27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie
Uszkodzenie zakładu Azovstal w Mariupolu na Ukrainie w piątek 27 maja (Leon Klein/Agencja Anadolu/Getty Images)

Dwie żony i przyjaciel ukraińskich żołnierzy, którzy zostali schwytani lub zaginęli przez siły rosyjskie po obronie fabryki Azovstal podczas długiego oblężenia, powiedziały CNN, że mają niewiele informacji na temat miejsca pobytu ich bliskich.

„Nie kontaktowałam się ostatnio z moim mężem ani nie otrzymałam żadnych informacji na jego temat” – powiedziała Anna Ivleeva, żona Antona, ciężko rannego żołnierza piechoty morskiej w Azovstal. „Ostatni raz rozmawialiśmy 13 kwietnia. Potem jego towarzysze broni wysłali mi SMS-a, że ​​wciąż żyje”.

Ivleva powiedział, że ukraińscy urzędnicy rządowi byli w kontakcie, ale dodał, że „nie ma żadnych informacji” o tym, gdzie i w jakich okolicznościach byli przetrzymywani bojownicy Azovstalu. Trzyma się nadziei, że jej mąż żyje, nawet jeśli jest w niewoli.

„Wszyscy – rodziny, żony i matki marines – trzymamy się siebie nawzajem i zawsze jesteśmy w kontakcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu” – powiedziała. „Zawsze dzielimy się wszelkimi dostępnymi wiadomościami, jesteśmy jak rodzina”.

Oblężone ukraińskie miasto portowe Mariupol znalazło się pod pełną kontrolą Rosji na początku tego miesiąca wraz z kapitulacją Azowstalu, ostatniej ukraińskiej twierdzy obronnej miasta. Nie jest jasne, ile ukraińskich żołnierzy jest obecnie przetrzymywanych przez Rosję, ale rosyjskie wojsko twierdzi, że poddało się tam ponad 2000 ukraińskich żołnierzy. Propaganda rządu rosyjskiego demonizowała obrońców Azowstalu jako „nazistów”, budząc poważne obawy o to, jak będą traktowani w niewoli.

Kobieta o imieniu Yana pomogła zorganizować w Kijowie imprezy wspierające bojowników Azowstalu. Chłopak piechoty morskiej był w Azovstal. Mówiła pod warunkiem zachowania anonimowości, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

„Nie słyszałam od niego ani nic na jego temat”, powiedziała. „Ostatni kontakt mieliśmy 11 maja”.

Powiedziała, że ​​ukraiński rząd nie dostarczył żadnych informacji na temat miejsca pobytu jej chłopaka.

READ  Skrajnie prawicowi przeciwnicy Francji protestują, gdy kampania wyborcza wkracza w ostatni tydzień

„MKCK zadzwonił do matki mojego przyjaciela [the International Committee of the Red Cross]Powiedziała: „Nie pamiętam dokładnie, kiedy dokładnie. Powiedzieli jej tylko, że on żyje, to wszystko”.

MKCK odnotowuje bojowników opuszczających fabrykę Azovstal od 17 maja – po części po to, by pomóc jeńcom wojennym w utrzymaniu kontaktu z ich rodzinami. Organizacja działa na Ukrainie od 2014 roku, kiedy w ukraińskim Donbasie wybuchła wojna.

Inna żona obrończyni Azowstalu, Tytiana, powiedziała, że ​​po kapitulacji jej mąż zdołał zadzwonić do niej z nieznanego numeru i powiedział, że niektórzy z jego towarzyszy byli przetrzymywani w mieście w donieckim regionie zajętym przez separatystów. CNN zgodził się nie zgłaszać jej pseudonimu z tych samych powodów.

„Jego głos był spokojny i pewny siebie” – powiedziała. „Powiedział, że warunki, w jakich byli przetrzymywani, były dobre. Powiedział, że w przyszłości może być możliwe, że będą mogli otrzymać niektóre paczki”.

Tetiana powiedziała, że ​​rozmawiała z mężem przez około 10 minut, a jej mąż powiedział, że spróbuje zadzwonić ponownie.

– To wszystko, żadnych więcej telefonów ani wiadomości – powiedziała.