23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Duńska królowa Małgorzata ogłosiła niespodziewaną abdykację po 52 latach na tronie

Duńska królowa Małgorzata ogłosiła niespodziewaną abdykację po 52 latach na tronie

Kelda Navntofta/Ritzau Scanpix/Reuters

W niedzielę 31 grudnia 2023 r. królowa Małgorzata II wygłasza przemówienie noworoczne i ogłasza swoją abdykację z zamku Amalienborg, pałacu Christiana IX w Kopenhadze.CNN

W zaskakujący sposób królowa Danii Małgorzata II ogłosiła, że ​​abdykuje na początku 2024 r., po ponad pięciu dekadach sprawowania władzy.

83-letnia Margrethe oświadczyła w swoim tradycyjnym przemówieniu noworocznym transmitowanym w duńskiej telewizji, że przekaże tron ​​swojemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi.

Wspomniał o operacji kręgosłupa, która miała się odbyć w lutym 2023 r., i przedstawił swoje przemyślenia na temat przyszłości.

„Za dwa tygodnie będę królową Danii przez 52 lata” – powiedziała.

„Taka suma odcisnęłaby piętno na każdym – nawet na mnie! Czas robi swoje, a liczba „chorób” wzrasta. Nie można podjąć się tyle, ile udało się osiągnąć w przeszłości” – dodał.

„W lutym tego roku przeszedłem rozległą operację kręgosłupa” – powiedział. „Wszystko poszło dobrze dzięki wykwalifikowanym pracownikom służby zdrowia, którzy się mną opiekowali. Nieuchronnie posunięcie to skłoniło do zastanowienia się nad przyszłością – czy będzie to właściwy czas na przekazanie odpowiedzialności następnemu pokoleniu.

„Zdecydowałem, że teraz jest właściwy moment” – powiedział.

„14 stycznia 2024 r. – 52 lata po moim ukochanym ojcu – ustąpię ze stanowiska królowej Danii. Przekażę tron ​​mojemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi.

Królowa Małgorzata II wstąpiła na tron ​​14 stycznia 1972 r. po śmierci króla Fryderyka IX.

Po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II w zeszłym roku Małgorzata została najdłużej urzędującym monarchą w Europie.

Książę Fryderyk wstąpi na tron ​​jako Jego Królewska Mość Król Fryderyk X w styczniu, podało w oświadczeniu Biuro Premiera Danii.

Po posiedzeniu Rady Państwa premier ogłosi zmianę tronu na zamku Christiansborg.

READ  PS5 było pierwszą konsolą, która prześcignęła Nintendo Switch od prawie trzech lat

Po przekazaniu władzy królowa nadal będzie nosić tytuł Jej Królewskiej Mości.

Zgodnie z konstytucją Danii rola rodziny królewskiej w Danii jest ograniczona, a władzę sprawuje parlament. Królowie odgrywają ważną rolę ambasadorską, a także podpisują nowe ustawodawstwo.

Jak podaje Reuters, Margrethe przez całą swoją karierę cieszyła się szerokim wsparciem ze strony Duńczyków.