27 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Putin świętuje Dzień Zwycięstwa, Rotobi Hakid, rosyjski kanał telewizyjny

Putin świętuje Dzień Zwycięstwa, Rotobi Hakid, rosyjski kanał telewizyjny

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Kierowałem się do Budapesztu W poniedziałek, gdzie spotkała się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, aby spróbować przekonać Węgry Podpisać embargo na rosyjską ropę. Nie zabezpieczono ostatecznej umowy.

Wcześniej niezapowiedziana wizyta pani von der Leyen nastąpiła po weekendowym negocjacjach między Węgrami a Komisją Europejską, organem wykonawczym UE, w sprawie pomocy, jakiej Bruksela udzieli rządowi Orbana w ponownym uruchomieniu węgierskiego systemu energetycznego w celu odstawienia rosyjskiej ropy.

Minister spraw zagranicznych Węgier powiedział w poniedziałek, że jego rząd nie może poprzeć embarga Unii Europejskiej na ropę, stanowiącego podstawę najnowszego pakietu sankcji bloku, ponieważ według rzecznika rządu „zniszczyłoby to nasze stabilne dostawy energii”. Jednak w Brukseli były nadzieje, że podróż pani von der Leyen pomoże przekonać Budapeszt do zaakceptowania zakazu.

„Dzisiejsza rozmowa z premierem Viktorem Orbanem była pomocna w wyjaśnieniu kwestii związanych z sankcjami i bezpieczeństwem energetycznym” – powiedziała w poniedziałek wieczorem von der Leyen na Twitterze. „Poczyniliśmy postępy, ale potrzeba więcej pracy”.

Przewodnicząca komisji powiedziała, że ​​przeprowadzi wirtualną rozmowę z regionalnymi przywódcami w sprawie infrastruktury naftowej. Nie ustalono daty.

Na poniedziałkowe rozmowy rząd Węgier nie skomentował. Urzędnicy UE mieli nadzieję, że w zeszłym tygodniu uzyskają aprobatę dla pakietu sankcji.

A Komisja, przy wsparciu innych państw członkowskich, jest gotowa dać Węgrom więcej czasu na zatrzymanie importu rosyjskiej ropy, gwarancje i pomoc w znalezieniu przez Węgry alternatyw energetycznych.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska rozdysponowała szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę. W pakiecie zaproponowano państwom członkowskim UE zaprzestanie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i zaprzestanie importu produktów naftowych do końca roku. Sankcje potrzebują wsparcia wszystkich 27 państw członkowskich.

Komisja zaoferowała Węgrom i Słowacji 20 miesięcy na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. Kraje te powiedziały, że to za mało czasu; W poprawionej propozycji w piątek komisja zapowiedziała, że ​​może dać je do końca 2024 roku. Komisja oferuje również Czechom dwa lata na pozbycie się rosyjskiej ropy. Bułgaria i Chorwacja również szukają pomocy UE lub więcej czasu.

READ  Korea Północna uruchamia pierwszy podejrzewany ICBM od 2017 roku

Rozmowy z Węgrami komplikują wieloletnie napięcia między Orbanem, który niedawno wygrał wybory w reelekcji, a władzami UE. Obejmuje to wstrzymanie przez Unię Europejską miliardów euro w funduszach odzyskiwania koronawirusa z powodu obaw związanych z praworządnością na Węgrzech oraz niedawną decyzję o zamrożeniu potencjalnych przyszłych płatności budżetowych dla Węgier.

Orbán utrzymywał bliskie stosunki z Moskwą i odmówił zezwolenia na dostawy broni z Zachodu na Ukrainę przez swój kraj, co doprowadziło do tarć z rządem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.