27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eskalacja walk ulicznych, gdy Kijów stara się zachować zdobycze Siwerodoniecka

  • Zacięta walka uliczna o główne wschodnie miasto przemysłowe
  • Wojska ukraińskie mają przewagę liczebną, nie poddadzą się-Zhelensky
  • Front wschodni pod ciągłym atakiem pocisków
  • Próba eksmisji tysięcy

KIJÓW / DRUŻKIWKA, Ukraina, 7 czerwca (Reuters) – We wtorek wojska ukraińskie starły się z Rosjanami na ulicach w ruinach Siwierodoniecka. Wojny wojenne.

Walka o małe przemysłowe miasto przekształciła się w wielką wojnę na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja koncentruje swoje ataki w nadziei na osiągnięcie jednego z jej celów wojennych – całkowitej okupacji sąsiedniej prowincji Ługańsk w imieniu separatystów.

Po wycofaniu się z prawie wszystkich miast w obliczu rosyjskiego postępu, siły ukraińskie rozpoczęły w zeszłym tygodniu niespodziewany kontratak, wypędzając Rosjan z części centrum miasta. Od tego czasu obie siły ścierają się na Bulwarach, ponosząc ciężkie straty.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Nasi bohaterowie nie opuścili swoich posterunków w Siwerodoniecku” – powiedział prezydent Wołodymyr Żeleński w nagraniu wideo, opisując zaciekłe walki uliczne w mieście. Wcześniej powiedział dziennikarzom na konferencji, że liczba Ukraińców jest znacznie wyższa, ale wciąż są „wszelkie szanse” na walkę.

Przed kontratakiem Ukrainy, Rosja wydawała się być na skraju okrążenia garnizonu Ukrainy w obwodzie Ługańsk, odcinając główną drogę do Sivorskiego Doniecka i jego bliźniaczego miasta Łyczynsk po drugiej stronie rzeki Donieck.

Jednak po kontrataku Zełenski złożył w niedzielę niespodziewaną wizytę w Łysiczańsku, osobiście udowadniając, że Kijów wciąż ma otwartą drogę do ponownego rozważenia swoich wojsk.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Rosja wysyła wojska i sprzęt w celu zajęcia Siwerodoniecka. Gubernator Ługańska Siergiej Kaitoi powiedział w poniedziałek, że sytuacja pogorszyła się, gdy w weekend ukraińskie siły bezpieczeństwa odepchnęły Rosjan.

Uwaga

Ługańsk i sąsiednia prowincja Donieck, znana jako Donbas, stały się głównym ośrodkiem Rosji, której siły zostały pokonane na przedmieściach Kijowa w marcu i odepchnięte od drugiego co do wielkości miasta, Charkowa, w zeszłym miesiącu.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones spadają po odzyskaniu kluczowej pozycji przez S&P 500; Sygnał do zakupu lamp błyskowych Apple

Rosja naciska z trzech głównych kierunków – wschodu, północy i południa – by otoczyć Ukraińców w Donbasie. Rosja poczyniła postępy, ale powoli, nie mogąc zadać decydującego ciosu ani okrążyć Ukraińców.

Ukraińskie wojsko poinformowało w swoim nocnym komunikacie, że dwóch cywilów zginęło w rosyjskim ataku ostrzału na Donbas, a siły rosyjskie ostrzeliwały ponad 20 społeczności za pomocą artylerii i nalotów.

W kontrolowanej przez Ukraińców prowincji Donieck, Truszkiwce, mieszkańcy zbierali gruzy domów zniszczonych niedawnym ostrzałem.

„Proszę o pomoc, potrzebujemy materiałów dachowych, do domu, są ludzie bez schronienia”, krzyknęła Nelya, gdy dach został oderwany przed jej domem. „Moja synowa ma dwoje małych dzieci. Jedno ze swoich dzieci musiała przykryć własnym ciałem”.

W pobliżu Nadeszta wzięła z gruzów swojego domu różowy album ze zdjęciami i przedszkolny zeszyt ćwiczeń dla swoich dzieci i położyła go na półce, która jakoś stała w gruzach.

„Nawet nie wiem od czego zacząć. Stoję tutaj, ale nie wiem co robić. Zacząłem płakać. Uspokoiłem się, a potem znowu płakałem.”

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, nazywając ją „specjalną operacją wojskową”, aby nie była postrzegana jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Ukraina i jej zachodni sojusznicy nazywają to bezpodstawną wymówką.

Naprawiono ostrzał

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że Rosja nadal próbuje odciąć Siwerodonieck, posuwając się z północy do Izydy i od południa do Bopasny. Postęp Rosji z Bobasny utknął w martwym punkcie w ciągu ostatniego tygodnia, a doniesienia o ciężkim ostrzale w pobliżu Izium sugerują, że Moskwa przygotowuje tam nową ofensywę.

„Rosja musi z pewnością osiągnąć punkt zwrotny w którejkolwiek z tych osi, aby przełożyć taktyczne zdobycze na sukces na poziomie operacyjnym i dążyć do politycznego celu kontrolowania całego obwodu donieckiego” – stwierdził.

READ  Ewakuowany z Mariupola opisuje terroryzm w bunkrach pod Hutą Azovstal | Ukraina

Gubernator regionu donieckiego Pawło Kyrylenko powiedział ukraińskiej telewizji, że ostrzał trwa nadal na linii frontu i że Rosja próbuje zepchnąć dwa największe ukraińskie miasta w Doniecku, Słoweńsku i Gramadorsku.

Trwają starania o ewakuację ludzi z kilku miast, w tym ze Słowenii, a niektóre zostały zaatakowane w dzień iw nocy, a około 24 000 mieszkańców nadal stanowi jedną czwartą populacji.

Mimo opóźnienia ludzie rozumieją teraz, że nadszedł czas, aby odejść, powiedział.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, a kraje zachodnie oskarżają Rosję o stwarzanie ryzyka globalnego głodu poprzez zamykanie ukraińskich portów Morza Czarnego.

Żeleński powiedział, że Kijów stopniowo zdobywa „specyficzne systemy przeciwokrętowe” i że jest to najlepszy sposób na przełamanie rosyjskiego oblężenia ukraińskich portów.

Moskwa zaprzecza winie za kryzys żywnościowy, twierdząc, że był on spowodowany zachodnimi sankcjami.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia wyszedł z poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael zwrócił się do 15-osobowego organu, oskarżając Moskwę o wywołanie światowego kryzysu żywnościowego okupacją Ukrainy. Czytaj więcej

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa zareaguje na zachodnie dostawy broni dalekiego zasięgu odpychając siły ukraińskie dalej od rosyjskich granic.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Reutera; Napisane przez Petera Groffa Gareth Jones Montaż przez Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.