16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden o Putinie: „Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym”

Biden o Putinie: „Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym”

Jest to stanowcze potępienie działań Putina przez każdego urzędnika amerykańskiego od początku wojny na Ukrainie trzy tygodnie temu. Wcześniej Biden powołał się na międzynarodowe i amerykańskie zapytania dotyczące tego, czy zawłaszczanie ziemi na Ukrainie było „zbrodnią wojenną”.

Ale Biden, który w środę rozmawiał z dziennikarzami na niepowiązanym wydarzeniu, trzymał się stanowiska rosyjskiego przywódcy.

„Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym” – powiedział prezydent po komentarzu w Białym Domu.

Zmiana nastąpiła z poprzedniego stanowiska kierowniczego Emocjonalne przemówienie do Kongresu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wyemitował wideo przedstawiające Ukraińców cierpiących w środku rosyjskiego ataku. Żeleński zwrócił się do amerykańskich prawodawców i zatrzymanych o dodatkową pomoc w obronie, w tym w strefie zakazu latania i samolotach bojowych.
Biden odpowiedział na swój adres kilka godzin później Nowa pomoc wojskowa USA dla Ukrainy – w tym systemy przeciwlotnicze i przeciwpancerne, broń i drony – ale przestaje akceptować żądania Żeleńskiego.

Jednak Biden przyznał się do okropności na ziemi.

„Widzieliśmy doniesienia, że ​​siły rosyjskie przetrzymują setki lekarzy i pacjentów jako zakładników w największym szpitalu w Mariupolu” – powiedział Biden. „To są okrucieństwa. Obrażają świat. Świat jest zjednoczony w naszym poparciu dla Ukrainy i naszej determinacji, by zapłacić wysoką cenę za Putina”.

Kilka godzin później Biden odpowiedział na pytanie dotyczące zbrodni wojennych Putina. Biden początkowo powiedział „nie”, ale natychmiast wyjaśnił, że został poproszony przez panel reporterów. Zapytany ponownie, czy Putin był zbrodniarzem wojennym, odpowiedział twierdząco.

W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że komentarze Bidena są „całkowicie nie do przyjęcia i niewybaczalne”.

Urzędnicy, w tym Biden, wcześniej unikali twierdzenia, że ​​na Ukrainie popełniano zbrodnie wojenne, powołując się na pytania, czy można użyć tego terminu. Inni światowi przywódcy, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, powiedzieli w zeszłym tygodniu, że popełniane są zbrodnie wojenne. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze również wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych. We wtorek Senat USA jednogłośnie wezwał do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych. Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ, powiedziała w zeszłym tygodniu, że Rosja podejmuje działania przeciwko narodowi ukraińskiemu. „Przestępstwa wojenne” Po raz pierwszy od rozpoczęcia ataku na Ukrainę w zeszłym miesiącu wysoki rangą urzędnik USA bezpośrednio oskarżył Moskwę o zbrodnie wojenne.

W ubiegłym tygodniu w Polsce wiceprezydent Kamala Harris wezwała do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych. Celowe atakowanie cywilów byłoby zbrodnią wojenną, powiedział.

READ  Rentowności papierów wartościowych rosną po tym, jak Reuters „promuje” rozmowy rosyjsko-ukraińskie

Biały Dom powiedział, że po ocenie Fidena, śledztwo administracji w sprawie zbrodni wojennych będzie kontynuowane.

„Komentarze prezydenta mówią same za siebie” – powiedziała sekretarz prasowy Jen Zaki. Biden „mówi prosto z serca”, powiedział.

Rzecznik Departamentu Stanu Netflix powtórzył późną środę Psaki w programie CNN Erin Burnett w „OutFront”, mówiąc: „Kiedy jako człowiek mówisz z głębi serca, widzisz to, co wszyscy widzimy, te poważne obrazy są w telewizji w Mariupolu”. Rosyjski strajk na szpital położniczy, przeciwko budynkom mieszkalnym, przeciwko szkołom, przeciwko przestrzeniom publicznym, trudno nie iść z tą decyzją”.

„To, co robimy tutaj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zbieramy każdą informację, oceniamy, dokumentujemy i dzielimy się nią z naszymi partnerami…”

Podkreślił, że list nie był sygnałem formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie działań Putina, ale raczej sygnałem formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie zarzutów.

Chociaż termin „zbrodnie wojenne” jest często używany potocznie – jak Biden wydawał się to robić w środę – mają one prawną definicję, którą można by użyć w potencjalnych sprawach. Obejmuje konwencję genewską, która stanowi, że celowe atakowanie ludności cywilnej jest zbrodnią wojenną.

Sześć notatek z przemówienia Jலlensky'ego do Kongresu i odpowiedzi Bidena

Aby zbadać jeszcze jedną zbrodnię wojenną, potrzebne są solidne dowody. Aby pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich urzędników, muszą podróżować poza granicami kraju.

Jednak oficjalne stanowisko w sprawie zbrodni wojennych – poparte dowodami – nadal będzie przedstawiało się Zachodowi jako symboliczne narzędzie kształtowania działań Putina na Ukrainie.

W miarę nasilania się rosyjskiej kampanii Biden jest pod coraz większą presją, aby zrobić więcej dla pomocy oblężonym Ukraińcom. W środę zbombardowano publiczny azyl w Mariupolu, co jest ostatnim przykładem masowego ostrzału ze strony Rosji.

Presja wzrośnie dopiero po dramatycznym apelu Gelensky’ego do prawodawców o dodatkową pomoc. Porównał to, co działo się na Ukrainie do Pearl Harbor i 11 września, i powiedział „potrzebujemy was teraz”, aby zapewnić większe wsparcie.

READ  Aktualizacja kontuzji Stephena Curry'ego: gwiazda Warriors mówi, że unikanie operacji na kontuzjowanym ramieniu to „świetna wiadomość”

Biden spojrzał na adres ze swojej osobistej biblioteki, a następnie nazwał go „mocnym” i „znaczącym” przemówieniem.

„Putin sieje spustoszenie i katastrofę na Ukrainie, bombardując budynki mieszkalne, oddziały położnicze i szpitale” – powiedział później. – To znaczy, to przerażające.

W przyszłym tygodniu Biden planuje udać się do Brukseli na nadzwyczajną sesję przywódców NATO, gdzie ma nadzieję zademonstrować solidarność Zachodu z rosyjską okupacją.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.