27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kardynał Joseph Zen aresztowany pod zarzutem współudziału zagranicznego

Kardynał Joseph Zen aresztowany pod zarzutem współudziału zagranicznego
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

HONG KONG – Policja Bezpieczeństwa Narodowego Hongkongu aresztowała w środę 90-letniego kardynała Josepha Zen, najbardziej wygadanego duchownego rzymskokatolickiego i honorowego biskupa Hongkongu, wraz z co najmniej trzema innymi osobami za ich zaangażowanie w Fundusz Pomocy Humanitarnej. Według prawników zaangażowanych w sprawę.

Aresztowania mogą wskazywać na nową falę aresztowań na podstawie ustawy o bezpieczeństwie narodowym od tego czasu John Lee Wybrany na nowego dyrektora naczelnego Hongkongu. Podkreślił, że jednym z jego głównych celów będzie utrzymanie stabilności i bezpieczeństwo narodowe.

Według lokalnych mediów Zain, słynna prawniczka Margaret Ng i naukowiec Hwi Bo Kyung, zostali aresztowani zgodnie z prawem za rzekomą zmowę z siłami zagranicznymi poprzez pomoc jako powiernicy obecnie rozwiązanego 612 Humanitarian Relief Fund.

Zaznajomieni ze sprawą prawnicy potwierdzili aresztowania. Cała trójka była powiernikami funduszu, który udzielał pomocy finansowej więźniom w protestach prodemokratycznych w 2019 r. i płacił opłaty prawne. Fundusz został rozwiązany we wrześniu po tym, jak Policja Bezpieczeństwa Narodowego wydała oświadczenie stwierdzające, że zbada, czy podmiot naruszył ustawę o bezpieczeństwie.

Prawnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność tematu.

Zen był orędownikiem kwestii prodemokratycznych w Hongkongu i krytyk Watykan za milczenie w sprawie Hongkongu i rosnące represje wobec kościołów na kontynencie. W 2020 roku Zen próbuje to zrobić Spotkanie z papieżem Franciszkiem Podczas wizyty w Watykanie, aby przekonać go do mianowania nowego biskupa Hongkongu „któremu ludzie ufają” i który mógłby twardo przeciwstawić się wdzieraniu się Pekinu w region, ale nie mógł się z nim spotkać.

W styczniu pro-pekińska gazeta Ta Kung Pao Krytykować Zain oskarżył go o „nadużywanie swojej roli duchownego”, mówiąc, że „ingerował w sprawy Hongkongu”. Zane nadal brał udział w procesach i odwiedzał uwięzionych działaczy katolickich, w tym Jimmy’ego Laia, założyciela nieczynnego już prodemokratycznego Apple Daily.

READ  Załoga superjachtu o wartości 300 milionów dolarów odmawia wypłynięcia z urzędnikami USA: CBS

Lokalna popularna piosenkarka Denise Ho również została aresztowana, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów.