5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biały Dom twierdzi, że Biden spotka się w przyszłym miesiącu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem

Biały Dom twierdzi, że Biden spotka się w przyszłym miesiącu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden na szczycie G20 w Nusa Dua na indonezyjskiej wyspie Bali, 14 listopada 2022 r.

Saula Loeba | AFP | Obrazy Getty’ego

Waszyngton Biały Dom ogłosił we wtorek, że prezydent Joe Biden spotka się w przyszłym miesiącu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Oczekuje się, że przywódcy dwóch największych gospodarek świata spotkają się na marginesie szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

„Intensywna konkurencja oznacza intensywną dyplomację” – powiedziała na konferencji prasowej sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre. „Nasza polityka i sposób, w jaki postępujemy w stosunkach z Chinami, nie uległy zmianie”.

Jean-Pierre odmówił podania szczegółów programu Bidena poza tym, że oczekuje się od niego „trudnej rozmowy” z Xi.

Bezpośrednie spotkanie następuje po rozmowach z sekretarz skarbu Janet Yellen, sekretarzem stanu Antony’m Blinkenem, sekretarzem handlu Giną Raimondo, dyrektorem CIA Billem Burnsem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem i specjalnym wysłannikiem USA ds. klimatu Johnem Kerrym.

Czytaj więcej: Biały Dom ogranicza inwestycje USA w niektóre chińskie technologie, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym

Spotkanie ma miejsce w czasie, gdy Biały Dom pracuje nad przyspieszeniem bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej dla Izraela w obliczu narastającego konfliktu z Hamasem.

Jednocześnie Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wspierają Ukrainę w obronie jej suwerennego terytorium przed trwającą ponad 600 dni totalną inwazją rosyjską.

Fakty te nakładają dodatkową presję na stosunki USA–Chiny, które w ostatnich latach zostały zniszczone przez wojnę handlową rozpoczętą za rządów Trumpa.

Xi jest najsilniejszym sojusznikiem finansowym prezydenta Rosji Władimira Putina, a wsparcie ze strony Pekinu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania rosyjskiego wysiłku wojennego przy życiu.

Administracja Bidena ostrzegała już Chiny przed pomaganiem Rosji w prowadzeniu wojny na Ukrainie.

READ  Himalajskie lodowce na dobrej drodze do utraty do 75% lodu do 2100 roku - raport

Od rozpoczęcia inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy nałożyli na Rosję dziesiątki skoordynowanych sankcji gospodarczych, próbując pozbawić kremlowską machinę wojenną funduszy niezbędnych do jej dalszego funkcjonowania.

Dwa lata wojny gospodarczej sprawiły, że Rosja wyprzedziła Iran i Koreę Północną i stała się krajem na świecie objętym największymi sankcjami.

Czytaj więcej: Chiny i Rosja potwierdzają współpracę gospodarczą w ciągu najbliższych kilku lat

Sankcje pomogły uczynić Chiny ważniejszym sojusznikiem coraz bardziej izolowanej Rosji.

Na początku tego miesiąca Xi i Putin spotkali się w Pekinie, aby omówić dodatkowe sposoby pogłębienia swoich stosunków. Ostatni raz obaj przywódcy spotkali się w marcu ubiegłego roku na Kremlu.

Kilka tygodni po marcowym spotkaniu Xi odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Była to pierwsza rozmowa obu mężczyzn od rozpoczęcia wojny na Kremlu.