27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dania głosuje za ściślejszymi więzami obronnymi z UE w związku z obawami Rosji

Dania głosuje za ściślejszymi więzami obronnymi z UE w związku z obawami Rosji

KOPENHAGA (Reuters) – Duńczycy głosowali w środę, aby zdecydować, czy przyłączyć się do polityki obronnej Unii Europejskiej, potencjalnie stając się ostatnim obrońcą bloku, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę zmusza kraje do fundamentalnej ponownej oceny ich bezpieczeństwa.

Dania jest jedynym członkiem bloku 27 państw, który nie jest objęty Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony, ponieważ w referendum w 1993 r. dotyczącym traktatu z Maastricht, który położył podwaliny pod nowoczesną Unię Europejską, zapewniła wyjątki od niej i waluty euro.

Jeśli Duńczycy, którzy są znani z krytyki Unii Europejskiej, zagłosują za anulowaniem wycofania, jak sugerują sondaże, oznaczałoby to kolejną ważną zmianę w polityce Europy po rosyjskiej inwazji w lutym.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Szwecja i Finlandia zdecydowały się w tym miesiącu ubiegać się o członkostwo w NATO. Dania i Niemcy już obiecały gwałtowne zwiększenie wydatków na obronę. Czytaj więcej

„NATO oczywiście pozostanie naszym najważniejszym narzędziem, ale UE daje nam inne narzędzie do zabezpieczenia naszej obrony na wschodzie” – powiedział Mogens Jensen, rzecznik obrony rządzących socjaldemokratów.

Dania jest członkiem-założycielem NATO, ale największa potęga militarna sojuszu, Stany Zjednoczone, wskazała, że ​​sojusznicy europejscy powinni wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.

Udział we Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony umożliwi Danii udział we wspólnych operacjach wojskowych UE, takich jak operacje wojskowe w Somalii, Mali i Bośni.

I chociaż UE skorzystałaby z rozległego doświadczenia Danii w operacjach wojskowych w ramach NATO i innych sojuszy, głosowanie na „tak” jest często postrzegane jako symboliczne zwycięstwo w Brukseli, według Kristiana Sobe Christensena, starszego naukowca z Centrum Uniwersytetu w Kopenhadze. Studia wojskowe.

„Znaczenie polityczne przeważy wkład wojskowy” – powiedział Christensen Reuterowi.

Zdecydowana większość w Parlamencie zaleca anulowanie wycofania. Środowe głosowanie będzie trzecim głosowaniem duńskich prawodawców, które unieważni jedną z decyzji o wycofaniu się z 1993 r., po głosowaniu nad euro w 2000 r. oraz w sprawie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w 2015 r., z których obie się nie powiodły.

READ  Bitwa o Mariupol utrudnia ratowanie cywilów uwięzionych w teatrze | Ukraina

Wstępne sondaże wykazały silną przewagę tych, którzy głosowali za anulowaniem wycofania, przy prawie 48% za i 31% przeciw.

Neysayers argumentowali, że współpraca obronna UE jest napięta przez biurokrację i nieefektywne podejmowanie decyzji, jednocześnie obawiając się możliwości wniesienia wkładu w potencjalną ponadnarodową armię UE.

Unia Europejska nie ma planów utworzenia ponadnarodowej armii w ramach bloku, ale zdecydowała się na utworzenie sił szybkiego rozmieszczenia liczących do 5 tys. żołnierzy. Czytaj więcej

Sondaże zamykają się o 18:00 GMT. Wynik spodziewany jest późnym wieczorem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Nikołaja Skidsgaarda) Montaż przez Alison Williams

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.