzenie wywarło na ich życie” – powiedział Micah Nguyen Worthy, prawnik rodziny. Komunikat prasowy. „Gdyby gruz uderzył kilka stóp w przeciwnym kierunku, doszłoby do poważnych obrażeń lub śmierci”.

NASA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie roszczenia prawnego.

Przed NASA Pewny siebie Cylindryczny obiekt o masie 1,6 funta rozbił dach domu Otero, a także ważącą 5800 funtów tacę ładunkową, na której znajdowały się stare akumulatory niklowo-wodorkowe wypuszczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w marcu 2021 r.

Oczekiwano, że śmieci kosmiczne spalą się po ponownym wejściu w atmosferę ziemską, ale jakimś cudem przetrwały, co wzbudziło obawy, że takie incydenty mogą się nasilić w przyszłości.

zostać złapanym

Historie do opowiedzenia

„Śmieci kosmiczne stanowią realny i poważny problem związany ze wzrostem ruchu kosmicznego w ostatnich latach” – powiedział Worthy.

Worthy stwierdził, że reakcja NASA na to twierdzenie może stanowić precedens prawny w zakresie postępowania z takimi incydentami, w których biorą udział obywatele i mieszkańcy USA. Prosi, aby sprawę rodziny NASA potraktować tak samo, jak wywiązanie się z wynikających z niej obowiązków Międzynarodowe prawo kosmiczne.

READ  Dlaczego Eagles nie zamienili klubu na Justina Fieldsa zamiast na Kenny’ego Picketta?

W przypadku incydentów międzynarodowych „Państwo Wprowadzające” – kraj, który zlecił wprowadzenie produktu na rynek lub kraj, z którego został on wprowadzony na rynek – jest odpowiedzialny za wszelkie szkody spowodowane przez jego produkty. Na początku lat 80. Związek Radziecki zgodził się zapłacić Milionowe odszkodowania za spalenie nieczynnych satelitów w Kanadzie

„Gdyby ten incydent miał miejsce za granicą, a ktoś w innym kraju zostałby uszkodzony przez te same śmieci kosmiczne, co w przypadku Oteros, Stany Zjednoczone byłyby całkowicie odpowiedzialne za te szkody” – powiedział Worthy.

Worthy nie odpowiedział od razu na pytania zawarte w pozwie, w tym na temat żądań rodziny. – stwierdził w publikacji Science and Technology Ars Technica Roszczenie wynosi „ponad 80 000 dolarów”.

NASA ma sześć miesięcy na ustosunkowanie się do roszczenia na mocy federalnej ustawy o roszczeniach z tytułu czynów niedozwolonych, oznajmił w notatce prasowej. Roszczenie obejmuje utratę nieubezpieczonego mienia, szkody spowodowane przerwami w działalności, szkody emocjonalne i psychiczne oraz koszty pomocy strony trzeciej.

Praveena Somasundaram i Daniel Wu wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.