24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Meksyku atakuje swoich krytyków po śmiercionośnym huraganie

Prezydent Meksyku atakuje swoich krytyków po śmiercionośnym huraganie

ACAPULCO, Meksyk, 28 października (Reuters) – Liczba ofiar śmiertelnych niszczycielskiego huraganu, który w tym tygodniu nawiedził nadmorski kurort Acapulco, wzrosła do 39, podał w sobotę rząd Meksyku, a prezydent Andres Manuel Lopez Obrador oskarżył swoich przeciwników o wyolbrzymianie wielkość huraganu. Od katastrofy.

Huragan Otis uderzył w Acapulco w środę z prędkością wiatru 266 km/h, zalewając miasto, zrywając dachy z domów, sklepów i hoteli, zatapiając pojazdy i odcinając komunikację oraz szlaki lądowe i powietrzne.

Rząd, który wcześniej informował, że zginęło 27 osób, a cztery inne zaginęły, publikował niewiele informacji o zabitych i rannych. Grabieże trwały nadal, a mieszkańcy poważnie dotkniętych dzielnic, walczący o żywność i wodę, oskarżali rząd o niezapewnienie odpowiedniej pomocy.

W sobotę Lopez Obrador opublikował w mediach społecznościowych 24-minutowy film, w którym informuje kraj o sytuacji. Duża jego część poświęcona była atakom krytyków, których oskarżał o próbę wykorzystania sytuacji przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Dodał: „Krążą jak sępy, nie przejmują się ludzkim bólem i chcą nam zrobić krzywdę, bo było tak wiele zgonów”.

Lopez Obrador (69 l.) powiedział, że media próbujące zdyskredytować jego rząd wyolbrzymiły liczbę ofiar śmiertelnych, ale minister bezpieczeństwa Rosa Isela Rodriguez przekaże aktualne informacje na temat ofiar „bez kłamania”.

„Niech nam powie… ile osób już straciło życie” – powiedział, dodając, że jego administracja robi „więcej niż jakikolwiek inny rząd kiedykolwiek”, aby uporać się z konsekwencjami.

Rodriguez powiedział, że prawdopodobnie ofiary utonęły w wyniku burzy kategorii 5, a 10 osób zaginęło.

W sobotnie popołudnie zespoły ratownicze na dwóch czerwonych pontonach przeszukiwały zatokę Acapulco w poszukiwaniu ofiar tonących. Wrócili na plażę z trzema ciałami owiniętymi w czarne torby.

Śledczy na krótko rozpakowali torby, aby sfotografować ofiary.

READ  Członkowie WHO podejmują rezolucję przeciwko Rosji

Niektórzy urzędnicy prywatnie wyrazili obawy, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Rząd podał, że zginęło 29 mężczyzn i 10 kobiet, powołując się na dane z rodzinnego stanu Acapulco, Guerrero.

Stwierdzono, że ucierpiały ponad 220 000 domów i 80% sektora hotelarskiego, a ponad 513 000 osób zostało odciętych od prądu.

W dzielnicy Renacimiento mieszkańcy spacerowali ulicami zalanymi po kostki, mętną brązową wodą i lamentowali nad brakiem pomocy.

„Rząd nie dał nam żadnej pomocy, ani nawet nadziei” – powiedział Apollonio Maldonado, podnosząc stopy z wody, odsłaniając głęboko czerwone rany na nogach. „Nie zostawili żadnego jedzenia, nawet materacy i łóżek”.

Kiedy Martha Villanueva spacerowała zalaną ulicą, zakryła usta dłonią i przez szloch mówiła: „Chcemy pomóc. Straciliśmy wszystko w wodzie”.

Koszt zniszczeń spowodowanych przez Otisa oszacowano na miliardy dolarów, a ponad 8 000 członków sił zbrojnych wysłano, aby pomóc dotkniętemu portowi w odbudowie.

Władze Meksyku stwierdziły, że Otis był najsilniejszym huraganem, jaki kiedykolwiek nawiedził meksykańskie wybrzeże Pacyfiku. Zaskoczył synoptyków, niespodziewanie szybko nabierając sił przed dotarciem do brzegu, przekraczając początkowe oczekiwania.

(Reportaż: Jose Decavelli, Quetzali Nikti Ha i Jose Cortes w Acapulco; przygotowanie: Mahomet do biuletynu arabskiego) Dina Beth Solomon w Mexico City Redakcja: Dave Graham, Diane Kraft, David Gregorio i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę