24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obraz Picassa sprzedany za 139 milionów dolarów jest najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w tym roku

Obraz Picassa sprzedany za 139 milionów dolarów jest najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w tym roku

NOWY JORK, 8 listopada (Reuters) – Obraz Pabla Picassa z 1932 r. „Kobieta na zegarze” został w środę sprzedany na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za ponad 139 milionów dolarów, co czyni go najcenniejszym dziełem sztuki sprzedanym w tym roku na aukcjach na całym świecie.

Dzieło to jest jednym z najważniejszych punktów sezonu aukcyjnego dzieł sztuki w Nowym Jorku i przez wielu uważane jest za siłę napędową rynku dzieł sztuki. Został sprzedany na aukcji w ramach aukcji o wartości 400 milionów dolarów, pochodzącej z kolekcji zmarłej filantropki Emily Fisher Landau.

Dziewięciocyfrowa cena uczyniła go drugim najdroższym obrazem Picassa, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji, po „Les femmes d’Alger (wersja „O”)”, który w 2017 r. sprzedano w Christie’s za 179,3 mln dolarów (wliczając premię kupującego).

„Femme à la montre”, co w tłumaczeniu z francuskiego oznacza „Kobieta z zegarkiem”, to portret kochanki artysty Marie-Thérèse Walter siedzącej na krześle przypominającym tron ​​na niebieskim tle. Tytułowy zegarek na rękę to motyw, który pojawia się także w dziełach Picassa wykonanych dla swojej żony, rosyjsko-ukraińskiej baletnicy Olgi Khokhlovej.

Obraz Pabla Picassa z 1932 r. „Kobieta w Montre” zostanie wystawiony na aukcję w Sotheby’s w Nowym Jorku w USA 8 listopada 2023 r. REUTERS/Ben Kellerman Uzyskanie praw licencyjnych

Walter miał 17 lat, kiedy poznała w Paryżu 45-letniego Picassa, a później oboje nawiązali tajny związek, gdy był on jeszcze żonaty z Khokhlową. Walter stał się bohaterem wielu dzieł sztuki, w tym jego obrazu „Femme nue Couchée” z 1932 r., który w 2022 r. został sprzedany na aukcji za 67,5 mln dolarów.

Picasso namalował „Femme à la montre” w kluczowym roku w swojej karierze. W wieku 50 lat zdobył powszechną sławę już w 1932 r., ale według Tate Modern miał dalsze ambicje, aby uciszyć krytyków, którzy zastanawiali się, „czy jest artystą przeszłości czy przyszłości”.

READ  Squid Game Sezon 2 Fabuła koncentruje się na Solidarności

Według domu aukcyjnego Sotheby’s Fisher-Landau kupiła obraz w Pace Gallery w Nowym Jorku w 1968 roku i trzymała go nad kominkiem w swoim mieszkaniu na Manhattanie.

Anonimowy kupujący pokonał dwóch innych oferentów, aby kupić obraz.

Raport Bena Kellermana. Pod redakcją Roda Nickela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę