20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Incydent na antenie holenderskiego reportera był odosobnionym przypadkiem, mówi MKOl

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 – Ceremonia Otwarcia – Stadion Narodowy, Pekin, Chiny – 4 lutego 2022. Po ceremonii otwarcia dziennikarze czekają na transport powrotny do centrum medialnego. REUTERS / Evelyn Hockstein / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Dziennikarz przerwał transmisję na żywo przez chińską ochronę
  • NOS mówi, że MKOl nigdy nie skontaktował się z nadawcą

PEKIN, 5 lutego (Reuters) – Incydent z udziałem holenderskiego reportera w środku transmisji na żywo, który został odciągnięty przez chińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, był odosobnionym wydarzeniem i nie wpłynie na relacje zagranicznych mediów na Igrzyskach w Pekinie, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim ( MKOl) powiedział w sobotę.

Dziennikarz, Sjoerd den Daas, w piątek wieczorem podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w chińskiej stolicy przekazywał swoją relację na żywo na antenie publicznej NOS, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa otoczyli go, a jeden z nich siłą odciągnął go.

Inny funkcjonariusz ochrony próbował trzymać rękę przed kamerą, gdy reporter próbował dalej z nią rozmawiać.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nadawca musiał przerwać połączenie z reporterem, pozostawiając zdezorientowaną kotwicę w studiu w Holandii.

„Oczywiście byliśmy w kontakcie z NOS, państwowym nadawcą i była to niefortunna okoliczność” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams.

„Myślę, że ktoś był nadgorliwy. On (reporter) był w stanie, bardzo szybko potem, z pomocą tamtejszych urzędników, zrobić swój kawałek przed kamerą”.

Uczestnicy Igrzysk, w tym media, są ograniczeni do „zamkniętej pętli” podczas Igrzysk, która obejmuje miejsca, centrum medialne i zakwaterowanie.

Wszyscy uczestnicy muszą pozostać w tej pętli przez cały czas trwania Igrzysk w ramach chińskich środków zdrowotnych, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w lutym. 4-20 gier.

NOS powiedział, że nie było kontaktu z MKOl.

READ  Peter Navarro zwrócił się do Sądu Najwyższego o uniknięcie pójścia do więzienia w przyszłym tygodniu

„Ani kierownictwo NOS, ani redaktorzy naczelni News and Sport, kierownictwo naszej drużyny olimpijskiej w Pekinie, ani sam korespondent nie rozmawiali z nikim z MKOl o wczorajszym incydencie” – powiedział rzecznik NOS.

Den Daas, korespondent nadawcy w Chinach, powiedział, że to nie pierwszy raz, kiedy mu się to przydarzyło.

„W ostatnich tygodniach, podobnie jak kilku zagranicznych kolegów, byliśmy kilkakrotnie utrudniani lub zatrzymywani przez policję podczas zgłaszania tematów związanych z igrzyskami” – powiedział na Twitterze.

Pojawiły się obawy, czy odwiedzające media będą mogły swobodnie wykonywać swoją pracę w Chinach podczas igrzysk.

Ale MKOl wielokrotnie zapewniał ich, że kontrakt podpisany z chińskimi gospodarzami pozwoli każdemu uczestnikowi, w tym sportowcom i mediom, swobodnie wypowiadać się w pętli.

„Takie rzeczy się zdarzają i myślę, że to jednorazowe. Mam nadzieję, że to jednorazowe i zapewnimy cię, że w ramach zamkniętej pętli będziesz w stanie kontynuować swoją pracę” – powiedział Adams.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Daniela Leussinka w Tokio; Montaż przez Kena Ferrisa i Eda Osmonda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.