21 września, 2024

Michaela Shiffrin jest teraz o jedno zwycięstwo od rekordu Ingmara Stenmarka

Szpindlerowy Młyn, Czechy — amerykańska narciarka Mikaela Schiffrin zdominowała sobotni slalom, odnosząc 85. zwycięstwo w swojej karierze, wyprzedzając jeden z rekordów Pucharu Świata ustanowiony przez wielkiego Szweda Ingmara Stenmarka w latach 80.

W niedzielę może dorównać Stenmarkowi w kolejnym slalomie.

Shiffrin podzieliła się kobiecym rekordem 82 zwycięstw z byłą koleżanką z drużyny Lindsey Vonn, zanim triumfowała w slalomie gigancie jeden po drugim we Włoszech w tym tygodniu i odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu w sobotę.

Amerykanka świętowała, wzruszając ramionami i promiennie uśmiechając się po ukończeniu wyścigu, zanim zdobywczyni trzeciego miejsca Wendy Holdner i wicemistrzyni Lena Durr podeszły, by ją przytulić.

Shiffrin prowadził o 0,29 sekundy po pierwszym okrążeniu, ale stracił jedną dziesiątą przewagi po kilku okrążeniach na początku sekundy, po czym przyspieszył i ponownie ustanowił najlepszy czas, aby pokonać niemieckiego Durra o 0,60 sekundy.

„Wiedziałem, że będzie to wiązało się z pewnym ryzykiem i jest szansa, że ​​w ogóle nie skończę, ale muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby dostać szansę, ponieważ te kobiety są tak silne” – powiedział Shifrin.

Za nim uplasował się Swiss Holdner z wynikiem 1,31 na trzecim miejscu, za nim uplasowała się mistrzyni olimpijska w slalomie Petra Vlhova ze Słowacji na czwartym miejscu i amerykańska koleżanka Shiffrina Paula Multzan na piątym miejscu.

Wyścig odbył się w ośrodku w pobliżu granicy czesko-polskiej, gdzie Shiffrin zadebiutowała w Pucharze Świata jako 15-latka prawie 12 lat temu. Shiffrin wygrał również, gdy stadion gościł ostatni wyścig Pucharu Świata w 2019 roku.

„Wow, słyszę was wszystkich tak głośno. Dzięki za doping. To niesamowite ścigać się dla takiego tłumu” – powiedziała widzom podczas wywiadu po wyścigu.

Shiffrin położyła podwaliny pod swoje zwycięstwo czystym biegiem otwierającym, ponieważ miała szybki start i prowadziła rywalki o co najmniej ćwierć sekundy do pierwszego czasu pośredniego.

READ  Bryce Harper wyrzucił Phillies po wtargnięciu do ziemianki Rockies

Zyskał również czas nad większością kierowców na trudnej przełęczy w połowie trasy, ponieważ konfiguracja toru pozwalała na różne sposoby przedostania się przez bramki.

„Możesz jeździć na snowboardzie w obie strony” – powiedział Shiffrin. „Pod koniec trasy naprawdę nabrałem dużej prędkości. Ostatecznie w biegu czułem się całkiem nieźle”.

Shiffrin wygrała pięć z ośmiu wyścigów slalomowych w tym sezonie i powiększyła swoją przewagę nad Holdnerem do 175 punktów. Tytuł może zakończyć, jeśli po niedzielnym wyścigu poprowadzi przynajmniej 200 punktami.

W sumie Amerykanin wygrał w tym sezonie 11 wyścigów. Tylko dwa razy w swojej karierze wygrała więcej wyścigów w sezonie: 12 w sezonie 2017-18 i rekordowe 17 w sezonie 2018-19.