20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raport 60 minut mówi, że „syndrom hawański” jest powiązany z rosyjską jednostką szpiegowską

Raport 60 minut mówi, że „syndrom hawański” jest powiązany z rosyjską jednostką szpiegowską


Raport „60 minut” wskazuje, że za ataki prawdopodobnie odpowiedzialna jest rosyjska jednostka wywiadu wojskowego 29155, ale wywiad USA wykluczył rolę zagraniczną.

On gra

Były starszy oficer CIA, który został zmuszony do przejścia na emeryturę z powodu urazu mózgu spowodowanego przez: Podejrzewany atak „syndromu Hawany”. Wezwał do przesłuchań w Kongresie po tym, jak nowy raport powiązał Rosję z tajemniczymi objawami neurologicznymi, które od prawie dekady nękają amerykańskich dyplomatów i szpiegów.

Raport pojawia się nieco ponad rok po tym, jak społeczność wywiadowcza Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​„jest mało prawdopodobne, aby zagraniczny przeciwnik był odpowiedzialny” za czasami wyniszczające bóle i zawroty głowy, utratę pamięci i dzwonienie w uszach, zgłaszane przez dziesiątki personelu amerykańskiego.

„Nie jest to jednoznaczne, ale Rosjanie z pewnością są w to zamieszani” – powiedział USA TODAY były oficer wywiadu Mark Polymeropoulos w odpowiedzi na nowy raport. Polymeropoulos stał się twarzą publiczną i orędownikiem obecnych i byłych urzędników amerykańskich, którzy twierdzą, że cierpią na zespół Hawany.

„Jak to pogodzić z Ocena analitycznaZapytał: „pomniejszanie znaczenia wrogich partii zagranicznych”. „To nie ma absolutnie żadnego sensu”.

więcej: Wizyta wiceprzewodniczącej Kamali Harris w Wietnamie została opóźniona ze względu na możliwy przypadek syndromu hawańskiego

Wspólne śledztwo Przez „60 minut” Starsi członkowie jednostki 29155 rosyjskiej agencji wywiadu wojskowego GRU otrzymali nagrody i awanse za pracę nad opracowaniem „nieśmiercionośnej broni akustycznej” – podał w niedzielę łotewski portal informacyjny The Insider i niemiecki magazyn informacyjny Der Spiegel. „

Raport odnosi się do ataków przeprowadzonych przez rosyjski wywiad na amerykański personel dyplomatyczny i ich rodziny, które według ofiar miały miejsce dawno temu. Z raportów wynika, że ​​oficerowie wywiadu USA, którzy służyli w Kijowie w 2014 r. – gdy Ukraina i Stany Zjednoczone zbliżyły się do siebie, a Rosja po raz pierwszy zaczęła zajmować terytorium we wschodniej Ukrainie – wygląda na to, że zostali wyśledzeni i skierowani do kolejnych stanowisk.

READ  Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Według doniesień zastępca dyrektora CIA William Burns został ewakuowany z Indii w 2021 roku podczas podobnego ataku.

Amerykański personel na Kubie, w Chinach, Wietnamie, Niemczech i innych krajach zgłosił podobny zestaw objawów. Wśród tych osób znaleźli się członkowie zespołu, który udał się do Wietnamu przed wizytą wiceprezydent Kamali Harris w sierpniu 2021 r. Lądowanie Harris w Hanoi zostało opóźnione, ponieważ funkcjonariusze bezpieczeństwa pracowali nad zapewnieniem jej bezpiecznego lądowania.

Co to jest syndrom Hawany?

Dziwne objawy zgłaszane przez personel USA zostały opisane jako „anomalne zdarzenia zdrowotne”, ale są powszechnie znane jako „syndrom hawański”, ponieważ po raz pierwszy zyskały sławę wśród amerykańskich dyplomatów na Kubie w 2016 roku.

Służby zgłaszały bóle głowy, nudności, zawroty głowy i ból. Następnie pojawiły się doniesienia o podobnych niewyjaśnionych objawach wśród amerykańskich dyplomatów i szpiegów w Chinach.

Chociaż po tych wypadkach ofiary pozostawiły trwałe objawy wstrząśnienia mózgu i innych urazów mózgu, badania obrazowe wykazały minimalne oznaki obrażeń, chociaż lekarze w przypadku niektórych ofiar zgłaszali niewyjaśnione uszkodzenia kości ucha wewnętrznego.

więcej: Społeczność wywiadowcza USA stwierdza, że ​​„jest bardzo mało prawdopodobne”, aby zagraniczni przeciwnicy spowodowali „syndrom hawański”

Niektórzy badacze sugerowali, że syndrom Hawany jest podobny do masowej histerii – zespołu uszkodzeń mózgu spowodowanych strachem przed atakiem.

Dwa raporty Narodowego Instytutu Zdrowia opublikowane w marcu wykazały, że „Nie ma radykalnej różnicy„Porównano obrazy mózgów MRI 81 ofiar zespołu Hawany z obrazami 48 członków grupy kontrolnej.

Jednak dr David Reiman z Uniwersytetu Stanforda opublikował towarzyszącą mu opinię, w której zauważył, że brał udział w poprzednich badaniach, w których stwierdzono, że objawy „prawdopodobnie… Spowodowane przez mechanizm zewnętrzny„.

Rosyjska jednostka zabójcza

Większość nowych raportów opublikowanych w niedzielę skupiała się na jednostce GRU 29155, która brała udział w ataku. Zatrucie środkiem nerwowym Dla byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii w Londynie w 2018 r.

READ  Yellen i Liu z Chin zgadzają się na zwiększenie kontaktów po „frankowej wymianie” – Departament Skarbu USA

Korzystając z danych z telefonów komórkowych i innych informacji, które wyciekły, reporterom udało się umieścić członków Jednostki 29155 w miejscach, w których pracownicy rządu USA doświadczyli objawów syndromu Hawany – przed atakiem lub w jego trakcie.

Należą do nich incydenty, które miały miejsce we Frankfurcie w Niemczech w 2014 r., w Kantonie w Chinach w 2017 r. oraz w Tbilisi, stolicy byłej republiki radzieckiej Gruzji, w 2021 r. w programie „60 minut” – podają dzienniki „The Insider” i „Der Spiegel”. . .

Dwóch starszych członków jednostki zostało nagrodzonych awansami na stanowiska polityczne na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił te doniesienia jako „niczym więcej niż bezpodstawnymi oskarżeniami mediów”.

Unikać konfrontacji?

Greg Edgren, urzędnik Pentagonu, który prowadził dochodzenie wojskowe w sprawie syndromu hawańskiego, powiedział „60 Minutes”, że rząd USA postawił bardzo wysoką poprzeczkę w zakresie udowodnienia obecności zagranicznych aktorów.

Powiedział programowi: „Gdyby moja mama widziała to, co ja, powiedziałaby: «To Rosjanie, idioto»”.

Molly McCue, ekspertka ds. wojny informacyjnej, która w latach 2009–2013 była doradcą byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, stwierdziła, że ​​komentarze Edgrena i nowy raport podkreślają niechęć Waszyngtonu do wskazywania palcem Moskwy.

„Żadna administracja USA nie chce odpowiedzieć na rosyjską agresję, dlatego zdecydowałem się nie uznawać jej za to, czym jest” – powiedział Macchio. – powiedział w mediach społecznościowych. „To pozostawia Amerykanów bez ochrony w kluczowych aspektach, a nasza polityka wobec Rosji jest zasadniczo nielogiczna”.

Rep. Jim Himes z Connecticut, wysoki rangą Demokrata w Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów, powiedział, że „przeprowadzi odpowiednie zapytania ze środowiskiem wywiadowczym w oparciu o informacje przekazane publicznie” – oznajmili przedstawiciele mniejszości w oświadczeniu dla USA TODAY. „Od czasu pierwszych raportów komisja skupiała się na zapewnieniu osobom doświadczającym objawów niedoborów opieki zdrowotnej wszelkiej potrzebnej opieki i wsparcia. Będziemy nadal nadzorować tę ważną kwestię”.

READ  Buntowniczy Putin odwiedza okupowany Mariupol, symbol ukraińskiego oporu

W 2021 r. prezydent Joe Biden podpisał ustawę hawańską, która umożliwia CIA, Departamentowi Stanu i innym agencjom „przekazywanie płatności pracownikom agencji, którzy Narażenie na uszkodzenie mózgu działań wojennych podczas misji.”

W oświadczeniu Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego podtrzymało swoją ocenę z 2023 r., że objawy syndromu hawańskiego nie mogą być skutkiem działania podmiotu zagranicznego.

„Te ustalenia nie podważają rzeczywistych doświadczeń i objawów zgłaszanych przez naszych kolegów i członków ich rodzin” – stwierdzono w oświadczeniu. „Nadal traktujemy priorytetowo naszą pracę nad takimi incydentami, przydzielając zasoby i wiedzę fachową między organami rządowymi, prowadząc wielokierunkowe dochodzenia i szukając informacji w celu wypełnienia zidentyfikowanych luk”.

Biały Dom oświadczył w oświadczeniu, że nakazał agencjom „nadać priorytet dochodzeniom” w sprawie przyczyn syndromu hawańskiego i „zapewnić pracownikom rządu USA i ich rodzinom… wsparcie i szybki dostęp do potrzebnej im opieki medycznej”. ..”

Od czasu wyemitowania raportu w niedzielę wieczorem Polymeropoulos powiedział: „Zostałem zaatakowany przez sześciu wyższych urzędników CIA i starszych szefów placówek w terenie, a wszyscy uznali nowe raporty za przekonujące”.

Polymeropoulos powrócił do oceny społeczności wywiadowczej na rok 2023. „Co się dzieje?” Powiedział. „Myślę, że desperacko potrzebujesz przesłuchań w Kongresie, ponieważ musimy dowiedzieć się, co się stało z tą metodologią analityczną, aby się mylić”.