23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ChatGPT: Scarlett Johansson była „wściekła” z powodu imitacji chatbota

ChatGPT: Scarlett Johansson była „wściekła” z powodu imitacji chatbota

Scarlett Johansson zszokowana imitacją chatbota AI

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Scarlett Johansson

  • autor, Matta Murphy’ego
  • Rola, wiadomości BBC

Gwiazda Hollywood Scarlett Johansson powiedziała, że ​​była „zszokowana” i „oburzona” po tym, jak OpenAI uruchomiło chatbota z głosem „niesamowicie podobnym” do jej głosu.

Aktorka oświadczyła, że ​​wcześniej odrzucała podejście firmy do przekazywania głosu nowemu chatbotowi, który czyta użytkownikom tekst na głos.

Kiedy w zeszłym tygodniu zadebiutował nowy model o nazwie Sky, komentatorzy szybko porównali ton chatbota z tonem Johanssona w filmie Ona z 2013 roku.

OpenAI oświadczyło w poniedziałek, że usunie dźwięk, ale upierało się, że nie miał on stanowić „imitacji” gwiazdy.

Jednak w oświadczeniu, które obejrzało BBC w poniedziałkowy wieczór, Johansson oskarżyła firmę i jej założyciela Sama Altmana o celowe naśladowanie jej głosu.

„Kiedy usłyszałam wydane demo, byłam zszokowana, wściekła i niedowierzająca, że ​​pan Altman podąży za głosem, który brzmiał niesamowicie podobnie do mojego” – napisała.

„Pan Altman nawet zasugerował, że podobieństwo było zamierzone, zamieszczając na Twitterze jedno słowo „ona” – nawiązanie do filmu, w którym udzieliłem głosu Samantze, która nawiązuje intymną relację z człowiekiem w systemie czatu.

Akcja filmu Her z 2013 roku rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy Joaquin Phoenix zakochuje się w systemie operacyjnym swojego urządzenia, nagłośnionej przez panią Johansson.

Pomiń zawartość Twittera

Czy chcesz zezwolić na zawartość Twittera?

Ten artykuł zawiera treść udostępnioną przez Twittera. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o Twoją zgodę, ponieważ mogą one używać plików cookie i innych technologii. Może zechcesz poczytać Twittera Polityka Cookie I Polityka prywatności Przed akceptacją. Aby wyświetlić tę zawartość, wybierz opcję Zaakceptuj i kontynuuj.

READ  Źródła podały, że legendarny zapaśnik WWE Ric „The Nature Boy” Flair po raz ostatni pojawi się na ringu w lipcu.

Uwaga: BBC nie ponosi odpowiedzialności za zawartość zewnętrznych stron internetowych.

Koniec treści na Twitterze

Aktorka, która była nominowana do dwóch Oscarów, powiedziała, że ​​Altman początkowo zwrócił się do niej we wrześniu z prośbą o użyczenie głosu nowemu chatbotowi.

„[Mr Altman] „Powiedział mi, że według niego wyrażając opinię na temat systemu, mogę wypełnić lukę między firmami technologicznymi a twórcami i pomóc konsumentom poczuć się komfortowo w obliczu zmian sejsmicznych w stosunku do ludzi i sztucznej inteligencji” – napisał Johansson.

„Powiedział, że ma wrażenie, że mój głos będzie dla ludzi pocieszający”.

Powiedziała jednak, że ostatecznie odrzuciła tę ofertę z powodów osobistych.

Dodała, że ​​dwa dni przed uruchomieniem chatbota Sky pan Altman zadzwonił do jej agenta i namawiał Johansson, aby ponownie rozważyła swoją początkową odmowę współpracy z firmą.

Aktorka dodała, że ​​musi zatrudnić prawników i poinformowała, że ​​wysłała do firmy dwa pisma prawne, w których wyjaśniła, w jaki sposób wytworzyć dźwięk.

„W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z deepfake’ami i chronimy nasz wizerunek, naszą pracę i naszą prywatną tożsamość, uważam, że są to pytania, które zasługują na absolutną jasność” – napisała.

W oświadczeniu OpenAI udostępnionym BBC Altman zaprzeczył, jakoby firma próbowała naśladować głos Johanssona.

„Głos Sky nie jest głosem Scarlett Johansson i nigdy nie miał brzmiał tak jak jej” – napisał.

„Przed jakąkolwiek komunikacją z panią Johansson obsadzono aktora głosowego odpowiedzialnego za głos Skye. Z szacunku dla pani Johansson tymczasowo przestaliśmy używać głosu Skye w naszych produktach. Przepraszamy panią Johansson, że nie komunikowaliśmy się lepiej. „

Osobno firma oświadczyła, że ​​„wstrzymuje” dźwięk, odpowiadając na pytania dotyczące sposobu jego wyboru w poście na X, dawniej Twitterze.

Orzeczenie to następuje zaledwie sześć miesięcy po tym, jak aktorzy zgodzili się zakończyć strajki, które zamroziły przemysł rozrywkowy, w związku z wezwaniami do wyższych płac i zabezpieczeń w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

W zeszłym roku pani Johansson wzięła udział w wydarzeniu branżowym, które częściowo dotyczyło tego, jak studia wykorzystują sztuczną inteligencję do naśladowania twarzy i głosów aktorów.

„Używanie czyjegoś głosu bez pozwolenia jest szczególnie naruszeniem w czasach, gdy szerzy się brak zaufania do sztucznej inteligencji i obawy dotyczące jej potencjalnych szkód” – powiedział Dan Stein, prezes firmy Voice-Swap zajmującej się licencjonowaniem głosu AI.

„Bez względu na to, czy OpenAI trenowało nowy głos Sky, używając głosu Scarlett Johansson, czy podobnego głosu, faktem pozostaje, że odmówiła ona pozwolenia, a jej tożsamość i tak została wykorzystana.

„Stwarza to niebezpieczny precedens dla praw autorskich i zgody, jeśli najbardziej znana firma w branży postępuje w ten sposób”.

OpenAI stoi przed kilkoma wyzwaniami prawnymi związanymi ze sposobem wykorzystywania informacji chronionych prawem autorskim dostępnych w Internecie.

W grudniu dziennik „The New York Times” podał, że planuje złożyć pozew przeciwko firmie w związku z zarzutami, że wykorzystywała ona „miliony” artykułów opublikowanych przez tę organizację medialną do szkolenia modelu sztucznej inteligencji ChatGPT.

We wrześniu autorzy George R.R. Martin i John Grisham również ogłosili plan wytoczenia pozwu w związku z zarzutami naruszenia ich praw autorskich do systemu szkoleniowego.