26 czerwca, 2024

Finały NBA: Celtics – prowadzeni przez Jaysona Tatuma – dominują Mavericks w piątym meczu i zapewniają drużynie 18. mistrzostwo NBA

Po raz 18. w historii drużyny Boston Celtics zostają mistrzami NBA.

Celtics zakończyli w poniedziałek pierwszą kwartę piątego meczu finałów NBA serią 9:0 i nigdy nie oglądali się za siebie na drodze do dominującego zwycięstwa 106-88 nad Dallas Mavericks. Zwycięstwo zapewniło drużynie zwycięstwo 4:1 w finałach NBA i pierwszy tytuł mistrzowski od 2008 roku.

Celtics nadawali ton już na początku meczu, kiedy po raz pierwszy wystąpili na parkiecie w tych finałach w swoich klasycznych zielonych koszulkach. Postanowili zapewnić występ godny tych kolorów. Był także godny drużyny, która miała na koncie 64 zwycięstwa w sezonie zasadniczym z najlepszymi wynikami w NBA i osiągnęła zaawansowane wskaźniki zaliczane do najlepszych w historii ligi.

To samo zrobili w poniedziałek z obroną. Udało im się to z 3S. Udało im się to z gwiazdami Jaysonem Tatumem i Jaylenem Brownem na czele. Było to idealne zakończenie sezonu Celtics.

Boston oddał pierwszy strzał w poniedziałek, otwierając serię 9-2 po pierwszych trzech wiadrach zdobytych przez Jrue Holidaya. Dallas odpowiedział i w ostatnich dwóch minutach kwarty obniżył deficyt do 19-18. Jednak seria 9:0 na koniec kwarty doprowadziła Boston do stanu 28-18.

Druga kwarta przyniosła więcej takich samych wyników i zakończyła się zwycięstwem Paytona Pritcharda z połowy kortu, dzięki czemu Boston zwiększył przewagę do 21 punktów.

Dallas nigdy nie doszedł do siebie.

Po przerwie Celtics nie byli rozczarowani. Boston w trzeciej kwarcie powiększył swoje prowadzenie aż do 26 punktów i nie pozwolił Dallas ponownie powąchać dystansu. Wisienką na torcie była czwarta kwarta.

Dla Celtics mistrzostwo zmienia dziedzictwo na wielu poziomach.

W ramach wielkiego planu Celtics odzyskali wyłączne posiadanie składu mistrzów wszechczasów NBA, którzy nie byli już powiązani ze swoim głównym rywalem, Los Angeles Lakers. Lakers zdobyli wcześniej osiem tytułów mistrza Bostonu od 1986 roku, w tym trzy tytuły bez odpowiedzi od 2008 roku, co dało Celtics po 17 tytułów każdy. Boston znów jest sam ze swoimi 18. mistrzostwami.

READ  Przyjazny dla międzynarodowych: USA przeciwko Kolumbii

Tatum i Brown posiadają teraz certyfikaty. Członkowie drużyny All-Star byli często przesłuchiwani i krytykowani za niepowodzenia na największych scenach w poprzednich sześciu sezonach jako wspólne twarze całej serii. Byli zaskoczeni finałem Konferencji Wschodniej przeciwko Miami Heat i obserwowali, jak Stephen Curry i Golden State Warriors świętują mistrzostwo w TD Garden w 2022 roku. Te pytania już nie istnieją.

Jayson Tatum wystąpił w poniedziałkowym meczu o mistrzostwo nad Dallas.  (Elsa/Getty Images)

Jayson Tatum wystąpił w poniedziałkowym meczu o mistrzostwo nad Dallas. (Elsa/Getty Images)

Tatum i Brown dołączają teraz do uświęconego zespołu, w skład którego wchodzą Kevin Garnett, Paul Pierce, Larry Bird, Robert Parish, Kevin McHale, Dennis Johnson, JoJo White, Dave Cowens, John Havlicek, Bob Cousy i Bill Russell w prowadzeniu franczyzy będącej synonimem wielkości mistrzostwa. Chwała.

