30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Maksar mówi, że statki pod rosyjską banderą przewożą ukraińskie zboże do Syrii

Maksar mówi, że statki pod rosyjską banderą przewożą ukraińskie zboże do Syrii

By Kanishka Singh

WASHINGTON (Reuters) – amerykańska firma zajmująca się obrazami satelitarnymi Maxar poinformowała w czwartek, że statki pod banderą rosyjską transportowały zboże zebrane na Ukrainie w zeszłym sezonie i przywiozły je do Syrii.

Firma poinformowała, że ​​zdjęcia Maxara przedstawiały dwa statki towarowe pod banderą rosyjską, zacumowane w kontrolowanym przez Rosję porcie Sewastopol na Krymie w maju, załadowane zbożem.

Kilka dni później satelity Maxara zebrały obrazy tych samych statków zakotwiczonych w Syrii, z otwartymi włazami i półciężarówkami gotowymi do przewożenia zboża. Syria i Rosja są lojalnymi sojusznikami.

Inne zdjęcie z czerwca również pokazało inny statek załadowany zbożem w Sewastopolu.

Ukraina oskarża Rosję o kradzież zboża z ziem okupowanych przez wojska rosyjskie, które rozpoczęły inwazję pod koniec lutego. Wojna grozi poważnymi niedoborami żywności, a Rosja i Ukraina odpowiadają za około 29% światowego eksportu pszenicy.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, a kraje zachodnie oskarżają Rosję o stwarzanie zagrożenia globalnym głodem poprzez zamykanie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

8 czerwca wiceszef Związku Ukraińskich Producentów Rolnych ZAK poinformował, że Rosja ukradła z okupowanych terytoriów ok. 600 tys. ton zboża i część wyeksportowała.

Rosja określiła swoją akcję na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową”, twierdząc, że jej celem jest rozbrojenie sąsiada i „zdyskredytowanie go”. Zachód i Ukraina twierdzą, że to pretekst do nieuzasadnionej agresji.

(Raportowanie Kanishki Singh w Waszyngtonie; Edytowanie przez Granta McCalla)

READ  Chiny dążą do bliższej współpracy policyjnej i bezpieczeństwa na wyspach Pacyfiku