23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Iranu Raisi: Rozpoczynają się ceremonie pogrzebowe, gdy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie katastrofy helikoptera

Prezydent Iranu Raisi: Rozpoczynają się ceremonie pogrzebowe, gdy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie katastrofy helikopteraCNN

Ceremonia pogrzebowa zmarłego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozpocznie się dzisiaj, we wtorek, po jego śmierci W katastrofie helikopteraWładze badają, dlaczego w niedzielę rano samolot rozbił się o zbocze odległej góry podczas mglistej pogody.

Raisi zmarł wraz z innymi wysokimi urzędnikamiPrezydent, w tym minister spraw zagranicznych kraju, pozostawił twardogłowy establishment Republiki Islamskiej w obliczu niepewnej przyszłości, zmagającej się z rosnącymi napięciami regionalnymi i niezadowoleniem wewnętrznym.

Rząd irański zorganizował kilkudniową żałobę, której kulminacją będzie pogrzeb 63-letniego duchownego, który kiedyś był postrzegany jako potencjalny następca obecnego Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Chameneiego.

Wtorek rozpocznie się modlitwami pogrzebowymi i marszem w północno-zachodnim mieście Tabriz, największym mieście w górzystym regionie północno-zachodniego Iranu, gdzie rozbił się helikopter – według Mohsena Mansouriego, szefa komisji planowania pogrzebu i wiceprezydenta Iranu do spraw wykonawczych. .

Ali Hamid Haqdoost/Agencja informacyjna Wana/Reuters

Helikopter z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim wystartował 19 maja 2024 r., zanim doszło do wypadku.

Później tego samego dnia ciała ofiar zostaną przetransportowane do świętego szyickiego miasta Kom, gdzie szkoli się wielu duchownych tworzących teokratyczną elitę Iranu, a następnie udają się do stolicy, Teheranu.

W środę w Wielkim Meczecie Al-Musalla w Teheranie odbędą się wielkie uroczystości. Al Mansouri ogłosił tego dnia święto państwowe i zamknął biura w całym kraju, aby można było organizować procesje.

Według agencji Mehr News Agency ciało Raisiego zostanie następnie przetransportowane do historycznego sanktuarium Imama Rezy w Meszhed, gdzie ajatollah Chamenei będzie prowadził modlitwy.

Nic nie wskazuje na możliwą przyczynę katastrofy ani na to, dlaczego tak wielu urzędników wyższego szczebla irańskiego rządu podróżowało jednym helikopterem sprzed kilkudziesięciu lat.

W pierwszych chwilach po utracie kontaktu z helikopterem Raisiego w niedzielny wieczór Turcja oświadczyła, że ​​monitorowała, czy samolot dał „sygnał”, czy nie, ale nie była w stanie niczego wykryć.

READ  Türkiye głosuje w decydujących wyborach, które mogą zakończyć 20-letnie rządy Erdogana

Dodał: „Natychmiast skontaktowaliśmy się ze stroną irańską. „Skontaktowali się również z nami, ale niestety okazało się, że system sygnalizacji jest uszkodzony lub helikopter go nie ma” – powiedział turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu, według tureckiego nadawcy TRT.

Nie było jasne, czy miał na myśli nadajnik-odbiornik helikoptera, w który zwykle wyposażona jest zdecydowana większość samolotów.

Zapytana, czy istnieje możliwość sabotażu, Oraloglu odpowiedziała, że ​​jest zbyt wcześnie, aby komentować tę kwestię i że wstępne oznaki wskazywały na wypadek spowodowany mglistą pogodą.

W poniedziałek irańskie media podały, że dowódca wojskowy kraju powołał komisję do zbadania przyczyn katastrofy lotniczej, w skład której wchodzą eksperci wojskowi i techniczni.

Według irańskiej agencji prasowej Tasnim delegacja wysokiego szczebla uda się na miejsce katastrofy samolotu we wschodnim Azerbejdżanie.01:58- Źródło: CNN

Iran opłakuje śmierć prezydenta Ebrahima Raisiego

Oczekuje się, że utrata mojego szefa – konserwatywnego twardogłowego i protegowanego ajatollaha Chameneiego – spowoduje dalszą niepewność w kraju już znajdującym się pod znaczną presją gospodarczą i polityczną, a napięcia z sąsiadującym Izraelem osiągną niebezpieczny poziom.

Jego śmierć wywołała reakcje w kraju i za granicą, a wielu autorytarnych partnerów Iranu przesłało kondolencje i ogromne wyrazy uznania. Prezydent Rosji Władimir Putin, przywódca Chin Xi Jinping i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wydali oświadczenia, w których wychwalają dziedzictwo Raisiego i witają go jako „przyjaciela”.

W swoim liście Kim opisał Raisiego jako „wybitnego męża stanu i bliskiego przyjaciela narodu (północnokoreańskiego)”, dodając, że przywódca „wniósł ogromny wkład w sprawę narodu irańskiego, polegającą na ochronie suwerenności, rozwoju i interesów Korei Północnej Korea.” Ich kraj” – podają oficjalne media Korei Północnej, Centralna Agencja Informacyjna Korei Północnej.

Xi, którego rząd w zeszłym roku odegrał rolę w pośredniczeniu w historycznym zbliżeniu między Iranem a Arabią Saudyjską, pochwalił wkład Raisiego w utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności Iranu oraz promowanie rozwoju narodowego i dobrobytu.

READ  Izrael uderza w Rafah, aby uratować dwóch zakładników: aktualizacje na żywo z wojny w Gazie

Azin Haqiqi / Agencja informacyjna Moj / AFP

Zdjęcie udostępnione przez Agencję Prasową Moj przedstawia pracowników ekipy ratowniczej na miejscu katastrofy helikoptera, która miała miejsce 20 maja 2024 r.

„Tragiczna śmierć Raisiego jest wielką stratą dla narodu irańskiego, a Chińczycy stracili także dobrego przyjaciela” – stwierdził Xi w oświadczeniu przekazanym przez chińskie media państwowe, dodając, że oba kraje będą w dalszym ciągu „wzmacniać i pogłębiać ”ich strategia. Współpraca.

Putin, za kogo uważają go Stany Zjednoczone Otrzymuj wsparcie Z Iranu w związku z wojną na Ukrainie określił irańskiego przywódcę jako „wybitnego polityka” i „prawdziwego przyjaciela Rosji”. W wydanym przez Kreml oświadczeniu Putina stwierdzono, że Raisi wniósł „nieoceniony osobisty wkład” w rozwój stosunków między obydwoma krajami.

Komentarze pojawiają się, gdy obserwatorzy wskazują na luźną, ale rosnącą zbieżność interesów między Iranem, Chinami, Koreą Północną i Rosją w związku z ich wspólną wrogością wobec porządku światowego, który uważają za zdominowany przez Stany Zjednoczone i ich wartości.

W Iranie, gdzie wielu niespokojnych młodych ludzi znudziło się rządami konserwatywnych duchownych, Raisi pozostawił po sobie bardziej polaryzujące dziedzictwo.

Był powszechnie postrzegany jako postać, w którą mocno zainwestował irański establishment. Brutalnie stłumił jednak powstanie kierowane przez młodzież przeciwko represyjnym prawom, takim jak obowiązkowe zasłanianie twarzy, i w dalszym ciągu eliminował powstały po nim sprzeciw.