10 września, 2024

USA zdobywają ósmy z rzędu złoty medal w koszykówce kobiet po porywającym zwycięstwie we Francji | Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykówce kobiet w niedzielne popołudnie potwierdziła, że ​​jest najbardziej dominującą drużyną w historii igrzysk olimpijskich, przetrwawszy emocjonujący finał z Francją, wygrywając 67-66 i zdobywając ósmy z rzędu złoty medal w ostatnim wydarzeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

W powtarzającym się meczu na oczach hałaśliwej publiczności na Bercy Arena, która głośno wiwatowała przy każdym francuskim koszu, Amerykanie w trzeciej kwarcie tracili dziesięć punktów, po czym walczyli o przedłużenie swojego rekordu 61 kolejnych zwycięstw olimpijskich, który sięga cofamy się do roku 1992. Amerykanki ustanowiły rekord najdłuższej passy zdobywania złotych medali olimpijskich w tradycyjnym sporcie zespołowym, przewyższając poprzedni rekord utrzymywany przez amerykańską drużynę koszykówki mężczyzn, która zdobyła siedem medali z rzędu w latach 1936–1968.

Aja Wilson zdobył 21 punktów, najwięcej punktów w meczu, w meczu, który nie został rozstrzygnięty do czasu, gdy Gabby Williams w ostatniej minucie strzeliła do kosza po podaniu Maren Johannes zza linii trzech punktów, co pozbawiło gospodarzom możliwość przedłużenia meczu o kilka centymetrów do dogrywki. To, że Francji udało się utrzymać tę niewielką przewagę, jest niezwykłe, biorąc pod uwagę, że tylko dwóm zespołom podczas rekordowej serii zwycięstw drużyny amerykańskiej udało się utrzymać tę różnicę w granicach jednocyfrowych.

„Byłyśmy w stanie wytrzymać to, co musieliśmy zrobić” – powiedziała Wilson, która zdobyła swój drugi złoty medal olimpijski. „Graliśmy nadal ciężko. To wspaniała koszykówka i tego właśnie chcą ludzie. Nasza obrona się uspokoiła i byliśmy w stanie odeprzeć atak. ataki i zaczęliśmy się denerwować.” .

Mecz między Stanami Zjednoczonymi a Francją był rewanżem za mecz o złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, który Amerykanie zdobyli różnicą 36 punktów, co stanowi największą przewagę zwycięstwa w finale olimpijskiej koszykówki. Ten mecz był znacznie zacięty.

Pomimo całej swojej siły ofensywnej, drużyna amerykańska przystąpiła do meczu o złoty medal, nie zdobywając ani jednej bramki przez pełne 40 minut turnieju. Ten schemat utrzymał się także w niedzielę, kiedy drużyna amerykańska strzeliła tylko dwa gole z 12 prób (17%) z rzutu za trzy punkty i zakończyła mecz z 19 faulami. Amerykanie szczególnie nieostrożnie obchodzili się z piłką w pierwszej połowie, która strzeliła kilka bramek i zakończyła się remisem 25-25.

READ  Brandon Aiyuk spodziewa się, że Deebo Samuel zagra w 49ers vs. Lions NFC – obszar NBC Sports Bay i Kalifornia

Kiedy Francja zdobyła 10 punktów z rzędu i na początku trzeciej kwarty objęła prowadzenie 35-25, publiczność na hałaśliwej Bercy Arena eksplodowała. Jednak Amerykanie niemal natychmiast zmniejszyli przewagę dzięki Wilsonowi, Kelseyowi Plum, Briannie Stewart i wspaniałej rezerwowej Sabrinie Ionescu i wyszli na prowadzenie 41-40 dzięki strzale z dystansu Navisy Collier po wspaniałym podaniu Ionescu.

Kiedy LeBron James siedział na boisku ze złotym medalem, który zdobył w tym samym budynku w sobotni wieczór, Francja nie ustawała w próbach. Na 5:31 przed końcem prowadził 51-49, co podekscytowało kibiców, ale w ostatnich minutach doszło do serii kluczowych fauli, w tym do potrójnej nieudanej próby Williamsa, gdy na 54 sekundy przed końcem Francja prowadziła 62-59. Mecz.

„Może nie będą mówić, że to łatwe i że zdobędziemy złoto” – powiedziała amerykańska pomocniczka Brittney Griner, starając się ukryć łzy po zdobyciu trzeciego złotego medalu. „Może przestaną tak mówić, bo tak jak ja powiedział: widzimy w każdym to, co najlepsze. I widzieliśmy strzał, który nam dałeś.

Pomiń promocję newslettera

Dzięki zwycięstwu Diana Taurasi zapewniła sobie szósty złoty medal olimpijski, najwięcej w historii w sporcie indywidualnym, a Plame i Jackie Young zostali pierwszymi zawodnikami, którzy zdobyli złote medale olimpijskie w koszykówce 3×3 i 5×5.

Amerykanki zdobyły osiem kolejnych złotych medali olimpijskich i sześć z ostatnich siedmiu mistrzostw świata. Jedyną porażką w tym okresie na igrzyskach olimpijskich lub zawodach Pucharu Świata był półfinał Pucharu Świata 2006 z Rosją.

Niedzielny mecz zakończył weekend, podczas którego Francja i Stany Zjednoczone walczyły o złote medale mężczyzn i kobiet, co było pierwszym takim wydarzeniem w historii igrzysk olimpijskich.