Prezes działu Basketball Operations Brad Stevens przeniósł swój wyjątkowy koszykarski umysł z linii bocznej Celtics do głównego biura w 2021 roku. Nigdy nie zadowalały go porażki, stale poprawiał skład i ostatecznie podejmował kroki budujące mistrzostwa, w tym przejmując Ala Horforda, Holidaya i Dereka. White i Kristaps Porziņģis — decyzje, które zbiegły się z trudnymi decyzjami, takimi jak rozstanie z ulubieńcem serii Marcusem Smartem i All-Star Kembą Walkerem.

Główny trener Joe Mazzola, który awansował w 2022 roku po skandalicznym odejściu Imi Udoki, spotykał się z krytyką przez cały swój pierwszy sezon prowadzenia zespołu, który zakończył karierę przed finałami NBA. Teraz jest mistrzem.

Dla Celtics te mistrzostwa nie są postrzegane jako koniec, ale raczej początek. Tatum (26 l.) i Brown (27 l.) właśnie osiągają swój szczyt i ich celem jest ugruntowanie swoich nazwisk w chwale klubu Celtics. Ale jaki był początek tego sezonu mistrzowskiego.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

On żyje62 aktualizacje

• Celtics mistrzami NBA

Prowadzeni przez Jaysona Tatuma i Jaylena Browna Boston pokonał Dallas 106-88 w piątym meczu w Bostonie i zdobył swoje 18. mistrzostwo NBA. Tatum zdobył 31 punktów, 11 asyst i 8 zbiórek, natomiast Brown zdobył 21 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst.

• najlepszy gracz?

Dziś wieczorem przy linii faul skandowano MVP zarówno Browna, jak i Tatuma. Wygląda na to, że w głosowaniu panuje podział.

• Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek widziałem zawodnika, który nie radziłby sobie dobrze w danym budynku, tak jak w przypadku Kyriego.

• Dallas miało swoje szanse. 7 z 29 z 3. Wiele z nich jest szeroko otwartych. Doncic i Irving mają wynik 1 z 12 z 3.

• Po trzech kwartach Celtics prowadzili 86:67

Jayson Tatum i Jaylen Brown zdobyli łącznie 37 punktów dla Bostonu, a Kyrie Irving zdobył 9 punktów, trafiając 3 z 12 celnych strzałów dla Dallas, a Celtics prowadzili 86-67.

• Celtics mają tylko 9 punktów drugiej szansy na 12 zbiórek w ataku. Ale sposób, w jaki publiczność reaguje na każdy panel, stopniowo wysysał część życia z Dallas.

• Luka Doncić prowadzi obecnie w finałach NBA z 21 rzutami za trzy punkty

• Josh Green chce przedłużyć tę passę! Koleś ma 4 z 4 z głębi.

• Luca warczy

Luca zadowala się tylko skoczkami. Niezależnie od tego, czy była to kontuzja, zmęczenie, czy coś innego, nawet nie próbował dostać się na obręcz. Jeśli Al Horford był sam na szczycie tabeli i nawet nie pomyślał o wypróbowaniu czegokolwiek innego niż wykonanie kroku w tył, ma teraz 0 na 5 z trzech.

• Al Horford nadal ma się dobrze

Al Horford jest 17 lat starszy od Dereka Lively’ego II i wykorzystał każdą uncję siły swojego staruszka, aby znęcać się nad nim pod koszem i doprowadzić do faulu. Mocny początek trzeciej kwarty dla Horford.

• Celtics osiągają 3S

Al Horford 3 sprawia, że ​​Celtics trafiają 12 z 23 z dystansu. Siedmiu członków ośmioosobowego składu Bostonu połączyło się głęboko. (Porzingis jest wyjątkiem.) Wyprzedzili Dallas o 18 punktów.

• Tatumowi się to udaje

Jayson Tatum w pierwszej połowie: 16 punktów, cztery zbiórki, dziewięć asyst, zero strat. Ale jeszcze większe wrażenie robi fakt, że zdaje się on egzorcyzmuje swoje demony, że nie dochodzą do krawędzi i nie wykańczają wystarczająco dobrze. Wszystko, co dał poza tą trójką pod koniec drugiej kwarty, wyszło w barwach i na obręczy.