27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komunikaty na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Ukraińscy urzędnicy poinformowali we wtorek, że rosyjskie ataki rakietowe spowodowały ciężkie straty, ale rosyjskie wysiłki na rzecz postępu na ziemi zostały udaremnione.

W rejonie Czernihowa na północ od Kijowa, Wiaczesław Chaus, szef administracji wojskowej, powiedział: „Rosjanie wystrzelili dziś rano rakiety na wioskę Tesna. Zmarli i wielu innych zostało rannych”.

Nie jest jasne, jaki jest cel. Sos nie ujawnił żadnych dalszych szczegółów. Tesna znajduje się 40 mil (około 64 km) od granicy białoruskiej.

Wraz ze wzrostem tempa ukraińskiej ofensywy na północnym wschodzie nasiliły się ostatnio rosyjskie ataki rakietowe i artyleryjskie na kilka obszarów przygranicznych.

W północno-wschodnim regionie Sumi Ukraiński personel wojskowy poinformował we wtorek, że artyleria została ostrzelana na granicy z Rosją.

Dmytro Zhyvytskyy, szef regionalnej administracji wojskowej Sumi, powiedział, że rosyjskie grupy dywersyjne i szpiegowskie próbowały przekroczyć granicę. „Toczyły się najbardziej zaciekłe walki. Użyto moździerzy, granatników, broni strzeleckiej” – powiedział.

Rosyjscy urzędnicy zapowiedzieli również wymiany w okolicy. Gubernator rosyjskiego obwodu kurskiego, Roman Starowitz, powiedział we wtorek rano, że w przygraniczną wioskę rzucono broń na dużą skalę, a kilka domów zostało uszkodzonych. Powiedział, że nie było ofiar i że ukraińscy pogranicznicy oddali ogień.

Pierwszy rząd w Ługańsku i Doniecku, Siły rosyjskie nadal starają się posuwać naprzód w wielu częściach Ukrainy, ale wszystkie roszczenia zostały udaremnione. W zaciekle spornym obszarze wokół Siewierodoniecka Rosjanie zaatakowali miasto Syrotne, ale „ponieśli straty podczas walk i wycofali swoje wojska”, powiedzieli urzędnicy.

Ale artyleria i naloty trwały.

Serhii Hayday, szef administracji wojskowej Ługańska, powiedział, że Rosjanie zaatakowali dwa budynki szpitalne i zakład produkcyjny w Siewierodoniecku, a naloty miały miejsce w regionie Popasna. Powiedział, że w niedawnym ostrzale zginęło łącznie 10 cywilów.

Główny szpital w Chevroletonetsku został ponownie zaatakowany, a Hayde powiedział, że naloty na zachodnie wioski zniszczyły kilka domów. Film z okolicy pokazuje duże rowy pomiędzy mocno zniszczonymi domami.

READ  Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Ofiary rosyjskie: Vadim Denisenko, doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powiedział we wtorek ukraińskiej telewizji, że „ofiar wroga jest duża”.

„Główne wydarzenia rozgrywają się teraz wokół Siewierodoniecka. Wróg próbuje przeprowadzić funkcjonalne oblężenie” – powiedział.

Powiedział, że nocne ataki rakietowe na dalekim zachodzie Ukrainy uderzyły w dzielnicę w pobliżu Elviva, ale nie podał dalszych szczegółów.